iPhone’da Pil Yüzdesinin Yanındaki Kilit işareti Nedir ?

iPhone’da Pil Yüzdesinin Yanındaki Kilit işareti Nedir ?

iPhone ekranınızda sağ üst köşede bir kilit işaretimi var. Peki pil yüzdesinin yanındaki kilit işareti ne anlama geliyor biliyor musunuz?

iPhone’da Pil Yüzdesinin Yanındaki Kilit işareti Nedir ?

iphone pil yanında kilit işareti yön işaretidir.  Bu iPhone’ununuzun döndürme kilidinin açık olduğunu gösterir.

iPhone Kilit işareti nedir

iPhone ya da iPad’ler kullanıcının cihazı tutuş şekline göre ekranı otomatik olarak yatay ya da dikey konumlandırabiliyor.

Bu şekilde iken hareket sensörü telefon yan yatırıldığında veya ters döndürüldüğünde ekranı döndürmez, ekran hep düşey bir biçimde kalır.  Bu  cihazların içine yerleştirilmiş ivmeölçer ve jiroskop sensörleri sayesinde yapılmaktadır.

Akıllı telefonlarımızda bir çok sensör var, telefonda bulunan sensörler nelerdir, telefondaki sensörlerin işlevleri nelerdir konusunda buradaki yazımıza bakabilirsiniz.

iPhone ve iPad’lerde ekran döndürme sistemi basit bir şekilde açıp, kapatılabilir.

Dönme kilidinin etkin olup olmadığını kontrol etmek için ekranınızın sağ üst köşesine, pilin yanına bakın. Dönme kilidi açıksa, dönme kilidi simgesini (kavisli okla olan kilidi), pilin solunda görüntülenir görürsünüz.

Bunun için yapmanız gereken telefonunuzun altından açılan menüyü kullanmanız. Görselde gördüğünüz menüye ulaşmak için parmağınızı ekranın altından yukarı doğru kaydırmanız yeterli olacaktır. Burada telefonunuz ile ilgili yapacağınız bazı ayarları göreceksiniz.

Bu panel üzerinden en sağda yer alan kilit simgesine tıklamak yeterli.

pil yüzdesinin yanındaki kilit işareti

Böylece ekran dönüşü kolayca kilitlenebiliyor.Düşey Yöne Kilitleme şeklinde de geçen bu sistem, aygıt hareket ettirildiğinde ekranın dönmesini engelliyor. Yani telefon sağ ya da sol yana çevrildiğinde dahi dikey konumda kullanılmaya devam edilebiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.