• DOLAR
  3,5224
  % -0,09
 • EURO
  4,1480
  % 0,27
 • ALTIN
  145,4702
  % -0,26
 • BIST
  107.202
  % 0,35

iPhone Spotlight Araması Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

iPhone Spotlight Araması Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

iPhone Spotlight Araması Nedir Nasıl Kullanılır

Spotlight, iPhone’un içerisinde kullanabildiğimiz bir nevi arama motorudur. Bir örnekle açıklamak gerekirse, iPhone’un içerisinde size gelen yüzlerce mesaj vardır ve bu mesajların içerisinde bir mesajı bulmak istiyorsunuz. Yüzlerce mesaja tek tek bakarak aradığınız mesajı bulmak bir hayli zor olacaktır. Ama Spotlight araması yaparak, bulmak istediğiniz mesajın içerisinde geçen bir kelimeyi aratarak bulabilirsiniz.

Sadece mesajlar uygulamasında değil, bu Spotlight araması sayesinde iPhone’da veya iPad’de ne kadar uygulama varsa hepsinin içerisinde kullanabilirsiniz.

Spotlight Araması Nasıl Kullanılır ?

Spotlight aramasını kullanmak oldukça basit. Bunu yapabilmek için ana ekranda parmağınızı aşağı doğru hızlıca kaydırmanız yeterli olacaktır. iPhone veya iPad’de otomatik olarak Spotlight aramasına geçmiş olacaksınız.

iPhone Spotlight Araması Nedir Nasıl Kullanılır-2

iPhone Spotlight Araması Nedir Nasıl Kullanılır-3

Spotlight Ayarları Nasıl Yapılır ?

Spotlight araması sayesinde yukarıda da bahsettiğim gibi iPhone veya iPad’de yüklü bütün uygulamalar içerisinde arama yapabilirsiniz. Ama sonuçları daha rahat görmek isterseniz arama yaptığınızda sadece Mesajlar içerisindeki sonuçları ya da sadece Notlar uygulaması içerisindeki sonuçları görmek isteyebilirsiniz.

Spotlight aramasının ayarlarına erişebilmek için Ayarlar > Genel > Spotlight Araması bölümüne girerek hangi uygulamanın sonuçlarını görmek isterseniz ona göre ayarlayabilirsiniz.

Spotlight Araması Nasıl Silinir ?

Spotlight aramasını silebilmeniz için şuanda bir yöntem yok. Apple, Spotlight aramasının hızlı olması için cache kullanıyor yani bazı bilgileri önbellekte tutuyor ve bu bilgileri belli aralıklarla siliyor, ancak bu aralık ne kadar sürüyor kesin bir bilgi yok.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Resimde görüneni kutuya yazınız: *

 • ÇOK OKUNAN


İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.