iPhone Pil Ömrünü Uzatmanın Etkili Yolları

iPhone Pil Ömrünü Uzatmanın Etkili Yolları

Apple’ın iPhone cihazları sayısal olarak rakiplerine göre küçük kapasitede bataryalara sahip olmalarına rağmen şarj ömründe rakiplerine kafa tutabiliyor.

Tabii ayarlarını doğru yaparsanız…

Günümüzde boyutları büyüyüp neredeyse bir tablet boyutlarına gelen akıllı telefonların bataryaları da büyüdü. Neredeyse 3000 mAh’e dayanan bataryalar eskiye nazaran daha uzun şarj ömrü sunuyor. Fakat Apple’ın iPhone 6′sı sadece 1800 mAh batarya ile geldiği için sayısal olarak rakiplerinin gerisinde kalıyor. Buna rağmen doğru ayarlar ile bataryanızı bir şarjda çok daha uzun kullanabilirsiniz.

 

iPhone Pil Ömrünü Uzatmanın Etkili Yolları

 

Bildirimleri Kontrol Altına Alın

Bildirimler kendi başlarına belki bataryanızı sömürmez, fakat her bildirimde ekranınızın aydınlanması gereksiz biçimde bataryanızdan yemenize sebep olur. Ayrıca her uygulamanın zırt pırt uyarı vermesi de sinir bozucu olabilir. Bunun için Ayarlar > Bildirimler ekranına geldikten sonra uyarılarını önemsiz gördüğünüz uygulamaların bildirimlerini kapatabilirsiniz.

AirDrop’u Kapalı Tutun

iOS 7 ve daha sonraki sürümlerde çalışan AirDrop özelliği, yakın cihazlar ile dosya paylaşımını mümkün kılıyor. Fakat “Bulunabilir” modda bu özelliği kullanmak gereksiz yere bataryanızı sömürecektir. Bunun için Kontrol Merkezi’nden AirDrop özelliğine gelerek kapalı olduğundan emin olun.

Arkaplanda Çalışan Uygulamalar

Arkaplanda siz farkında olmadan sürekli olarak veri kullanan uygulamalar sadece faturanıza veri olarak yansımayacak, aynı zamanda bataryanızı da yok yere çalıştıracaktır. Harita uygulamaları gibi sürekli olarak güncel olması, size yol tarif etmesi gereken bir uygulamanın veri kullanımını kısıtlamamak gerekli, diğer yandan haber uygulamaları sadece siz isteyince güncellense daha mantıklı. Bunun için Ayarlar > Genel > Arkaplan Uygulama Tazelemesi özelliğini seçerek istemediğiniz uygulamaların sizden habersiz güncellenmesini ve batarya harcamasını engelleyebilirsiniz.

Otomatik Güncellemeler

Otomatik güncellemeler de bataryanızı gereksiz yere meşgul eden işlemlerden birisi. Ayarlar > iTunes & AppStore başlığına girdikten sonra Güncellemeler ve Uygulamalar menülerine girerek uygulamaların güncellemelerini kapatabilir ve uygulamaların sadece WiFi üzerinden güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Spam Aramaları Engelleme

Ülkemizde de dolandırıcılar yurtdışından telefonlarınıza arama yapabiliyor. Ya da sürekli sizi reklam için rahatsız eden numaralar vardır. Bu aramalar aynı zamanda bataryanızı da yok yere çalıştırarak şarjınızdan yer. Ayarlar > Telefon > Engellenmiş ekranına girerek sizi tekrar aramasını istemediğiniz telefonları engelleyebilirsiniz.

 Konum Paylaşımını Kapatın

iMessage uygulaması ya da diğer mesajlaşma uygulamalarında konumunuzu belirtmek için Apple GPS, WiFi ve hücresel verileri beraber kullanarak yerinizi nokta atışıyla belirliyor ve bu konumu arkadaşlarınıza gönderebiliyor. Fakat bu işlem toplamda çok fazla bataryanızı harcıyor. Bu özelliği kapatmak için Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri > Konum Paylaşımı ekranına gelerek bu özelliği kapatabilirsiniz.

iCloud Fotoğraf Senkronizasyonu Kapalı Dursun

iPhone üzerindeki fotoğraflarınız WiFi üzerinden otomatik olarak iCloud alanınıza yüklenerek yedeklenir. Bu özelliği kapatarak telefonunuz şarjda değilken yok yere bataryasını bitirmesini engelleyebilirsiniz. Ayarlar > iCloud > Fotoğraflar menüsüne girerek gördüğünüz herşeyi kapatabilirsiniz. Tabii iCloud’a dosya yedeklemek istediğinizde bu özellikleri elle açmanız gerekecek.

Otomatik Parlaklık Özelliğini Kapatın

Neredeyse her akıllı telefonda bulunan “otomatik parlaklık” özelliği ekran ışığını kısarak bataryayı koruyor olabilir, fakat görebileceğiniz en düşük ışık seviyesine kendiniz çekerseniz çok daha verimli olacaktır. Bunun için de Ayarlar > Görüntü & Parlaklık menüsüne girerek ayarları yapabilirsiniz.

Düz Duvar Kağıdı Kullanın

iPhone üzerinde yüklü gelen hareketli  duvar kağıtları çok havalı görünüyor, fakat bataryanızı da olumsuz etkiliyor. Bunun yerine güzel bir fotoğraf ya da hazır, hareketsiz duvar kağıtlarından bir tanesini kullanabilirsiniz. Ayarlar > Duvar Kağıdı menüsünden yeni bir duvar kağıdı seçerek bu işlemi halledebilirsiniz.

Gereksiz Konum Servislerini Kapatın

iPhone sürekli olarak konumunuza bağlı olarak işlemler yapar. Arka planda sürekli olarak GPS ve WiFi ile konumunuz belirlenir ve buna göre reklamlar görürsünüz ya da öneriler alırsınız. Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri menüsüne girerek Sistem Servisleri’ni seçin. Bu alandaki her seçeneği kapalı konuma getirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?