iPhone Klasör Oluşturma Nasıl Yapılır ?

iPhone Klasör Oluşturma Nasıl Yapılır ?

Cihazınızda çok fazla uygulama varsa aynı tür uygulamaları klasörlerde toplayarak ekranınızı daha kullanışlı hale getirmeniz mümkün. iPad ve iPhone klasör oluşturma yaparak uygulamalarınıza daha pratik erişim sağlayabilirsiniz.

iPhone Klasör Oluşturma Nasıl Yapılır ?

Öncelikle ekranınızda herhangi bir uygulamaya basılı tutun, bu esnada tüm uygulamalar titremeye başlayacak, düzenleme modu açılacaktır.

iPhone Klasör Oluşturma Nasıl Yapılır ?

iPhone klasör oluşturma için aynı klasöre toplamak istediğiniz uygulamayı başka bir uygulamanın üzerine sürükleyin. Bu sürükleme işleminden sonra otomatik olarak klasör oluşturulacaktır.

iPhone Klasör Oluşturma Nasıl Yapılır ?

Klasörler ilk oluşturulduğunda, uygulamaların türüne göre adlandırılacaktır. Örneğin, uygulamalar App Store’un “Oyunlar” kategorisinden geliyorsa, önerilen klasör adı Oyunlardır. Siz bunu dilediğiniz gibi yeniden isimlendirebilirsiniz.

iPhone klasör ismi değiştirmek için; adını değiştirmek istediğiniz klasöre dokunduktan sonra, içindeki uygulamalardan birine dokunarak basılı tutunuz. Bu şekilde düzenleme modu tekrar açılacaktır. Ekranda, klasör adının düzenlenebilir bir pencerede açıldığını göreceksiniz. Pencereye dokunarak adî değiştirdikten sonra ana ekran tuşuna bastıktan sonra, klasörün adı değişecektir.

iPhone klasör silmek için; silmek istediğiniz klasördeki bütün uygulamaları klasörün dışına çıkarmanız yeterli, son uygulamayı taşıdığınızda klasör yok olacaktır.

iPhone’da iç içe klasör oluşturmak için ise;  oluşturmuş olduğunuz klasörün içine daha önce oluşturmuş olduğunuz bir diğer klasörü sürükleyin. Bu noktada el çabukluğu büyük ölçüde önemli. Çünkü, iki uygulama ikonunu birbirinin üzerine sürüklediğiniz anda yeni bir klasör oluşacak ve bu yeni klasör animasyon ile büyüyerek ekranın merkezine gelecek. Animasyon başlamadan önce klasörün içine diğer klasörü sürüklemiş olmanız gerek. Yani, iş el çabukluğunda bitiyor.

Eğer yeterince hızlı olabildiyseniz iç içe klasörlerin oluştuğunu göreceksiniz. Oluşturduğunuz iç içe klasörü anlattığımız yöntem ile bir başka klasörün içine de yerleştirebilir, dizin ağacı yaratmaya kadar işi götürebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap