iPhone’a Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarız?

iPhone'a virüs bulaşır mı , eğer böyle bir şey varsa iPhone'a virüs bulaştığını nasıl anlarız?

Android sistemli cihazlara virüs bulaştığını biliyoruz. Peki iPhone’a virüs bulaşır mı , eğer böyle bir şey varsa iPhone’a virüs bulaştığını nasıl anlarız?

Yazımızın girişinde değindiğimiz gibi açık kaynak koldu olması nedeniyle Android işletim sistemi iOS’dan daha fazla zararlı yazılım tehdidi altında bulunmaktadır. Ancak iPhone’larda zararlı yazılım ve virüs tehdidi altında kalabilirler.

iPhone’a virüs bulaşır mı ?

Kesinlikle bulaşmaz denmekle birlikte, imkansız da değildir. Diğer cihazlara oranla iPhone’a virüs bulaşma ihtimali %1 civarında. İnternet bağlantısı olan her cihaza virüs bulaşma ihtimali vardır.

iPhone’lar genellikle güvenli olarak kabul edilse de virüslere karşı korunmasız hale gelebileceği yollardan biri telefona “jailbreak” uygulamaktır. Bir iPhone’a jailbreak uygulamak, telefonun güvenlik kilidini açmak gibidir. Bu işlem, cihazdaki yazılımların yetkilerini sınırlayan ve güvenlik kısıtlamalarını devre dışı bırakan kök ayrıcalıklar ele geçirilerek yapılır.

Apple, jailbreak’e karşıdır ve iPhone’larda jailbreak’in gerçekleşmesini sağlayan güvenlik açıklarını düzeltmenin yolları aramaktadır.

Siz farkında olmasanız bile, başkaları tarafından cihazınıza kurulmuş olan uygulamalar sizin güvenliğinizi tehdit edebilir. iPhone’da ki fotoğraflarınız, notlarınız, şifreleriniz bu üçüncü parti uygulamalar ya da zararlı yazılımlar sayesinde çalınabilir.

iPhone’a virüs bulaştığını nasıl anlarım?

iPhone’unuzun çalışma şeklinde tuhaflıklar varsa büyük olasılıkla:

  • Güncellenmesi veya silinmesi gereken hatalı bir uygulama vardır
  • Telefonunuzun bellek alanı dolmak üzeredir
  • Pilinizin değiştirilmesi gerekiyordur

Bir virüsün bu performans değişikliğine neden olması çok nadir karşılaşılan bir durumdur. Yine de nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek akıllıca olur.

Öncelikle şunu söyleyelim; Safari ile internette gezinirken veya yeni bir uygulama yüklediğimizde bazen, iPhone’unuza virüs bulaştı./ Sisteminize virüs bulaştı vb.. uyarı pencereleriyle karşılaşabilirsiniz, bu tarz uyarılara kesinlikle dikkate almayın. Virüs bulaştıracak uygulama, bunu gizli yapmaya çalışır.

iphone-a-virus-bulastigini-nasil-anlariz

Bu tarz uyarı ekranları ya reklam amaçlı sizi Apple Store’daki bir uygulamaya yönlendirir ya da sizi endişeye düşürerek istedikleri uygulamayı indirmenizi amaçlar.

Bu tip uyarılarda yapmanız gereken şey bu pencereyi kapatmak. Kapatamıyorsanız komple safari uygulamasını kapatıp yeniden başlatın. Bunlar yeterli. Kesinlikle bu tarz uyarılarda bulunan linklere tıklayıp da istedikleri uygulamaları yüklemeyin.

Başta da dediğimiz gibi, internet bağlantısı olan elektronik cihaza bir şekilde zararlı yazılım – virüs bulaşma riski vardır. Tabii iOS işletim sisteminde bu çok yaşanmasa da, yine de zaman zaman kullanıcılar mağdur olabiliyor.

Öncelikle, telefonunuz normal olmayan tepkiler veriyorsa bunun belli bir uygulamadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol edin. Eğer durum öyleyse, uygulamayı kaldırmayı deneyebilirsiniz. Pek çok cep telefonu virüsü, internet tarayıcılarını otomatik olarak farklı sayfalara yönlendirmekte ve izniniz olmadan App Store’u açmakta.

iPhone virüs temizleme nasıl yapılır ?

Eğer bahsedilen virüs internet tarayıcınızı tanımadığınız sayfalara yönlendiriyorsa, sorunu Safari’nin ayarlar sekmesine girip geçmişi ve internet verilerini temizlemekle çözebilirsiniz. Tüm verileri temizleyip onaylayarak işe başlayın ve ardından da telefonu kapatarak yeniden başlatın.

Çoğu zaman problem bu şekilde giderilse de, kimi durumlarda virüs baş belası olabiliyor. Eğer siz de virüsü bu şekilde kaldıramazsanız, maalesef iPhone’unuzda sistem geri yüklemesi yapmak zorundasınız. Bu şekilde telefonu bir önceki tarihlere yükleyin ve virüs hangisinde ortadan kalkarsa,  o güncellemeyle kullanmaya devam edin.

Eğer bu şekilde de zararlı yazılımları kaldıramadıysanız, maalesef cihazı fabrika ayarlarına geri döndürmek haricinde çareniz bulunmuyor.

Peki son olarak iPhone’a virüs programı gerekli mi?

iPhone’a virüs programı kurulmalı mı?

iPhone Virüs Koruması sağlanmasının en iyi yolu cihazınızı sürekli güncel tutmanızdır. Bu arada Jailbreak tavsiye etmiyoruz, eğer yaptıysanızda mutlaka güvenilir kaynaklardan tweakler yüklemelisiniz.

Son olarak da, anti virüs yazılımları yükleyerek iPhone virüs koruması sağlamayı düşünebilirsiniz.

iPhone takvim virüsü ismi ile bilinen ancak virüs olmayıp, iPhone’da takvim bildirimleri oluşturarak bazı spam sitelere girmenizi ısrarla dayatan bu sorundan kurtuluş aslında çok basit.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu