iPhone’da Uygulama Verilerine Nasıl Ulaşılır?

iPhone da Ayarlar Menüsünden Uygulama Verilerine Ulaşma Ve Silme

Uygulamalarınızın boyutları sizi şaşırtabilir. Boyutlar iTunes ve App Store‘da gösterilse de bunlar, sıkıştırılmış indirme boyutudur. Bir uygulamayı yükledikten sonraki boyutu daha büyük olabilir.

Uygulamaların boyutu iTunes’tan kontrol etmek için Apps sekmesine tıklayın ve uygulama listesinin üzerindeki açılır menüden Sort by Size‘a tıklayın. Listede artık kullanmadığınız uygulamalar ve oyunlar olup olmadığını kontrol edin ve ihtiyaç duymadıklarınızı kaldırın. Bu iş için iTunes içindeki Remove düğmesini kullanabilirsiniz. Bunu silmek istediğiniz uygulamalar için yaptıktan sonra Sync düğmesine tıklayın.

Alternatif olarak parmağınızı uygulama simgesinin üzerinde basılı tutarak tüm simgelerin titremesini sağlayın. Şimdi silme simgesine dokunun ve “Sil” seçeneğine dokunarak uygulamayı kaldırın.

Uygulama verilerini inceleyin

Cihazınızda Ayarlar uygulamasını açın ve Genel kategorisi altında Kullanım’ı seçin. Bu ekranda kullanılabilir alanı ve uygulamaların bir listesini göreceksiniz. Bu listede uygulamalar, uygulama verileri dahil ihtiyaç duydukları alanlara göre sıralanırlar.

Newsstand ve benzeri diğer uygulamalar, depolama alanınızı cömertçe harcayabilirler. Bu tür uygulamaların kendileri küçük olsalar da dergiler genellikle pek küçük değildir. Bir uygulamaya ait verilerin ne kadar yer harcadığını görmek istiyorsanız, uygulamaya dokunun ve Dökümanlar ve Veriler bölümüne bakın.

Bu tür uygulamalardan birkaçına sahipseniz, verileri silebilirsiniz. Örneğin dergilere aboneyseniz, her uygulama içinden eski yayınları silebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuzda bu eski sayıları tekrar indirmeniz genellikle mümkün olacaktır.

Kotalı bir bağlantınız yoksa, Newsstand uygulamasını silerek tüm verilerinden kurtulabilir, ardından onu App Store‘dan tekrar kurup dergilerin son sayılarını indirebilirsiniz.

Dergi ve kitap uygulamalarından başka uygulamalar da boş alanınızı bitirebilir. Dropbox, (isteğe bağlı olarak) belgelerinizi cihazınızda saklayabilir ve bazı video uygulamaları da videoları indirebilir. Dolayısıyla bu tür uygulamaları da kontrol etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu