Mobil

iPhone Batarya Ömrü Nasıl Öğrenilir ?

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Apstore’da pil ömrü ile ilgili bir çok uygulama mevcut ve bunların çoğu gerçek pil gücünü ve sağlığını görüntüleyemiyor. Peki en doğru iPhone Batarya Ömrü Nasıl Öğrenilir ?

App Store’da pil ömrü ile alakalı iPhone’unuza kurabileceğiniz onlarca uygulama var. Ancak hiçbiri doğru düzgün pilinizin sağlığını ölçmüyor. Bu yazımızda pilinizin uzun dönem sağlığını ölçen ve kullanıcıya telefonunun piliyle ilgili oldukça faydalı bilgiler gösteren ‘Battery Life‘ uygulamasından bahsedeceğiz.

iPhone Batarya Ömrü Nasıl Öğrenilir ?

Pil ömrü ile pil sağlığı aynı şeyler değildir. Pil ömrü telefonunuzun tam bir şarjdan ne kadar süre sonra tükendiğini gösterirken, pil sağlığı zaman geçtikçe bu sürenin ne kadar azaldığını gözler önüne serer.

iPhone kullanıcıları, kullandıkları iPhone modelinin bataryasının yüzde kaçının kullanılabilir olduğunu ya da mAh cinsinden ne kadar sağlıklı pil hücresinin olduğunu Battery Life uygulaması sayesinde görebiliyorlar.

Battery Life uygulamasınu buraya tıklayarak telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Uygulamayı açtığında ilk olarak sizi Wear Level (Aşınma Seviyesi) bölümü karşılıyor.

iPhone Batarya Ömrü Nasıl Öğrenilir ?

Altında ise pilin aşınma durumuyla ilgili olarak telefonunuzda yapacağınız işlemlerin pil ömrünü ne kadar etkileyeceği ile ilgili bilgi veriliyor.

Mesela benim telefonumdaki pil aşınma seviyesi %14.2’ ve bundan dolayı telefonumda yapacağım işlemlerin pil ömrüne oranla süresi %14.2 azalmış.

Gelelim ayrıntılara;

Battery Life uygulamasını açtığınızda sol bölümden Battery Details  sekmesini seçiniz.

iPhone Batarya Ömrü Nasıl Öğrenilir ?

Burada pilinizin ne kadarının şarj olduğunu ve pilinizin asıl kapasitesini görmeniz mümkün.

Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi 2915 mAh kapasitesi olan iPhone 6 Plus’ımı yıllar sonra 2500mAh kadarını kullanabiliyorum.

Bu bilgi de pilinizin ne kadar yıprandığıyla ilgili fikir sahibi olmanıza yardımcı oluyor.

iPhone Batarya Ömrü Nasıl Öğrenilir ?

Bu bölümde ayrıca O an şarj durumu, pil sıcaklığı ve şarj edilen kaynaktan gelen amper değerlerini uygulamayla kolayca görebilirsiniz.

Uygulamanın solda bulunan menü sekmelerinden ; İşlemci kullanımı, RAM kullanımı ve depolama kapasitesiyle ilgili pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

.:: Uygulamaların Batarya ve Performans Tüketimleri

.:: iPhone’da Batarya Kalibre Etme

.:: Bataryası Biten Kayıp iPhone Nasıl Bulunur?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu