iPhone Nasıl Şarj Edilmeli?

İlk defa alınan bir iPhone nasıl şarj edilmeli, yeni şarj ederken nelere dikkat etmeli, telefonu ne kadar şarjda bırakmalı?

Özellikle ülkemiz için durumu düşünecek olursak biliyorsunuz ki Apple ürünleri gerçekten ateş pahası. Herkes satın almış olduğu iPhone, iPod Touch veya iPad‘i uzun yıllar boyunca sorun yaşamadan kullanmak istiyor.

Apple, iPhone modellerinin tamamında lityum iyon teknolojisine sahip pil kullanıyor. Bu teknolojiye sahip piller, daha hızlı şarj oluyor ve daha uzun pil ömrü sunacak güç yoğunluğuna sahipler.

Tüm şarj edilebilir pillerde olduğu gibi, iPhone pillerinin de sınırlı bir kullanım ömrü vardır. Bu kullanım ömrünün tamamlanmasıyla birlikte kapasiteleriyle birlikte performansları düşer ve bu düşüş iPhone’un hem performansını hem de çalışmasını etkiler.

iPhone’unuzu kullanma şekliniz pil ömrünü doğrudan etkiler ve dolaylı olarak pil kullanım ömrünü etkiler.

En önemli kural; asla iPhone’unuzu orijinal olmayan, yan sanayi olarak adlandırılan şarj aletleri ile şarj etmeyin. Bunu daha da açacak olursak;

  • USB şarj adaptörü ve,
  • Şarj kablosu

Her iki şarj aparatıda orijinal olmalıdır.

iPhone Nasıl Şarj Edilmeli?

İlk şarj için takip etmeniz gereken üç önemli adım var. Bu üç önemli adımı doğru şekilde yapmanız, yarışa bir adım önde başlamanız anlamına gelir. Bunları şöyle sıralandırabiliriz;

  • Yeni iPhone’un ilk şarjı oldukça önemlidir. İlk şarj işlemini bilgisayardan değil mutlaka Duvar Şarjından sağlayın ve kullanmadan önce en azından 3 saat kadar şarjda takılı olduğundan emin olun.
  • Şarjınız %100 olduktan sonra cihazınızı şarjı bitene kadar kullanın ve tekrar şarja takmayın. Şarjınız bittiğinde mutlaka tekrar şarj etmek için en az 2 saat duvar şarjından şarj edin.
  • Bu işlemler sırasında cihazınız şarjdayken kullanmamaya özen gösterin.

İşte ilk iPhone, iPad veya iPod Touch sahiplerinin bilmesi gereken şarj konusundaki öneriler bunlardan ibaret. Şimdi bir de cihazımızın şarj batarya ömrünü uzatmamız için günlük kullanımda neleri bilmeliyiz hep beraber bir bakalım.

Cihazlarımızın günlük kullanımındaki şarj işlemlerinde elbette ilk işlem kadar temkinli olmamız gerekmiyor. Yine de hala dikkat etmemiz gereken önemli noktalar var.

  • Apple ürünlerinin bataryaları artık eski sistem bataryaları kullanmıyor. Bu yüzden iPhone ve diğer ürün serisi çok daha fazla seviliyor. Cihazınızı gün içerisinde kullanıp şajını bitirin ve her gece düzenli olarak şarj etmeye özen gösterin. Bu bataryanızın çok daha aktif çalışmasına neden olacaktır.
  • Sürekli olarak iPhone veya diğer cihazlarınızın aktif olması gerekiyorsa en azından ayda bir kere cihazınızı tam şarj edin ve tamamen cihazınız kapanıncaya kadar kullanın. Bu cihazınızın bataryasını kalibre etmeye yardımcı olacaktır.
  • Cihazınızın ekranında yüksek sıcaklık uyarısı veriyorsa cihazınızı şarj etmeyin ve bu uyarı geçene kadar cihazınızın serinlemesi için bekleyin. Mümkünse cihazınızı serin bir yerde tutun. (Serin bir yerde tutun demek buz dolabına koyun demek değildir.)

Cihazlarınızı şarj ederken bilmeniz gereken temel şeyler bunlardan ibaret. Elbette her zaman bunları uygulamak pek kolay olmayabilir. Yine de bunu düzenli kullanım alışkanlığı haline getirmek size daha uzun ömürlü bir batarya sunacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu