1. Ana Sayfa
  2. AKILLI TELEFON
  3. iPhone 7 Plus ve iPhone 6s Plus Karşılaştırması

iPhone 7 Plus ve iPhone 6s Plus Karşılaştırması

iPhone 7 Plus ve iPhone 6s Plus Karşılaştırması

iPhone 7 Plus ve iPhone 6s Plus Karşılaştırması ile karşınızdayız. Bakalım iPhone 7 Plus, bir önceki model olan iPhone 6s Plus modeline göre ne yeniliklerle geliyor.

Merakla beklenen iPhone 7 Plus nihayet tanıtıldı. Peki iPhone 7 Plus, bir önceki model olan iPhone 6s Plus modeline göre ne yeniliklerle geliyor?

iPhone 7 Plus ve iPhone 6s Plus Karşılaştırması

iPhone 7 Plus ile iPhone 6s Plus karşılaştırmamızda sırasıyla tasarım, ekran, donanım, kamera ve batarya özelliklerine değiniyoruz.

Tasarım

iPhone 7 Plus bir önceki model olan iPhone 6s Plus modelinin tasarım çizgilerini yansıtmaya devam ediyor.

Bu sefer anten çizgileri daha yukarıda ve daha aşağıda karşımıza çıkıyor. Ayrıca 3.5 mm jack girişi de iPhone 7 Plus modelinde yer almıyor.

iPhone 7 Plus ve iPhone 6s Plus Karşılaştırması

Belki de en büyük tasarım farklarından biri suya dayanıklılık. iPhone 7 Plus modelinde IP67 sertifikasıyla suya ve toza dayanıklılık yer almakta.

İki cihaz da 7.3 mm kalınlığa sahipken, iPhone 7 Plus 188 gram ağırlığı ile 192 gramlık iPhone 6s Plus‘a göre daha hafif.

Bir başka önemli tasarım farklı ise 3.5 mm jack girişinin iPhone 7 Plus modelinde olmaması.

Ekran

iPhone 6s Plus döneminde yeterince yenilikçi olunamamıştı. Cihazda 5.5 inç büyüklüğünde Full HD çözünürlüğe sahip Retina ekran bulunuyordu ve bu ekran güçlendirilmiş ION cam ile korunuyordu.

iPhone 7 Plus ve iPhone 6s Plus Karşılaştırması

Ekran konusunda teknik özellik olarak iPhone 7 Plus benzer özellikerle geliyor. Ancak Wide Color Gamut ve daha parlak ekran, iPhone 6s Plus modeline göre bu noktada önemli farklar.

Donanım

Öncelikle eski modelin donanım özelliklerini bir hatırlayalım. Apple A9 kullanan cihazın, çift çekirdekli 1.84 GHz saat hızında çalışan bir işlemcisi bulunuyor.

iPhone 7 Plus ise dört çekirdekli yeni nesil A10 Fusion işlemcisini kullanıyor. Bu noktada cihaz, iPhone 6s Plus‘a göre önemli derecede daha performanslı.

iPhone 7 Plus ve iPhone 6s Plus Karşılaştırması

Açıklanan verilere göre A10 Fusion işlemcisi, A9 işlemcisine oranla grafik tarafında %50, işlem performansı tarafında ise %40 daha hızlı.

Depolama seçeneklerine baktığımızda iPhone 6s Plus‘ın 16 GB ile başlayan depolama seçenekleri iPhone 7 Plus ile değişti.

Artık 32 GB’dan başlayan depolama seçenekleri 128 ve 256 GB olarak değişiyor.

Kamera

Apple aslında geçtiğimiz dönemde iPhone 6s Plus ile megapiksel değerlerini bir nebze yükseltti. f/2.2 diyafram açıklığına sahip olan Dual-LED kamera kullanılıyor. OIS sayesinde çekimlerde (özellikle videolarda) titremenin de önüne geçiliyordu. Kamera aynı zamanda 720p/240 FPS, 2K‘da ise 30 FPS video kayıt edebiliyordu.

iPhone 7 Plus ise çift 12 MP‘lik arka kamerasıyla ciddi bir fark sunuyor. Telefonda biri geniş açı biri ise telefoto lens olmak üzere iki adet arka kamera yer alıyor.

iPhone 7 Plus ve iPhone 6s Plus Karşılaştırması

Böylece 2x optik zoom ile net fotoğraflar çekilebiliyor. Ayrıca arka plan tamamen bulanıklaştırılmış öndeki objenin dikkat çektiği fotoğraflar da mümkün.

iPhone 7 Plus’ın diyafram değeri de önemli zira 1.8 diyafram değeri ile selefine göre düşük ışıkta çok daha iyi fotoğraflar çekecektir.

Batarya

Her zaman olduğu gibi batarya kapasiteleri mAh cinsinden açıklanmadı. Ancak lansmanda belirtilene göre iPhone 7 Plus, iPhone 6s Plus modeline göre 1 saat daha uzun pil ömrü sunuyor.

iphone-7-plus-iphone-6s-plus-karsilastirma-6.jpg

Ayrıca iPhone 7 Plus, lansmanda açıklanan verilerine göre Wi-Fi gezinme süresi olarak 15 saat, Wi-Fi video izlemede ise  14 saat boyunca çalışabiliyor.

↓Bu Karşılaştırmalarada bakabilirsiniz:

↔iPhone 7 Plus – Galaxy Note 7 Karşılaştırması

↔iPhone 7 – iPhone 7 Plus Karşılaştırması

↔iPhone 7 – Galaxy S7 Karşılaştırması

↔iPhone 7 – iPhone 6s Karşılaştırması

iPhone 7 Özellikleri, Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Yorum Yap

Yorum Yap