iPhone Rahatsız Etme Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

iPhone Rahatsız Etme Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

Cihaz kilitliyken gelen çağrı ve bildirimleri sessizleştirmek için kullanılan  iPhone Rahatsız Etme Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır, iPhone Rahatsız Etme işe yarar?

iPhone ve iPad üzerinde bulunan “Rahatsız Etme” modu sayesinde telefonu tamamen sessize almadan belirli kişi ya da rehberde yer alan listenizden gelecek arama, SMS veya bildirimlerin alınmasını engelleyen bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

 iPhone Rahatsız Etme Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

Kontrol Merkezi üzerinde yer alan ay simgeli ikon ile özelliği kolayca etkinleştirebilirsiniz. Rahatsız Etme özelliğini açıp kapatmanın iki yolu vardır:

Ayarlar > Rahatsız Etme seçeneğine dokunun. Rahatsız Etme özelliğini hemen açmak için Elle seçeneğini belirleyin veya bir zamanlama ayarlayın.Denetim Merkezi’ni açmak için ekranın altından yukarı doğru kaydırın. Hilal şeklindeki aya dokunun.

iPhone Rahatsız Etme Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

Öncelikle Ayarlar > Rahatsız Etme menüsü üzerinden özelliğin tüm detaylarına yakından bakalım.

iPhone Rahatsız Etme Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

Elle seçeneğini etkinleştirdiğiniz özellik açılacaktır. Zamanlanmış özelliği sayesinde Rahatsız Etme özelliğininin belirlediğiniz saatte aktif hale gelmesini ve yine belirlediğiniz saatte deaktif hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

İsterseniz her ne olursa olsun özelliğin filtrelenmesine takılmayacak kişi veya kişileri seçebilirsiniz. Eşinizi, annenizi, babanızı veya kardeşinizi bu kısımdan ekleyebilirsiniz. Böylece mesela eşiniz sizi aradığında özellik etkin dahi olsa filtreye takılmayacak, direk arama bildirimini görebileceksiniz.

Yinelenen Aramalar özelliği ise acil durumlarda kurtarıcı bir vazife görüyor. Mesela sizi birisi ısrarla ararsa -ki bu Apple tarafından üç dakika içerisinde aynı kişiden gelen ikinci bir arama olarak belirlenmiştir- arayan kişinin arma bildirimini göreceksiniz.

Özellik etkinken iPhone’un sessiz olması durumunu yani gelen arama ve uyarıların engellenme durumunu de özelleştirebilirsiniz. Mesela her zaman seçeneğini etkinleştirirseniz iPhone kilidiniz açık dahi olsa bildirim almazsınız. Yalnızca iPhone kilitliyken seçeneğini etkinleştirirseniz arama bildirimi ve uyarılardan sadece iPhone’unuz kilitliyken haber almazsınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın