iPhone ve iPad Sıvı Teması Olursa Ne Yapmalı / Ne Yapmamalı

iPhone ve iPad Sıvı Teması Olursa Ne Yapmalı / Ne Yapmamalı

Herkesin korkulu rüyası olan akıllı telefonlara sıvı temasıdır. Peki, iPhone ve iPad için böyle bir durumda ne yapmalıyız?

iPhone ve iPad Sıvı Teması Olursa Ne Yapmalı Ne Yapmamalı

Akıllı cihazlar içerisinde en pahalı cihazlar olarak karşımıza çıkan Apple ürünlerinden iPhone ve iPad günümüz koşullarında bazı olumsuz durumlarla karşılaşabilmekte ve çeşitli sıvılar ile temas edebilmektedir. Bu gibi olumsuz durumlar karşısında yapacak olduğunuz işlemler telefonunuzu kurtarmak ya da kurtaramamak açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Nemli bir yerde unuttuğunuz ve nemlendiği için ıslaklık olan telefonunuzu pirinç taneleri ile sararak nemini almasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu pirinç olayı sadece nemlenmiş olan telefonlardaki nemi hafif almak için kullanabilirsiniz.

Ciddi anlamda sıvı ile temas halinde olan kısacası üzerine su ya da kola gibi benzeri içecekleri döktüğünüz takdirde ilk yapmanız gereken işlem acilen telefonu kapatmak ve mümkün ise telefonun pilini cihazınızdan özenli bir şekilde sökmektir.

İçerisine sıvı giren cihazınız çalışıyorsa bile bir zaman sonra telefon içerisindeki entegre devreler oksijen ile temas edeceğinden dolayı oksitlenebilir yani pas tutabilir. Bu da cihazınızın belli başlı sorunlar yaşamasına hatta tamamen bozulabilmesine yol açabilir. Bu gibi durumlarda telefonunuzu kapattıktan sonra hassas tornavidalar yardımıyla cihazınızı açmalı ve cihazınızın en ufak parçasına kadar geri toparlayabilecek şekilde sökmelisiniz. Söktüğünüz parçalara kesinlikle sıcak fan üflemeyin ancak soğuk kısmı varsa bunu tutabilirsiniz. Daha sonra diş fırçası yardımıyla tinere batırıp telefonun entegrelerini fırçalayın ve var olan sıvının buharlaşmasını bekleyin. Bu işlemlerden sonra iPhone ya da iPad cihazınızı toparlayabilirsiniz.

iPhone ve iPad cihazınız sıvı teması için yapmamanız gereken ise kesinlikle telefonunuzu şarja takmamaktır.

Yine hatırlatmakta fayda görüyorum, mutlaka güvenilir bir Apple servisine ürünü gönderin, burada kendinizin uygulayacağı yöntemler telefona daha fazla zarar verebilir.

iphone-sivi-temasi-ne-yapmali-300x168

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.