1. Ana Sayfa
  2. MOBİL
  3. iPhone Pil Ömrünü Uzatmanın Etkili Yolları

iPhone Pil Ömrünü Uzatmanın Etkili Yolları

iPhone Pil Ömrünü Uzatma

iPhone pil ömrünü uzatmanın etkili yolları yazımızda şarj etme aralıkları artan telefonda hem pil ömrünü hem de pil kullanım süresini en üst düzeye çıkararak tüm Apple aygıtlarınızdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Gene olarak tüm akıllı telefon kullanıcılarının en önemli sorunu pil ömrüdür. Sabah doldurulan bataryalar, standart işler yapılıyor olsa bile maalesef akşamı zor ediyor. Bu durum, gün içinde ikinci veya daha fazla şarj etme ihtiyacını da beraberinde getiriyor.

Öncelikle kısaca Pil ömrü ve Pil kullanım süresi terimlerinin üzerinden geçelim.

Akıllı telefon kullanıcılarının en önemli sorunlarının başında, kuşkusuz batarya kullanım süresi geliyor. Özellikle oyun ve sosyal medya, batarya kullanım süresini olumsuz yönde etkiliyor. Sabah doldurulan bataryalar, standart işler yapılıyor olsa bile maalesef akşamı zor ediyor. Bu durum, gün içinde ikinci veya daha fazla şarj etme ihtiyacını da beraberinde getiriyor.

Pil ömrü, aygıtınızın bir sonraki şarja kadar çalışmaya devam ettiği süredir. Pil kullanım süresi ise, pilinizin değiştirilmesi gereken ana kadar geçen zaman dilimidir.

iPhone pil ömrünü uzatmanın birkaç yolu var ve neredeyse hepsi özellik veya bazı hizmetleri kapatmaktan geçiyor.

iPhone Pil Ömrünü Uzatmanın Etkili Yolları

Hem pil ömrünü hem de pil kullanım süresini en üst düzeye çıkararak tüm Apple aygıtlarınızdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Uyandırmak İçin Kaldır özelliğini kapatın!

Uyandırmak İçin Kaldır özelliği kullanıcının iPhone’u eline alması veya cebinden çıkararak kullanmak istemesi halinde ekranı otomatik olarak açıyor. Bu özelliği devredışı bırakmak için;

#  Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Uyandırmak için Kaldır seçeneğini devre dışı bırakmak yeterli.

iPhone Pil Ömrünü Uzatma

Bildirimleri kapatın!

Bildirimler uygulamalar için önemli ve bir bakıma hayatımızın bir parçası. Ancak bir haber uygulaması günde attığı önemli önemsiz pek çok haber bildirimi ile sürekli ekranınızın açılmasına neden olabilir.

#  Ayarlar > Bildirimler yolunu takip eden kullanıcıların, burada yer alan uygulamalar arasından ihtiyaçlarına göre tercihini yaptıktan sonra ‘ Kilit Ekranda Göster ‘ seçeneğini devre dışı bırakması yeterli.

Arka planda çalışan uygulamaları kapatın!

Arka Planda Uygulama Yenileme, düşük güç modundayken zaten aktif olmuyor ancak normalde açıkça telefonun pilini oldukça tüketiyor.

Bir çok iPhone kullanıcısı kullandığı uygulamadan çıktıktan sonra uygulamanın kapandığını zanneder. Ama uygulama kapanmaz ve arka planda çalışmaya devam eder. Bu da iPhone’unuzun pil ömrünü azaltır.

#  Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenile menüsü altından bunu kolaylıkla kapatabilirsiniz.

iPhone Pil Ömrünü Uzatma

Otomatik ekran kilidini kullanın!

Ekran kilit süresi için minimum değer olan 30 saniyeyi tercih etmek, kullanmadığınız durumlarda telefonunuzun ekranının en kısa sürede kapanmasını ve gereksiz pil tüketiminin önüne geçilmesini sağlayacaktır.

#  Ayarlar Ekran ve Parlaklık > Otomatik Kilit menüsü üzerinden 30 saniye seçenğini seçebilirsiniz.

Kullanmadığınızda Wi-Fi, Mobil Veri, Bluetooth ve Konum servislerini kapatın!

iOS 11 ‘de bulunan yeni kontrol merkezinde Wi-Fi ve Bluetooth’u pasif ettiğiniz halde normalde kapanmazlar. Yani wifi ve bluetoothu kontrol merkezinden kapatmanız devre dışı bıraktığınız anlamına gelmiyor.Bağlantılar devre dışı bırakılırken, iPhone’un yeni cihazları görebilmesi için her iki kablosuz bağlantı arka planda açık kalmaya devam ediyor.

Bu sorunu ortadan kaldırmak ve gereksiz pil tüketiminin önüne geçmek için, Bluetooth veya Wi-Fi’ı kontrol merkezi yerine, doğrudan Ayarlar menüsü altından devre dışı bırakmanız gerekli.

Konum servisleri, yaklaşık konumunuzu belirlemek için GPS ve Bluetooth ile kitle kaynaklı Wi-Fi erişim noktası ve baz istasyonu konumlarını kullanır. Özellikle GPS yüksek şarj yiyen etmenlerin başında geliyor.

iPhone Pil Ömrünü Uzatma

#  Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri’ne gidin ve uygulamalara göre “Asla” seçeneğini aktif hale getirin veya konum servislerini komple kapatın.

Ayrıca, daha önce konum servisleri için Asla ve Daima olmak üzere toplamda iki seçenek sunan Apple’ın iOS 11 ile birlikte artık Asla, Kullanırken ve Her Zaman şeklinde üç seçenek sunduğunu hatırlatalım.

Kullanılmayan uygulamaları kaldırın!

Özellikle Facebook uyglaması çok şarj yiyor. Bu nedenle facebook uygulamasını kaldırarak bunun yerine ana ekrana Safari’den bir Facebook kısayol ekleyin. Bu pil konusundaciddi bir tasarruf sağlıyor. En çok batarya ve perfomans tüketen uygulamalar konumuzda bununla ilgili oldukça detaylı bilgiler bulunmakta.

Otomatik Senkronizasyonları kapatın!

E-Posta hesaplarınızın senkronizasyon süresinde değişikliğe gitmek, yine pil ömrünü konusunda pozitif sonuçlardan elde edebileceğiniz etkenlerden bir diğeri.

Öncelik sıralamasına göre e-posta hesaplarınızın senkronizasyon süresininde değişikliğe gitmeniz, pil konusunda tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

iPhone Pil Ömrünü Uzatmanın Etkili Yolları yazımızda iPhone pil sağlığı ve iPhone pil ömrü uzatmak için neler yapabileceğinizi listeledik. Umarım yardımı dokunmuştur.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap