iPhone’un Parçaları Nerede Üretiliyor?

iPhone’un Parçaları Nerede Üretiliyor?

Apple ürünleri iPad, iPod, iPhone’un Parçaları Nerede Üretiliyor, iPhone hangi ülkeye ait öğrenilebilir mi?

Apple ürünlerinin ambalajının arkasını çevirdiğimizde yasal uyarıların yer aldığı bölümde “Designed by Apple in California Assembled in China” uyarısını göreceksinizdir. Yani; “Apple tarafından California’da tasarlanmış ve Çin’de toplanmıştır.”.

iPhone’da, kamera, ekran, işlemci gibi birçok donanım parçası var ve Apple iPhone’ları üretirken kullandığı parçaları tedarikçiler yardımıyla topluyor. Toplanan bu parçalar Çin’e gönderiliyor ve Çin’deki üretim fabrikaları yardımıyla bizlerin eline gelen iPhone modelleri üretiliyor.

iPhone’un Parçaları Nerede Üretiliyor?

Apple’ın paylaştığı bilgilere göre 30 farklı ülkede 600’den fazla tedarikçisi var. Bu tedarikçilerin yarısından fazlası Çin’de yer alıyor. Yine büyük bir kısmı ise Tayvan, Kore ve Japonya gibi uzakdoğu ülkelerinde yer alıyor. Toplamda en az tedarikçisi ise Avrupa bölgesinde bulunuyor. Amerika’da ise 73 tane tedarikçisinin olduğu görülüyor.

30 farklı ülkeden tedarik edilen bu parçalar ise en sonunda 18 farklı montaj fabrikasına geliyor. Bu fabrikalarıdan 1 tanesi Apple’ın ve İrlanda’da bulunuyor. Burada Mac’ler en son halini alıyor. 2 tanesi Amerika’da bulunuyor. Bir tanesi ise Brezilya’da.

Geriye kalan 14 montaj fabrikası ise Çin’de yer alıyor. İşte bu nedenle ürünlerin arkasında Çin’de montajlandı anlamına gelen “Assembled in China” yazıyor.

Accelerometer: İvme ölçer. Bosch Sensortech. Almanya merkezli, ABD, Çin, Güney Kore, Japonya ve Tayvan’da

Audio chips: Cirrus Logic. ABD merkezli, İngiltere, Çin, Güney Kore, Tayvan, Japonya ve Singapur’da

Batarya: Samsung. 80 ülkede yer alan Güney Kore merkezli

Batarya: Sunwoda Electronic.  Çin merkezli.

Kamera: Qualcomm. ABD mekezli, Avustralya, Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Japonya, Güney Kore, Avrupa ve Latin Amerika’da bir düzineden fazla yer.

Kamera: Sony. Japonya merkezli, onlarca ülke

3G / 4G / LTE ağı için chipler: Qualcomm.

Pusula: AKM Semiconductor. Japonya merkezli, ABD, Fransa, İngiltere, Çin, Güney Kore ve Tayvan.

Cam ekran: Corning. ABD merkezli, Avustralya, Belçika, Brezilya, Çin, Danimarka, Fransa, Almanya, Hong Kong, Hindistan, İsrail, İtalya, Japonya, Güney Kore, Malezya, Meksika, Filipinler, Polonya, Rusya, Singapur, Güney Afrika İspanya, Tayvan, Hollanda, Türkiye, Birleşik Krallık ve Birleşik Arap Emirlikleri

Jiroskop: STMicroelectronics. İsviçre merkezli, 35 ülke

Flaş bellek: Toshiba.  Japonya merkezli 50’den fazla ülke

Flaş bellek: Samsung.

LCD ekran:Sharp. Japonya merkezli, 13 ülkede

LCD ekran: Güney Kore merkezli ,Polonya ve Çin

A-serisi İşlemci: Samsung.

A-serisi İşlemci.:TSMC. Tayvan merkezli, Çin, Singapur ve ABD’de.

Dokunmatik ID:TSMC

Dokunmatik ID: Xintec. Tayvan merkezli.

Dokunmatik ekran denetleyicisi: Broadcom. ABD merkezli, İsrail, Yunanistan, Birleşik Krallığa, Hollanda, Belçika, Fransa, Hindistan, Çin, Tayvan, Singapur ve Güney Kore’de.

Wi-Fi chip: Murata. ABD merkezli, Japonya, Meksika, Brezilya, Kanada, Çin, Tayvan, Güney Kore, Tayland, Malezya, Filipinler, Hindistan, Vietnam, Hollanda, İspanya, İngiltere, Almanya, Macaristan, Fransa, İtalya ve Finlandiya

Dünyanın dört bir yanındaki bu şirketler tarafından üretilen parçalar nihayetinde sadece iki şirkete gönderilerek iPod, iPhone ve iPad’lere monte edilir.

Bu şirketler Tayvan’da bulunan Foxconn ve Pegatron’dur.

Teknik olarak, Foxconn şirketin ticari adıdır; firmanın resmi adı Hon Hai Precision Industry Co. Ltd.’dir. Foxconn, Apple’ın bu cihazlarının yapımında uzun süredir çalışan ortağıdır. Şu anda Apple’ın iPhone’larının çoğunluğunu Shenzen, Çin,  monte ediyor Tayland, Malezya, Çek Cumhuriyeti, Güney Kore, Singapur ve Filipinler dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki fabrikaları Faxconn  sürdürüyor.

Pegatron, iPhone montaj işleminde nispeten daha yenidir. Çin fabrikalarında iPhone 6 siparişlerinin yaklaşık% 30’unu inşa ettiği tahmin ediliyor.

Umarım iPhone’un Parçaları Nerede Üretiliyor sorusuna cevap verebilmişizdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın