Mobil

iPad Tablet Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

iPad satınalma rehberimizde satışta olan iPad modellerini karşılaştırarak hangi ipadi almalıyım sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

1
(1)

iPad tablet alacaksınız ancak hangisini seçeceğinizde kararsız kaldıysanız iPad Tablet Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ‘i sizler için sıraladık.

Tablet modllerinin hızla arttığı piyasada bir tablet satın alırken tercihinizi Android veya Windows tabletler yerine iPad’den yana kullandıysanız, iPad satınalma rehberimizde satışta olan iPad modellerini karşılaştırarak hangi ipadi almalıyım sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

Tablet satın alma tercihinizi yeni bir iPad’den yana kullandıysanız, yine de kararınızı tam olarak vermiş sayılmazsınız. Çünkü iPad içinde de belli başlı çeşitli seçenekler bulunuyor. Hangi boyuttaki (mini mi, geniş ekran mı?) iPad’in sizin için uygun olduğunu veya bütçenizin hangisine yeteceğini belirlemeniz gerekiyor.

iPad Tablet Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Fiyat
 • Ekran boyutu
 • Depolama kapasitesi
 • İnternet bağlantı seçenekleri (WiFi, Hücresel)
 • Pil ömrü
 • Piyasaya çıkış tarihi
 • Renk

iPad Fiyatları

Apple şu anda dört iPad modeli satıyor ve bunların her biri üç veya dört renk seçeneği, bir ila üç depolama kapasitesi, Wi-Fi ve hücresel veya yalnızca Wi-Fi seçeneği sunuyor. Satışta Olan Güncel iPad Modellerine ve iPad fiyatlarına ayrıntılı olarak buradan bakabilirsiniz.

iPad Ekran Boyutları

iPad Tablet Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler‘den en önemlisi iPad ekran boyutu seçimidir. Daha geniş ekran alanı mı istiyorsunuz, yoksa daha düşük bir fiyat ile geliştirilmiş bir taşınabilirlik mi istiyorsunuz? Aşağıdaki resimde karşılaştırmalı boyutlar hakkında fikir edinebilirsiniz.

iPad Tablet Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

iPad Depolama Seçenekleri

Satışta olan iPad modelleri 32 GB ile 512 GB arasında değişen depolama kapasitesi sunuyor. iPad’in depolama kapasitesini sonradan yükseltmek mümkün değil.  Bu yüzden bütçenize göre en yüksek depolama kapasitesini tercih etmeye çalışın.

Depolama kapasitesi, ağırlıklı olarak üç şey tarafından kullanılır: müzik, fotoğraf ve videolar. Cihazınızda birçok film, fotoğraf, video ve müzik tutmak istiyorsanız, muhtemelen 64 GB veya daha yüksek bir boyut tercih etmelisiniz.

Depolama alanınızı dolduracak bir başka şey ise oyunlar gibi uygulamalardır. Cihazınızda yüksek boyutlu kaliteli oyunlar oynamak istiyorsanız, 128 GB ve daha büyük bir boyut tercih etmelisiniz.

Yalnızca WiFi mı, yoksa WiFi+Hücresel mi?

iPad’in taşınabilir bir cihaz olduğunu düşünürsek ve cihazınızı hareket halinde olduğunuz her an yanınızda taşıyacaksanız yalnızca WiFi bağlantı seçeneği olan bir modelin sizi tahmin etmeyeceğini belirtelim. Ancak, cihazınızı yalnızca evinizde, ofisinizde ya da okulunuzda kullanmayı düşünüyorsanız, Hücresel bağlantıya çok fazla ihtiyacınız olmayacaktır.

Özetle, iPad’i hareket halinde kullanacaksanız WiFi+Hücresel bağlantıya sahip, kablosuz ağ yayını olan sabit bir yerde kullanacaksınız yalnızca WiFi bağlantıya sahip bir iPad modelini tercih etmelisiniz.

Son olarak WiFi+Hücresel bağlantı özelliğine sahip modellerin, yalnızca WiFi bağlantı özelliğine sahip modellere göre 500-600 TL daha yüksek fiyat etiketine sahip olduğunu belirtelim.

iPad Pil Ömrü Karşılaştırması

Apple, batarya kapasiteleri farklı olsa da mevcut dört iPad modelinin tümünde pil ömrüyle ilgili aynı kapasiteyi sunuyor:

 • Wi-Fi üzerinden 10 saate kadar internette gezinme, video izleme veya müzik dinleme
 • Hücresel veri ağı üzerinden 9 saate kadar internette gezinme

iPad modelleri batarya kapasiteleri

 • iPad mini 4: 5,124 mAh
 • 9.7 inç iPad (2017): 8,827 mAh
 • 10.5 inç iPad Pro: 7,306 mAh
 • 12.9 inç iPad Pro (2017): 10,307 mAh

iPad Renk Seçenekleri Karşılaştırması

iPad Mini 4 : Gümüş, uzay grisi ve altın olmak üzere 3 renk seçeneği ile sunuluyor.

9.7 inç iPad : Gümüş, uzay grisi ve altın olmak üzere 3 renk seçeneği ile sunuluyor.

10.5 inç iPad Pro : Gümüş, uzay grisi, altın ve roze altın olmak üzere 4 renk seçeneği ile sunuluyor.

12.9 inç iPad Pro : Gümüş, uzay grisi ve altın olmak üzere 3 renk seçeneği ile sunuluyor.

Hangi iPadi Almalıyım?

iPad mini 4 kimler için uygundur? : Hareket halindeki oyuncular, Tablet fotoğrafçıları, E-Kitap meraklıları.

9.7 inç iPad kimler için uygundur? : Büyük bir ekrana ihtiyaç duyan ancak çözünürlük ve diğer ekran özellikleri açısından yüksek kaliteye ihtiyacı olmayan tüm kullanıcılar.

10.5 inç iPad Pro ve 12.9 inç iPad Pro kimler için uygundur? : Çok geniş, yüksek çözünürlüklü, geniş renk yelpazesi ve yansıma önleyici kaplamaya sahip bir ekran, 512 GB’a kadar depolama kapasitesi ve Smart Connector gibi ekstra özellikleri bir arada isteyen tüm kullanıcılar.

iPad Tablet Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımız sona erdi.

Buradaki yazımızda iPad yada iPhone’da kullanılmayan uygulamaları silme ve silinen uygulamaları geri yükleme nasıl yapılır anlatacağız.

Son Güncelleme: 21 Mart 2021

Bu yazıya kaç yıldız verirsin?

Lütfen değerlendir!

Yazının puanı: 1 / 5. Toplam oy: 1

Bu yazıya şimdiye kadar puan veren olmamış. İlk sen puanlamak ister misin?

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu