iPhone Kullanırken Yapılmaması Gerekenler

iPhone Kullanırken Yapılmaması Gerekenler

Özellikle Apple kullanıcılarının akıllı telefonlarına, tabletlerine gözleri gibi baktıklarını söyleyebilirim. Genelde iPhone ve iPad’lerimizi koruma kılıfı olmadan, ekran koruyucu jelatinleri olmadan kullanmayız bile. Ancak bilmeden ve istemeden iPhone’larımıza zarar verebilir, uzun dönemde bize sorun çıkaracak şeylere sebep olabiliriz. İşte bir iPhone kullanıcısının yapmaması gereken 9 şey ;

 1. iPhone’u Sürekli Açık Tutmak

  Aslında iPhone kullananların uzun süre cihazlarını hiç kapatmadıklarını, hatta bazılarının aldıkları günden beri cihazlarını kapatıp açmadıklarını söyleyebiliriz. Ancak bu davranış iPhone’a büyük oranda zarar veriyor. Özellikle cihazlarını hiç yeniden başlatmayan kullanıcıların sonraki dönemlerde batarya sorunları ile karşılaştıkları biliniyor. En kötü ihtimalle bile haftada bir kez dahi olsa iPhone’u yeniden başlatmak pil ömrünüzü uzatacaktır diyebiliriz.

iPhone

 

 • Wifi ve Bluetooth’u Sürekli Açık Bırakmak

  Yine iPhone’larda pil sorunlarına sebep olan en büyük etkenlerden birisi diyebiliriz. İhtiyacınız olmadığı zamanlarda Wifi ve Bluetooth’u kapatmayı bir alışkanlık haline getirmezseniz, iPhone’unuzda bir süre sonra sizi yarı yolda bırakmaya başlayacaktır. Çünkü pil ömrü ciddi derecede kısalacaktır.

 • Kötü Hava Koşullarında Kullanmaya Devam Etmek

  Aslında tahmin edilenin aksine iPhone cihazlarımıza soğuk havalardan daha çok sıcak havalarda zarar geliyor diyebiliriz. Çünkü özellikle kılıfla birlikte kullanılan cihazlar yağmurda, ya da karda herhangi bir sorunla karşılaşmıyor. Ancak sıcak yaz günlerinde saatlerce güneşin altında kalan iPhone’lar tahmin edilenden daha çok ısınacakları için size sorunlar çıkarmaya başlayacaklardır. Bu gibi durumlarda en iyisi iPhone’u cebinizde ya da çok ısınmayacağı bir yerde muhafaza etmek olacaktır.

 • Bütün Gece Şarjda Bırakmak

  Aslında bizim en çok yaptığımız hatalardan birisi diyebiliriz. Çünkü biz cep telefonumuzu sabaha kadar şarjda bırakmayı alışkanlık haline getirmişiz diyebiliriz. Ancak belli bir süreden sonra şarjda bırakılan cihazlar yine ileride batarya sorunları ile karşımıza çıkabilir. Tabi ki en iyi ihtimalle sadece batarya zarar görecektir, ki kötü ihtimalleri düşünmek içten bile değil.

 • Orjinal Kablo Kullanmamak

  Özellikle şarj sırasında iPhone’u orjinal olmayan bir kablo ile şarj etmeye çalışırsanız cihaz sizi uyaracaktır, ancak bir yolunu bulup şarj etmeye başlarsanız yine sorunlarla karşılaşacaksınız demektir. Çünkü orjinal olmayan kablolar ile cihaza giden elektrik kontrol edilemeyebilir ve cihazınıza istemeden de olsa zarar vermiş olabilirsiniz. En iyi iPhone’u kutusundan çıkan şarj aleti ile şarj etmek.

iPhone-71

 

 • Temizlik Çok Önemli

  iPhone kullanıcılarının nemli bir bezle cihazlarını temizlemeleri tavsiye edilir. Çünkü bu hem sizin sağlığınız için hemde cihazınızın sağlığı için önemli. iPhone kullanıcıları her şartta cihazlarını kullanmak istedikleri için cihazlar bazı zamanlarda tozlara ve kire maruz kalabilir. Temizlenmeyen cihazların üzerindeki tozlar ve pislikler bir şekilde cihazın içerisine girerse, o zaman sorunlar sizi bekliyor demektir. Nemli bir bezle cihazınızı temizledikten sonra kurulamayı da unutmayın.

 • Dikey Fotoğraf ve Video Çekmek

  Tabi ki dikey fotoğraf ya da video çekemezsiniz diye bir kural yok ancak daha sonra çektiğiniz görüntüleri başka bir cihaza aktarmak isterseniz Dikey çektiğiniz pozlardan dolayı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. En iyisi yatay pozisyonda çekim yapmak ki böylece çekim alanınızı da genişletmiş olursunuz.

 • Şifre Kullanmamak

  Artık akıllı telefonlarımızda her türlü kişisel bilgimizi de saklıyoruz. Ancak Apple’ın yaptığı açıklamaya göre cihazların yüzde 40’ında şifre bulunmuyor. Vakit kaybı gibi görülen şifre işlemleri aslında bazen hayat kurtarıcı olabilir. Özellikle hırsızlık gibi durumlarda cihazınızın korunmasını şifreyle sağlayabilirsiniz.

Apple-iPhone-6S-Türkiye

 1. iPhone Elinizdeyken Yolda Yürümek

  Yapılan hatalardan birisi de bu. İstemsiz bir şekilde iPhone elimizde iken yürümeye dalmış olabiliriz. Ancak şunu hatırlatmak gerekiyor ki özellikle büyükşehirlerde yaşanılan hırsızlık olaylarının büyük bir kısmı, cep telefonu elinde olan kullanıcıların başına geliyor. Aynı zamanda elinizdeki cep telefonu her türlü riske açık diyebiliriz.

İşte bu maddeleri uygulayarak sizde hem iPhone’un ömrünü uzatabilirsiniz hem de sorunlarla karşılaşmadan Apple’ın keyfini sürebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu