iPhone X Kullanımını Kolaylaştıracak 10 İpucu

iPhone X Kullanımını Kolaylaştıracak 10 İpucu

Bu yazımızda fiziksel ana ekran tuşu bulunmayan iPhone X Kullanımını Kolaylaştıracak 10 İpucu  derledik.

Eğer bir iPhone X sahibi olacaksanız; telefonu açmak, Siri’yi çalıştırmak ya da uygulamalar arasında dolaşmak için tuşsuz kullanımda ne yapmanız gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

Fiziksel tuşsuz iPhone X modeline sanal ekran tuşu eklemek için buradaki yazımızdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

iPhone X Kullanımını Kolaylaştıracak 10 İpucu

iPhonex X’te Uygulama Kapatma

Ekranın altından ortasına doğru parmağınızı kaydırın ve ekranın ortasında çok kısa süre bekletin. Çoklu görev penceresini açmış olacaksınız. Açık olan herhangi bir uygulamaya kısa bir süre basılı tutun. Uygulamaların üzerinde “-” (eksi) işaretinin belirdiğini göreceksiniz. Uygulamayı kapatmak için bu eksiyi kullanabilirsiniz ya da uygulamayı kaydırarak kapatabilirsiniz. Birden çok parmağınızla bu işlemi yapmanız da mümkün.

iPhonex X Yeniden Başlatma

iPhone X’da ise herhangi bir ana ekran tuşu bulunmuyor. Bu yüzden önce ses açma daha sonra ses kısma tuşlarına kısa bir süre basın ve ardından güç tuşuna basılı tutun. Ekranda elma logosu göründüğünde iPhone X sorunsuzca yeniden başlamış demektir.

iPhonex X Kapatma

Ses açma ya da ses kısma tuşlarından biri ile sağ tarafta bulunan butona aynı anda basın. Kapatmak için kaydırın yazısını görene kadar bekleyin. Kapatmak için de her zamanki gibi kaydırın.

iPhone X Kullanımını Kolaylaştıracak 10 İpucu

Ancak şunu bilmeniz gerekiyor; bu ekrana gelip iptal derseniz Face ID bir sonraki şifre girmenize kadar devre dışı kalacak.

iPhonex X Hızlı ve Kablosuz Şarj

iPhone X’da ikisi de var ancak kablosuz hızlı şarj yok. Kablosuz şarj için ayrı bir ped almanız gerekiyor. Qi standardındaki herhangi bir kablosuz şarj aleti işinize yarayabilir. Fiyatları ortalama 40-90 lira arasında değişiyor. Apple’ın kendi mağazasında sattığı kablosuz şarj aletleri ise 300 lira.

Kablosuz şarj yerine hızlı şarjı tercih etmek isterseniz de Apple’ın 29 Watt, 61 Watt veya 87 Watt olarak değişen 3 USB Type-C adaptöründen birini almanız ve buna ek olarak da USB Type-C – Lightning kablsosunu satın almanız gerekiyor.

iPhonex X Dikkat Gerektiren Özellikleri Kapatma

iPhone X’da Face ID teknolojisi sadece yüzünüz ile telefonun kilidini açmanıza yaramıyor. Ekranın parlaklığı, bildirim sesinin yüksekliği gibi şeyler ekrana bakıyor olmanıza bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Bu özelliği kullanmak istemiyorsanız “Ayarlar>Face ID ve Parola” kısmından kapatabilirsiniz.

Face ID’yi Kullanma İzni Olan Uygulamaları Düzenleme 

Hangi uygulamaların Face ID’ye erişim izni olduğunu görmek için yine “Ayarlar>Face ve ID ve Parola” kısmına giderek “Diğer Uygulamalar” bölümüne göz atabilirsiniz.

iPhonex X Batarya Yüzdesini Görüntüleme

Batarya yüzdesini görmek için çentiğin sağından ekranı aşağıya indirerek denetim merkezini açmanız ya da Siri’ye sormanız gerekiyor.

iPhonex X Uygulamalar Arasında Geçiş Yapma

Bir önceki ya da bir sonraki uygulamaya geçmek için ekranın altından sağa ya da sola kaydırabilirsiniz. Uzun süredir açık olan ancak girmediğiniz uygulamaya gitmek için, uygulama değiştiriciyi kullanmanızı öneriyoruz.

iPhonex X Ekran Görüntüsü Alma

Ekran görüntüsü almak için ses açma ve sağ taraftaki butona aynı anda basmanız yeterli.

iPhonex X Erişilebilirliği Kullanma

“Ayarlar>Erişilebilirlik” bölümündeki erişilebilirliği aktifleştirmeniz gerekiyor. Daha sonra ekranın altındaki köşelerden aşağıya doğru kaydırmanız yeterli olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.