iPhone Pil Ömrü Nasıl Arttırılır ?

iPhone Pil Ömrü Nasıl Arttırılır ?

iPhone Pil Ömrü Nasıl Arttırılır yazımızda iPhone pil ömrünü uzatmak için yapacağınız bir kaç ayardan bahsedeceğiz.

iPhone pil ömrünü uzatmanın birkaç yolu var ve neredeyse hepsi özellik veya bazı hizmetleri kapatmaktan geçiyor. Gerçekten ihtiyaç duyabilecek anlarda bu özellikleri kullanmak iPhone pil ömrünün uzaması açısından oldukça işinize yarayacak.

iPhone Pil Ömrü Nasıl Arttırılır ?

iPhone kullanıcılarını baz alarak hazırladığımız bu yazımızda iPhone şarj ömürünü uzatmak için başvurabileceğimiz yöntemlere ve ipuçlarına değineceğiz.

1# Uyandırmak İçin Kaldır özelliğini kapatmak

Uyandırmak İçin Kaldır özelliği kullanıcının iPhone’u eline alması veya cebinden çıkararak kullanmak istemesi halinde ekranı otomatik olarak açıyor. Bu özelliği devredışı bırakmak için Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Uyandırmak için Kaldır   seçeneğini devre dışı bırakmak yeterli.

iPhone Pil Ömrü Nasıl Arttırılır

2# Bildirimleri kapatmak

Bildirimler uygulamalar için önemli ve bir bakıma hayatımızın bir parçası. Ancak bir haber uygulaması günde attığı önemli önemsiz pek çok haber bildirimi ile sürekli ekranınızın açılmasına neden olabilir. Ayarlar > Bildirimler yolunu takip eden kullanıcıların, burada yer alan uygulamalar arasından ihtiyaçlarına göre tercihini yaptıktan sonra ‘ Kilit Ekranda Göster ‘ seçeneğini devre dışı bırakması yeterli.

iPhone Pil Ömrü Nasıl Arttırılır

3# Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak

Arka Planda Uygulama Yenileme, düşük güç modundayken zaten aktif olmuyor ancak normalde açıkça telefonun pilini oldukça tüketiyor.

Bir çok iPhone kullanıcısı kullandığı uygulamadan çıktıktan sonra uygulamanın kapandığını zanneder. Ama uygulama kapanmaz ve arka planda çalışmaya devam eder. Bu da iPhone’unuzun pil ömrünü azaltır.

Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile menüsü altından bunu kolaylıkla kapatabilirsiniz.

iPhone Pil Ömrü Nasıl Arttırılır


iPhone’u kalibre ederek daha verimli ve yüksek performanslı kullanabilirsiniz. Bunun iPhone Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır yazımıza bakmanızı tavsiye ediyoruz.


4# Otomatik ekran kiliti ile ekranı kullanılamdığı zamanlarda kapatmak

Ekran kilit süresi için minimum değer olan 30 saniyeyi tercih etmek, kullanmadığınız durumlarda telefonunuzun ekranının en kısa sürede kapanmasını ve gereksiz pil tüketiminin önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Otomatik Kilit menüsü üzerinden 30 saniye seçenğini seçebilirsiniz.

iPhone Pil Ömrü Nasıl Arttırılır

5# Kullanılmayan Wi-Fi ve Bluetooth’u kapatmak

iOS 11 ‘de bulunan yeni kontrol merkezinde Wi-Fi ve Bluetooth’u pasif ettiğiniz halde normalde kapanmazlar. Yani wifi ve bluetoothu kontrol merkezinden kapatmanız devre dışı bıraktığınız anlamına gelmiyor.Bağlantılar devre dışı bırakılırken, iPhone’un yeni cihazları görebilmesi için her iki kablosuz bağlantı arka planda açık kalmaya devam ediyor.

Bu sorunu ortadan kaldırmak ve gereksiz pil tüketiminin önüne geçmek için, Bluetooth veya Wi-Fi’ı kontrol merkezi yerine, doğrudan Ayarlar menüsü altından devre dışı bırakmanız gerekli.

iPhone Pil Ömrü Nasıl Arttırılır

iPhone Pil Ömrü Nasıl Arttırılır yazımıza devam ediyoruz.

6# Konum Servislerini kapatmak

Konum servisleri, yaklaşık konumunuzu belirlemek için GPS ve Bluetooth ile kitle kaynaklı Wi-Fi erişim noktası ve baz istasyonu konumlarını kullanır. Özellikle GPS yüksek şarj yiyen etmenlerin başında geliyor. Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri’ne gidin ve uygulamalara göre “Asla” seçeneğini aktif hale getirin veya konum servislerini komple kapatın.

Ayrıca, daha önce konum servisleri için Asla ve Daima olmak üzere toplamda iki seçenek sunan Apple’ın iOS 11 ile birlikte artık Asla, Kullanırken ve Her Zaman şeklinde üç seçenek sunduğunu hatırlatalım.

iPhone Pil Ömrü Nasıl Arttırılır

7# Facebook uygulamasını kaldırmak

Facebook uyglaması çok şarj yiyor. Bu nedenle facebook uygulamasını kaldırarak bunun yerine ana ekrana Safari’den bir Facebook kısayol ekleyin. Bu pil konusundaciddi bir tasarruf sağlıyor.

iPhone Pil Ömrü Nasıl Arttırılır

8# Senkronizasyon ayarlarını düzenlemek

E-Posta hesaplarınızın senkronizasyon süresinde değişikliğe gitmek, yine pil ömrünü konusunda pozitif sonuçlardan elde edebileceğiniz etkenlerden bir diğeri.

Öncelik sıralamasına göre e-posta hesaplarınızın senkronizasyon süresininde değişikliğe gitmeniz, pil konusunda tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

iPhone Pil Ömrü Nasıl Arttırılır

iPhone Pil Ömrü Nasıl Arttırılır yazımızda iPhone şarjının daha fazla dayanması için neler yapabileceğinizi listeledik. Umarım yardımı dokunmuştur.


Apstore’da pil ömrü ile ilgili bir çok uygulama mevcut ve bunların çoğu gerçek pil gücünü ve sağlığını görüntüleyemiyor. Peki en doğru iPhone Batarya Ömrü Nasıl Öğrenilir ?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.