iPhone Ekran Süresi Nedir?

iPhone Ekran Süresi Nedir?

IOS 12 ile gelen yeniliklerden biriside Screen Time (Ekran süresi) özelliği. Bu yazımızda iPad ve iPhone ekran süresi nedir, ne işe yarar, ekran süresi nasıl ayarlanır detaylı olarak anlatacağız.

iPhone Ekran Süresi Nedir?

Uygulama ve web sitelerinde ne şekilde zaman geçirdikleriyle ilgili kullanıcılara bilgi vererek onları güçlendiren Screen Time, kişilerin kullandıkları her bir uygulamada geçirdikleri toplam zamanı, kategorilerine göre uygulamaları kullanım sıklıklarını, kaç adet bildirim aldıklarını ve iPhone veya iPad’lerini ne kadar sıklıkla ellerine aldıklarını gösteren, detaylı günlük ve haftalık Etkinlik Raporları oluşturuyor.

Screen Time, herkesin aygıt kullanımını anlamasını ve yönetmesini kolaylaştırıyor. Ama özellikle de çocuklar ve aileleri için çok avantajlı. Ebeveynler kendi iOS aygıtlarından çocuklarının Etkinlik Raporuna erişebiliyor, zamanlarını nasıl geçirdiklerini görebiliyor ve onlar adına uygulama limitleri belirleyip yönetebiliyorlar.

iPhone Ekran Süresi Nasıl Kullanılır ?

Özelliğin kullanımı ve kontroller için yapılması gereken işlemler oldukça basit.

  • Ayarlar’a gidin ve Ekran Süresi’ne dokunun. Açık değilse özelliği etkinleştirin.
  • Devam seçeneğinin ardından “benim aygıtım” ya da “çocuğumun aygıtı” seçimleriniz yapıyorsunuz.
  • iOS 12 Screen Time bölümüne girdikten sonra, direk olarak özet kullanımlarınızla karşı karşıya kalıyorsunuz. Oyunlarda, web sitelerinde, sosyal medya uygulamalarında ne kadar zaman geçirildiği bir bar ile gösteriliyor.
  • Sayfayı aşağı kaydırarak birkaç farklı grafik görmek de mümkün olacak. Ekran Süresi size, günün her saati kapsayan bir toplamı, bir saatlik ortalama ve en sık sıralanan uygulama gibi ayrıntılı bir liste gösterecek.

iPhone Ekran Süresi Nedir?

iOS 12 Ekran Süresi özelliğinin kullanılabilir dört alt özelliği mevcut. Bunlar;

  • Atıl Süre: Ekrandan uzakta geçirilecek süre için bir zamanlama ayarlanmasını sağlar. Atıl zaman sırasında izin verdiğiniz uygulamalar ve telefon aramaları kullanılabilir.
  • Uygulama Sınırları: Yönetmek istenen uygulama kategorileri için günlük süre sınırlamaları ayarlamayı sağlar. Uygulama sınırları her gün gece yarısı sıfırlanır.
  • Her Zaman İzin Verilen: Her zaman izin verilen uygulamalar atıl zaman sırasında veya uygulama sınırlarından “Tüm Uygulamalar ve kategoriler”e seçtiyseniz kullanılabilir.
  • İçerik ve Gizlilik Sınırlamaları: Uygunsuz içerikleri ve gizlilik verilerinde değişiklik yapılmasını bir parola ile engellemenizi sağlar.

Uygulama Sınırları Nasıl Kullanılır?

iOS 12 ile kendiniz ve çocuklarınız için her gün belirli web sitelerinde ve uygulamalarda harcanacak olan süre sınırını ayarlayabilirsiniz.

iOS 12’nin Uygulama Sınırı özelliği uygulama kategorilerine ve uygulamalara göre yapılandırılabiliyor. Bunun için iki yöntem kullanılabilir;

 Uygulamaya Göre Süre Sınırı Koyma: Uygulamalara özel süre sınırı koymak isterseniz Ayarlar > Ekran Süresi > Tüm Aygıtlar menüsüne gidin. Üstteki sekmelerden Son 7 Gün sekmesine dokunun. En Çok Kullanılan Uygulamalar başlığı altında yer alan uygulamalardan hangisine süre sınırı koymak istiyorsanız ona dokunun. Sınırlar başlığının altında yer alan Sınır Ekle seçeneğine dokunun ve ne kadarlık bir süre sınırı koyacağınızı seçerek devam edin.

Uygulama Kategorilerine Göre Süre Sınırı Koyma: App Store’da her uygulamanın bir kategorisi vardır ve iOS cihazlar bu uygulamaların kategorilerini bilirler. iOS 12 Uygulama Sınırları özelliği de buna göre çalışmaktadır. Ayarlar > Ekran Süresi > Uygulama Sınırları menüsünden Sınır Ekle seçeneğine dokunarak hangi uygulama kategorisi için sınır ekleyebileceğinizi seçebilirsiniz.

Uygulamalar veya uygulama kategorilerine göre koyduğunuz süre sınırını, kullandığınız yönteme göre yine aynı adımları takip ederek kaldırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.