Mobil

iPhone Kulaklık Modunda Kaldı, Ne Yapmalıyım?

iPhone kullanıcılarının sıklıkla karşlaştığı sorunlardan birisi de telefonun kulaklık modunda kalması. Kulaklık veya hoparlörün 3.5mm jaktan çıkarıldıktan sonra iPhone’un hoparlöründen ses gelmemesi sorunuyla karşılaştıysanız blog yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

iPhone, iPad, iPod Touch’da tüm kullanıcılarda olmasa da ortaya çıkan bir sorun da cihazın kulaklık modunda takılı kalması. Hoparlör veya kulaklığın çok hızlı şekilde çıkarılması, kulaklık veya hoparlörün cihaz işlem yaparken çıkarılması, uyumlu olmayan veya düşük kalite, bilinmedik markaların hoparlörünün kullanılması veya 3.5mm kulaklık girişindeki bir sorun iOS cihazın kulaklık modunda kalmasına sebebiyet verebiliyor.

iPhone’da Ekrana Görüntü Gelmemesi Problemi Nasıl Çözülür?

Sorun donanım kaynaklıysa tabii ki de cihazı Apple Store veya yetkili bir teknik servise götürmek en doğrusu ancak bunu yapmadan aşağıdakileri denemenizi öneririz:

Kulaklığı birkaç kez takıp çıkarın:

Tam bir Türk yöntemi diyebileceğimiz “Çıkar tak yap, bakalım” deneyebileceğiniz ilk yöntem. iOS ilginç çalışan bir mobil işletim sistemi; kulaklığınızı çıkardığınızı algılamama ihtimali düşük te olsa var. Birkaç kez kulaklık veya hoparlörü tak çıkar yapmayı deneyin. İşe yaramadıysa sonraki adıma geçin.

Başka bir kulaklık takıp çıkarmayı deneyin:

Sorun belki de kulaklığınızda. Tabii ki kutudan çıkan orijinal EarPods’lardan bahsetmiyoruz. Ucuza yurt dışından satın aldığınız bir kulaklık iOS’ta alerji yapmış olabilir. Apple aksesuarları pahalı olduğundan ucuza kapatmak için alternatiflere yönelmek doğru bir karar ancak milyarlık cihaza birkaç liralık markasız kulaklık takmak iOS’un bünyesine ters gelebiliyor. Bu noktada bilindik markaların bütçe dostu kulaklıklarını tercih etmeniz en doğrusu. Başka bir kulaklıkla eşleştirip denemek te fayda etmediyse sonraki adıma geçin.

iPhone Şarjı Olduğu Halde Aniden Kapanıyor, Ne Yapmalıyım?

Cihazınızı yeniden başlatın:

iOS cihazlarda birçok sorun yeniden başlatmayla çözülebiliyor. Apple’ın yardımc sayfalarında da bahsetmesine rağmen çoğu kullanıcının tebessümle karşıladığı cihazı tekrar başlatıp deneme işe yarayabilir. Cihazı yeniden başlatmak ses çıkış ayarlarını da yenileyeceğinden denemeye değer.

Kulaklık girişini temizleyin:

3.5mm kulaklık girişinde biriken bir toz, su kalıntısı vs de soruna sebebiyet verebiliyor. El fenerini alıp kulaklık jakının içerisine dikkatlice bakıp kürdan yardımıyla titiz bir şekilde temizleyin ve bu hareketi birkaç kez üşenmeden yapın. Bu da işe yaramadıysa sonraki adıma geçin.

iOS’u güncelleyin veya geri yükleyin:

iOS cihazınız jailbreak’li ise dikkat etmeden yüklediğiniz bir tweak sistem dosyalarına zarar vermiş olabilir. Cihazı DFU moda alıp kurtarma veya güncellemeyi deneyin. Bu işlem uzun sürecek ancak neticede modifiye edilmiş sistem dosyaları yerini orijinal sistem dosyalarına bırakacak. Diğer deyişle cihaızınız satın aldığınız ilk haline geri dönecek.

iPhone’un Pil Dayanım Süresini ve Pil Ömrünü En Üst Düzeye Çıkarın

Apple Destek ile iletişime geçin:

Tüm bunlar işe yaramadıysa geriye tek bir şey kalıyor; Apple Destek. İster Twitter üzerinden isterseniz de web tarayıcınızdan destek ekibine derdinizi anlattığınızda cihazınızın kulaklık modunda kalmasının donanımsal mı yazılımsal mı olduğu ortaya çıkacak, işin ehli kişilerin önerileriyle sorununuzu çözeceksiniz. Uzaktan yardım da kar etmediyse uygun bir vaktinizde bulunduğunuz şehirdeki Apple yetkili servis sağlayıcılardan birini ziyaret edeceksiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu