iPhone ya da iPad’de iOS 9’dan iOS 8.4.1’e nasıl geri dönülür?

iPhone ya da iPad'de iOS 9'dan iOS 8.4.1'e nasıl geri dönülür? 1

1_d

Bazı tüketiciler yeni iOS’tan memnun kaldı, ancak bazıları ise beğenmedi. Siz de iOS 9’u beğenmediyseniz veya temiz bir kurumlu yapmanıza rağmen hatalarla karşılaşıyorsanız 8.4.1’e geri dönebilirsiniz. Kısacası downgrade birkaç adımı uygulamanız yeterli.

Bu işlemi firmware imzaları açık olduğu sürece yapabilirsiniz. Eğer imzalar kapatılırsa yeni sürümde kalırsınız. 8.4.1 imzalarının açık olup olmadığını buradan kontrol edebilirsiniz. Şimdiden sizleri uyarayım, yeni iOS sürümünün yedeklerini iTunes’tan eski iOS sürümüne yükleyemezsiniz. Belki iCloud üstünden olabilir, ancak bunun da garantisi yok. Bu yüzden veri kaybına hazırsanız bu işlemi yapın.

Bir de size diğer tavsiyem eğer imkanınız varsa bu işlemi masaüstünde değil, dizüstü bilgisayarda yapın. Çünkü iOS 8.4.1’in firmware’ını yüklerken elektriklerin gitmesi pek iyi olmaz. Elektrikler giderse en kötü dizüstü bilgisayarın şarjı ile idare etme imkanı var.

1-İlk olarak iOS 8.4.1’in ipsw dosyasını indirmek gerekiyor. iOS cihaz hangisiyse uygun dosyayı buradan indirebilirsiniz.

2-iPhone’da Ayarlar>iCloud menüsüne girip, iPhone’umu Bul seçeneğini kapatın. iPad için böyle bir şeye gerek yok.

55

3-Güç düğmesine basarak iOS cihazınızı kapatın.

3_d

4-Bilgisayarınızdan iTunes’u açın.

4-Bilgisayarınızdan iTunes'u açın.

5-iPhone ya da iPad’i bilgisayara bağladıktan sonra güç ve home tuşlarına aynı anda 10 saniye basın. Daha sonra güç düğmesini bırakın, ama home tuşuna 3 saniye kadar basılı tutun. Eğer her şeyi doğru yaparsanız iTunes, iPhone veya iPad’inizi firmware güncellemesi modunda algılayacak ve uyarı verecek. Eğer işlemi yapamazsanız iOS cihazınızı yeniden kapatın ve aynı işlemi tekrar edin.

5_d

6-iTunes’ta özet kısmına gelin. Burada Güncelleme ve iPhone’a Geri Yükle seçenekleri var. PC’de Shift, Mac’te ise Ayarlar (Option) tuşuna basılı tutarak Geri Yükleme seçeneğine tıklayın. Karşınıza pencere açılacak. Bu pencerede iOS 8.4.1 ipsw dosyasının yerini gösteriyoruz. Artık nereye indirdiyseniz oraya tıklayın. Mesela ben kolaylık olsun diye dosyayı masaüstünde ipsw adında açtığım klasörün içine atmıştım.

6_d

7-Rutin kurulum işlemleri tamamlandığında, iPhone ya da iPad yeni bir cihaz gibi yeni bir kurulum ekranına gidecek. Cihazın kurulumunu tamamlamak için ekrandaki talimatları izlemeniz yeterli.

7_d

 

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol