iPhone’da Ana Ekran Tuşuna Dokunmadan Ekran Görüntüsü Alma

Bu yazımızda kolay yoldan iPhone’da Ana Ekran Tuşuna Dokunmadan Ekran Görüntüsü Alma işleminin nasıl yapılacağınız anlatacağız.

iPhone’da ekran görüntüsü almanın en kolay yolu Ana Ekran tuşu ile Uyut/Uyandır tuşuna aynı anda dokunmaktır ki bunu Android’den iPhone’a geçen, ilk defa iPhone ile tanışan bir kullanıcı dahi bilir.

Bu yolla ekran görüntüsü almak hızlı ve basit olmasına karşın sıklıkla ekran görüntüsü çeken biriyseniz, zamanla Ana Ekran tuşunun eskimesine, sorunlu çalışmasına yol açacaktır. Oysa ki çok çabuk olmasa da uzun süreli kullanımda sıkıntılı çalışmaya başlayan Ana Ekran tuşunu kullanmadan ekran görüntüsü almanın çok basit bir yolu var.

iPhone’da Ana Ekran Tuşuna Dokunmadan Ekran Görüntüsü Alma

iPhone’ların parmak izi sensörüyle güçlendirilen Ana Ekran (Home) tuşları oldukça hassas yapıda olmaları sebebiyle sıklıkla kullanıldıklarında bozulabiliyor. Ana Ekran tuşunun işlevini yitirmesinden şikayetçi onlarca Apple kullanıcısına kesinlikle rastlamışınızdır.

Her ne kadar Apple’ın “AssistiveTouch” adında ana ekran tuşuna basmadan iPhone’unuzda çoğu işlemi yapmanıza imkan tanıyan bir seçeneği olsa da bu özellikle ilk defa iPhone’la tanışmış kullanıcıların gözünden kaçabiliyor. Ana ekran tuşuna ihtiyacı ortadan kaldıran bu seçeneği aktif ettiğinizde aygıtınızı kontrol etmekten Siri’yi kullanmaya ve 3D touch hareketlerini yapmaya kadar pek çok işlemi yapabiliyorsunuz.

Bu yazımızda da bu seçeneği Ana Ekran tuşunu kullanmadan ekran görüntüsü almak için nasıl kullanacağınızı adım adım göstereceğiz.

  • Öncelikle AssistiveTouch’ı etkinleştiriyoruz. Bunun için Ayarlar – Genel – Erişilebilirlik yolunu izliyorsunuz.
  • AssistiveTouch’a dokunuyorsunuz ve ardından sağındaki butona dokunarak etkinleştiriyorsunuz.

iphone-ss-3

  • Bunu yaptığınızda Ana Ekran tuşunun da yer aldığı bir menü karşınıza çıkıyor.

iphone-ss-4

iphone-ss-5

Ekran görüntüsü almak istediğinizde bu menüde iken Cihaz’a ardından Daha Fazla simgesine akabinde karşınıza çıkan seçeneklerden Ekran Görüntüsü’ne dokunuyorsunuz. Bu yolla ekran görüntüsü almak pratik olmayabilir lakin Ana Ekran tuşunuzu korumuş oluyorsunuz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu