iPhone’a Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarız?

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Android sistemli cihazlara virüs bulaştığını biliyoruz. Peki iPhone’a virüs bulaşır mı , eğer böyle bir şey varsa iPhone’a virüs bulaştığını nasıl anlarız?

Yazımızın girtişinde dedik, açık kaynak koldu olması nedeniyle Android işletim sistemi iOS’dan daha fazla zararlı yazılım tehdidi altında bulunmaktadır. Ancak iPhone’larda zararlı yazılım ve virüs tehdidi altında kalabilirler.

iPhone’a virüs bulaşır mı ?

Kesinlikle bulaşmaz denmekle birlikte, imkansızda değildir. Diğer cihazlara oranla iPhone’a virüs bulaşma ihtimali %1 civarında. İnternet bağlantısı olan her cihaza virüs bulaşma ihtimali vardır.

Siz farkında olmasanız bile, başkaları tarafından cihazınıza kurulmuş olan uygulamalar sizin güvenliğinizi tehdit edebilir. iPhone’da ki fotoğraflarınız, notlarınız, şifreleriniz bu üçüncü parti uygulamalar ya da zararlı yazılımlar sayesinde çalınabilir.

iPhone’a Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarız?

Öncelikle şunu söyleyelim; Safari ile internette gezinirken veya yeni bir uygulama yüklediğimizde bazen, iPhone’unuza virüs bulaştı./ Sisteminize virüs bulaştı vb.. uyarı pencereleriyle karşılaşabilirsiniz, bu tarz uyarılara kesinlikle dikkate almayın. Virüs bulaştıracak uygulama, bunu gizli yapmaya çalışır.

iphone-a-virus-bulastigini-nasil-anlariz

Bu tarz uyarı ekranları ya reklam amaçlı sizi Apple Store’daki bir uygulamaya yönlendirir ya da sizi endişeye düşürerek istedikleri uygulamayı indirmenizi amaçlar.

Bu tip uyarılarda yapmanız gereken şey bu pencereyi kapatmak. Kapatamıyorsanız komple safari uygulamasını kapatıp yeniden başlatın. Bunlar yeterli.

Kesinlikle bu tarz uyarılarda bulunan linklere tıklayıp da istedikleri uygulamaları yüklemeyin. Daha ayrıntılı yazımız için bakınız–> Telefonda Virüs Var Uyarısı Nedir ?

Başta da dediğimiz gibi, internet bağlantısı olan elektronik cihaza bir şekilde zararlı yazılım – virüs bulaşma riski vardır. Tabii iOS işletim sisteminde bu çok yaşanmasa da, yine de zaman zaman kullanıcılar mağdur olabiliyor.

Öncelikle, telefonunuz normal olmayan tepkiler veriyorsa bunun belli bir uygulamadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol edin. Eğer durum öyleyse, uygulamayı kaldırmayı deneyebilirsiniz. Pek çok cep telefonu virüsü, internet tarayıcılarını otomatik olarak farklı sayfalara yönlendirmekte ve izniniz olmadan App Store’u açmakta.

iPhone virüs temizleme nasıl yapılır ?

Eğer bahsedilen virüs internet tarayıcınızı tanımadığınız sayfalara yönlendiriyorsa, sorunu Safari’nin ayarlar sekmesine girip geçmişi ve internet verilerini temizlemekle çözebilirsiniz. Tüm verileri temizleyip onaylayarak işe başlayın ve ardından da telefonu kapatarak yeniden başlatın.

Çoğu zaman problem bu şekilde giderilse de, kimi durumlarda virüs baş belası olabiliyor. Eğer siz de virüsü bu şekilde kaldıramazsanız, maalesef iPhone’unuzda sistem geri yüklemesi yapmak zorundasınız. Bu şekilde telefonu bir önceki tarihlere yükleyin ve virüs hangisinde ortadan kalkarsa,  o güncellemeyle kullanmaya devam edin.

Eğer bu şekilde de zararlı yazılımları kaldıramadıysanız, maalesef cihazı fabrika ayarlarına geri döndürmek haricinde çareniz bulunmuyor.

Peki son olarak iPhone’a virüs programı gerekli mi?

iPhone Virüs Koruması sağlanmasının en iyi yolu cihazınızı sürekli güncel tutmanızdır. Bu arada Jailbreak tavsiye etmiyoruz, eğer yaptıysanızda mutlaka güvenilir kaynaklardan tweakler yüklemelisiniz.

Son olarak da, anti virüs yazılımları yükleyerek iPhone virüs koruması sağlamayı düşünebilirsiniz.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol