iPhone Pil Sağlığı Nasıl Öğrenilir?

iPhone Pil Sağlığı Nasıl Öğrenilir?

iPhone’un pil performansını ayarlar içerisinden görüntüleyebilirsiniz. Bu yazımızda iPhone pil sağlığı nasıl öğrenilir detaylı olarak anlatacağız.

Öncelikle şunu söyleyelim; App Store’da iPhone’un batarya sağlığını gösteren uygulamalar mevcut olsa da hiçbiri %100 doğru sonucu vermiyor, bu yüzden iPhone’un batarya kaybını yüzde olarak gösteren ve sağlık durumunu belirten üçüncü parti uygulamaların arayışına boşuna girmeyin; Apple, uygulamaların batarya detaylarına erişimini kestiğinden net bilgi alamazsınız.

iPhone Pil Sağlığı Nasıl Öğrenilir?

iPhone’da pil sağlığını öğrenmek için Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı (Beta) yolunu izleyin.

iPhone Pil Sağlığı Nasıl Öğrenilir?

Pil Sağlığı ayarları altında “Maksimum Kapasite” ve “En Yüksek Performans” olmak üzere iki bölüm bulunuyor.

Maksimum Kapasite kısmında yüzde olarak telefonunuzun batarya sağlığını görüntüleyebilirsiniz. Burada yer alan değer, yeni bir pile kıyasla mevcut pil kapasitesinin ölçüsüdür. Bu değerin düşük olması, cihazınızın bataryasının tam şarj sonrasında daha az kullanım sunacağını göstermektedir.

“En Yüksek Performans” altında ise işlemcinizin nasıl çalıştığını, pilinizin en üst seviye performansı destekleyip desteklemediğini görüyorsunuz. iPhone’unuz pil yetmediği için beklenmedik bir yeniden başlatma yaşadıysa, burada bir uyarı görüntüleniyor. Bu uyarı “Bu iPhone daha önce bataryanın yeterli gücü verememesi sebebiyle beklenmedik bir kapanma yaşadı. Bunun tekrar olmaması için performans düzenlemesi uygulandı.” şeklinde oluyor.

Bu noktada otomatik olarak devreye giren “yavaşlatma” tedbirini dilerseniz devre dışı bırakabiliyorsunuz. Ancak burada yazanlara göre tekrar beklenmedik bir yeniden başlatma yaşanırsa, yavaşlatma yeniden devreye giriyor.

Eğer batarya sağlınız %70’in altına düşmüşse bataryanızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap