iPhone X ile iPhone 8 Arasında ne fark var?

iPhone X ile iPhone 8 Arasında ne fark var?

iPhone X ile iPhone 8 Arasında ne fark var sorusunu cevaplamak için cihazların tasarım ve donanım özelliklerini karşılaştırdık.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus ile iPhone X arasında epeyce bir fiyat farkı var. Peki bu kadar fiyat aralığı neden mevcut, iPhone X’i diğerlerinden ayıran özellikler neler?

Apple bu sene birbirinden iddialı iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X cihazlarını piyasaya sundu. Üzerindeki çentiği, Face ID özelliği (Bakınız : Face ID Yüz Tanıma Özelliği Nedir?)  ve dikey yerleştirilmiş kamerası ile tamamen farklı bir telefon olan iPhone X, iPhone 8 e göre bir çok farklı özellik barındırmakta.

iPhone X ile iPhone 8 Arasında ne fark var?

iPhone 8 vs iPhone X Tasarım Karşılaştırması

iPhone 8 çok büyük bir telefon değil. Bu büyüklüğünün dışında iPhone X’a nazaran kendisi, çerçeveleri de son derece geniş bir telefon. 4.7 inçlik bir ekrana sahip iPhone 8, tüm Apple kullanıcılarının alışık olduğu ve memnun olduğu özelliklere sahip. Bunlar arasında en ünlüsü elbette Touch ID dediğimiz fiziksel tuş. Bu tuş sayesinde hem telefonu kullanırken rahat hareket edebiliyoruz, hem de parmak izi okuyucu için çok güzel bir yer bulunuyor.

Tasarım açısından iPhone X’a geçersek, Apple’ın güvenli sulardan uzaklaştığını ve yeni şeyler keşfetmeye çalıştığı karşımıza çıkıyor. 5.8 inçlik bir ekranı bulunan telefonun ön yüzeyinin neredeyse tamamı ekranla kaplanmış durumda.

Ön tarafın tamamı ekran olduğu için alt kısımda bir Touch ID ne yazık ki bulunmuyor. Apple burada parmak izi okuyucu sisteminden de vazgeçmiş. Yeni çıkardığı ve Apple’a göre en yüksek güvenlik önlemi olan Face ID telefonun en önemli kozlarından birisi.

Telefonun arka kısmı, ön yüzey gibi cam ve diğer iPhone’ların aksine arkasındaki çift kamera yatay olarak yerleştirildi.

iPhone 8 vs iPhone X Donanım Karşılaştırması

İki telefonda da Apple’ın son işlemcisi A11 Bionic bulunuyor.

RAM kapasitesine baktığımızda ise iPhone X’un bir adım önde olduğunu görüyoruz. iPhone 8’in 2GB RAM miktarı bulunuyorken, iPhone X’da 3GB RAM bulunuyor. Bu da, telefonun aynı anda birden fazla uygulamayı sorunsuz bir şekilde çalıştırabileceğini gösteriyor.

Bu özelliğin dışında iki telefonda da 64 ve 256 GB depolama birimleri bulunuyor ve diğer donanım özellikleri birbirine benzer şekilde ilerliyor.

iPhone 8 vs iPhone X Kamera Karşılaştırması

iPhone 8’in arka kamerası, f/1.8 diyafram aralığında, ⅓ sensör boyutu ve optik sabitleyici mekanizmasına sahip 12 megapiksellik bir kamera. Bu kamera ile 60 fps’de 4K videolar çekebilir, 1080p’de 240 fps ağır çekimler yapabilirsiniz.

iPhone 8 selfie tutkunları için ön tarafında f/2.2 diyafram aralığına sahip 7 megapiksellik bir kamera sunuyor. Bu kamerayla 1080p kalitesinde 30 fps video çekebiliyorsunuz. BSI, HDR; Live Photos gibi başarılı modları ile güzel çekimler yapabileceğiniz iPhone 8, tüm bu özelliklere rağmen iPhone X’la kıyaslandığında açık bir şekilde geride kalıyor.

iPhone X’un arka tarafında f/1.8 diyafram aralığına sahip 12 megapiksellik bir kamera bulunuyor. Bu kamerayla mükemmel portreler yakalamanızı sağlayan f/2.4 diyafram aralığına sahip ikincil bir kamera ise her şeyi daha farklı kılıyor.

iPhone 8 gibi 4K videoları 60 FPS’de kaydedebilen arka kameralarda, LED desteği ve çift tonlu flaş özellikleri bulunuyor. Bunlar, özellikle gece çekimlerinde daha başarılı pozlar yakalanmasını sağlıyor. Bunlar dışında ikinci kamerada Telephoto ve optik görüntü sabitleme özellikleri bulunuyor ve bu özellikler ana kameraya doğrudan destek verebiliyor.

Telefonun ön kamerasına baktığımızda ise Portre modu, True Depth, HDR gibi özelliklerle donatılan 7 megapiksellik bir kamera bizleri bekliyor. Burada Face ID doğrulaması olduğu için çok daha kaliteli bir ön kamera kullanılmış. Bu kamera sayesinde yüzünüzü 3 boyutlu olarak tanımlayabilirsiniz.

iPhone 8 vs iPhone X Fiyat Karşılaştırması

iPhone X 64 GB’ın fiyatı 6 bin 99 TL, iPhone X 256 GB’ın fiyatı 6 bin 899 TL

iPhone 8 64 GB 4 bin 199 TL, iPhone 8’in 256 GB’lık modeli 4.949 TL

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.