İpad Nasıl Hızlandırılır ?

İpad Nasıl Hızlandırılır ?

iPad’iniz ilk günkü kadar hızlı değilmi? Yavaşlayan iPad nasıl hızlandırılır ? iPad Hızlandırma için ne yapılmalı?

Akıllı telefon ve tabletlerin en büyük problemlerinden birisi gün geçtikçe yavaşlamalarıdır. İşletim sistemli cihazlar kullanıldıkça ilk günkü performansından uzaklaşırlar.

Ön belleklerin dolması, program artıkları, casus yazılımlar derken işlemciniz ve RAM belleğiniz devamlı meşgul olur. Buda cihazınızın performansını düşürdüğü gibi şarjını da çabuk bitirir.

İlk aldığınızda iPhone ve iPad’iniz bomboş olduğu için hiçbir kasılma vs olmaz, süper hızlı olan bu cihazlar gün geçtikçe kasma, donma ve yavaşlama başlar.

Cihazınızın performansını artıracak bir sürü ücretli ve ücretsiz uygulama bulunmaktadır. Ancak şimdi anlatacağımız yöntemler ile uygulama kullanmadan cihazınızı ilk günkü performansına getirecek kadar artırabilirsiniz.

İpad Nasıl Hızlandırılır ?

iPad‘inizin zamanla yavaşladığını farkediyorsanız ve artık bu yavaşlık canınızı sıkıyor ise artık yapmanız gereken şeyler var.

Bizde sizlere cihazınızı hafifleterek nasıl hızlandıracağınız konusunda bazı ipuçları vereceğiz.

İpad Nasıl Hızlandırılır yazımızda sık cihaz değiştirmeyen kullanıcılar için eski iPad’lerini nasıl hızlandırabileceklerine yönelik ipuçları paylaşacağız.

1 ) Kullanmadığınız uygulamaları, bitirdiğiniz oyunları kaldırın

16GB iPad kullanıcısı iseniz ve iOS cihazlar için özel üretilen flash sürücülerden satın almadıysanız bir noktadan sonra yer sıkıntısı çekmeye başlayacaksınız. Bu noktada sileceğiniz her büyük boyutlu oyun veya uygulama sonrasında cihazınızda elbette yer açılacak ancak bu performansı da ciddi manada etkileyecek.

ipad-hizlandirma-2

Kapasite ile kullanılabilir alan arasında ne kadar uçurum varsa o kadar kötü. Bu arada çoklu görev penceresini açarak açık uygulama ve oyunları temizleyerek cihazı rahatlatma düşüncesi son derece yanlış. Giriş seviyesi Android cihazdan geçiş yaptıysanız el alışkanlığınızı unutmanız gerekiyor.

2 ) Büyük boyutlu dosyaları kaldırın

Cihazınızın dahili belleğinde bir depolama sınırı var ve ne kadar az yeriniz kalırsa, cihazınız o kadar yavaşlayacaktır. Eğer cihazınızı fotoğraflar, müzik, uygulamalar ile doldurduysanız, kullanmadığınız uygulamaları, fotoğrafları ya da ses dosyalarını silmek, yer açacaktır. Ya da dosyalarınızı Dropbox ve ya Google Drive gibi cloud depolama servislerine taşıyabilirsiniz.

İpad Nasıl Hızlandırılır

Genel – Saklama Alanı ve iCloud Kullanımı – Alanı Yönet (iCloud değil, Saklama Alanının altındaki) diyerek büyük boyutlu uygulamalara göz atın ve hiç dinlemediğiniz veya dinlediğiniz Podcast’lerinin yanı sıra oynamadığınız veya bitirdiğiniz oyunları “Uygulamayı Sil” seçeneğiyle cihazdan ilelebet kaldırın.

3 )Yeniden başlatmayı gereksiz bulmayın

ipad nasıl hızlandırılır

iOS cihazlar sorunsuz çalıştığından, çökme problemi olmadığından şarj etmek için bile olsa cihazı kapamayız. Aslında ara sıra belleği yenilemek gerekiyor. Cihazı normal yolla kapatıp açmak hafızasını tazelemek adına çoğumuzun saçma bulmasına rağmen iOS cihazlarda önemli bir hareket.

4 ) Arkaplanda uygulama yenilemeyi kapatın

ipad-hizlandirma-6

Eski bir iOS cihaza sahipseniz hafızasını temizlemek dışında kurcalamanız gereken birkaç ayar var. İşe arkaplanda uygulama yenilemeyi kapatarak başlayabilirsiniz. Ayarlar – Genel – Arkaplanda Uygulama Yenileme’yi kapatmanız her genel performansa hem de pil performansına etki edecektir.

5 ) iOS cihazınızı güncel tutun

ipad-hizlandirma-8

iOS cihazınızı güncel tutmanızda Apple’a göre faydası var ancak başta da dediğim gibi yeni yayınlanan her güncelleme sonrasında eski cihazların tabiri yerinde ise suları ısınıyor ve bir noktadan sonra her seviyede kullanıcının rahatlıkla fark edebileceği bir yavaşlık başlıyor ki kimse takıla takıla film izlemek, oyun oynamak, doküman düzenlemek istemez.

Güncellemeleri yükleyip yüklememe noktasında, cihazı geldiği yazılımla kullanma karar tamamen sizin ancak beta sürümleri kesinlikle yüklememenizi öneririm.

İpad Nasıl Hızlandırılır ? yazımızın devamı için diğer sayfaya tıklayınız.–>

Eski iPad’den yeni iPad’e Veri Aktarma Nasıl Yapılır ?

Yorum Yap

Yorum Yap