iPhone Anında İşaretleme Özelliği Nasıl Kullanılır ?

iPhone Anında İşaretleme Özelliği Nasıl Kullanılır ?

IOS 11’de özelliği Anında İşaretleme özelliği ile ekran görüntüsü aldığınızda alınan ekran resmi ekranın sol alt köşesinde belirir ve bunun  üzerinde istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz. Peki iPhone Anında İşaretleme Özelliği Nasıl Kullanılır ?

Apple’ın iOS 11’deAnında İşaretleme olarak adlandırdığı özellik sayesinde iPad yada iPhone ekran görüntülerine  metin ekleyebilir, kırpabilir, belirli alanları vurgulayabilirsiniz.

iPad ve iPhone Anında İşaretleme Özelliği Nasıl Kullanılır ?

Anında işaretleme özelliğini kullanmak oldukça basittir.

1 Öncelikle iPhone veya iPad’inizde bir ekran resmi yakalayın (Ana ekran düğmesi ile birlikte uyku/uyandırma düğmesine aynı anda basarak ekran görüntüsü alabilirsiniz.)

2 Alınan ekran görüntüsünün önizlemesi sol alt köşede belirecek ve beş saniye boyunca duracaktır. Anında İşaretleme özelliğinin arayüzüne erişmek için bu önizlemeye dokunun.

3 Resmi kırpmak isterseniz mavi renkli ana hatları parmağınızla tutun ve kaydırın. Ekran görüntüsünü düzenlemek için bir kalem, işaretleyici, kurşun kalem ve renk seçin ve parmağınızla veya Apple Pencil (iPad Pro’da) çizim yapın.

Aynı anda birden fazla ekran görüntüsü alırsanız, hepsi Anında İşaretleme’de görüntülenir ve aralarında kaydırma yaparak hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Anında İşaretleme özelliğinde daha fazla seçeneğe ulaşmak için ekranın sağ alt köşesindeki “+” simgesine dokunun. Gelen diyalog ekranından Metin, İmza, Büyüteç veya şekiller ekleyebilirsiniz.

Anında İşaretleme Özelliği ile alınan Ekran Görüntüsü Nasıl kaydedilir, paylaşılır ve silinir

Ekran görüntüsünü düzenlemeyi bitirdiğinizde fotoğraflara kaydedebilir, paylaşabilir veya sonrasında  silebilirsiniz.

1 Bir ekran görüntüsünü kaydetmek veya silmek için, ekranının sol üst köşesindeki “Bitti” düğmesine dokunup uygun seçeneği seçin.

iPhone Anında İşaretleme Özelliği Nasıl Kullanılır ?

2 Paylaşmak için, ekranın sağ üst tarafındaki paylaşma simgesine dokunun; ekran görüntüsünü bir iMessage, e-posta veya sosyal paylaşım ağında paylaşmak için simgeler görünecektir. Paylaşım sayfası, ekran görüntüsünü Dosyalar uygulamasına kaydetmek, Fotoğraf uygulamasına eklemek ve daha pek çok seçeneği içermektedir.


iPhone Kilitli Ekranda Mesaj Gözükmesin isteyenler için IOS 11!’deki Önizlemeleri Göster adlı özellik sayesinde, iPhone ve iPad için bildirim önizlemelerini tek seçimle kolayca gizlemek mümkün. Peki  iPhone Kilitli Ekranda Mesaj Gözükmesin, iPhone kilitli iken mesaj önizlemeleri kapatma nasıl yapılır? Yazımıza buraya tıklayarak devam edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

  1. Telefonumda bir kaç sorunum vardı teknolojidolabi.com sitesi sayesinde bu sorunlardan kurtuldum Teşekkürler.

  2. Telefonumda bir kaç sorunum vardı teknolojidolabi.com sitesi sayesinde bu sorunlardan kurtuldum Teşekkürler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?