iPhone Mavi Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone Mavi Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

Bazı iPhone modellerinde mavi ekran hatası meydana gelmektedir. Peki iPhone Mavi Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

iPhone mavi ekran hatası ile karşılaşıldığında cihaz sürekli olarak kendini yeniden başlatıyor veya açılırken ekrana gelen elma logosunda takılıyor. iPhone mavi ekran sorununu çözebilmek için uygulanan birden fazla yöntem bulunmaktadır.

Aşağıda sizlere sunacağım 5 farklı yöntem ile iPhone Mavi Ekran Sorunu’nu giderebilirsiniz.

iPhone’da Mavi Ekran Hatası Neden Meydana Gelir?

iPhone mavi ekran hatasına neden olan etkenler arasında iPhone’un suya düşmesi, iOS sürümü güncellemesi ve anakart kaynaklı donanımsal hatalar gösterilebilir.

iPhone Mavi Ekran Sorunu Nasıl Çözülür?

1 Ana ekran ve güç tuşuna aynı anda basılı tutun ve telefonun kapanmasını bekleyin. Daha sonra telefonu açın ve Apple logosunu gördüğünüzde telefon yeniden açılana kadar ses açma tuşuna uzun süre basılı tutun.

2 Jailbreak’li iPhone kullanıyorsanız mavi ekran hatasının sebebi sistem dosyalarının zarar görmesi olabilir. Bunun için jailbreaki kaldırın ve eski iPhone yedeklerinizden birini kurun.

3 Eğer Apple imzaları kapatmamış ise kullandığınız iOS sürümünün bir altındaki sürüme geçiş yapın. Bu arada döneceğiniz önceki sürüme ait bir yedeğiniz varsa bu işlemi yapın. Örneğin IOS 11’den IOS 10’a dönüş yapacaksanız iOS 11 yedeğiniz ile iOS 10’u kuramazsınız.

4 Eğer ilk 3 maddede yaptıklarınızı soruna çare olmadıysa sorununuz büyük ihtmalde donanım kaynaklıdır. Eüer iPhone 5S kullanıyorsanız ve telefonunuzu daha önce servise verdiyseniz, serviste kullanılan vidanın boyutudur. Orjinal iPhone 5Slerde vida boyutu 1.2 mm‘dir ancak serviste 1.3 mm boyutunda bir vida kullanıldıysa, bu vida size mavi ekran hatası olarak dönmüş olabilir.

5 iPhone’unuzu kapatın ve DFU moduna alın. Windows kullanıcıları “Roaming” klasörüne gitmeliler ve sonrasında Windows+R tuşlarına basarak gelen ekrana “%appdata%” yazmalılar. Karşınıza çıkan klasördeki “applecomputer>itunes>iPhonesoftwareupdates” içindeki .ipsw uzantılı dosyayı silin. Mac kullanıcıları aynı yere .ipsw araması yaparak erişebilirler. Dosyayı sildikten sonra telefonunuzu iTunes üzerinden restore edin.

Hiçbir şekilde çözüme ulaşamadıysanız son çözüm olarak Apple Destek ile bu bağlantıdan iletişime geçin.


iPhone kullanımı esnasında bazı sorunlarla karşılaşmak mümkün.  Bu sorunlardan bazılarını basit bir kaç işlem ile sizde çözebilirsiniz. Buradaki yazımızda sıkça rastlanan 8 basit iPhone sorunu ve çözüm yöntemlerini  bulabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

6 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın