Mobil

Islanan Telefonu Kurtarmak için 6 Yöntem

Islanan Telefonu Kurtarmak için 6 Yöntem yazımızda Akıllı telefonunuzu suya düşürdüğünüz an neler yapmanız gerektiğini ve teknik destek almadan önce uygulayabileceğiniz 6 farklı yöntemi detayları ile anlatmaya çalıştık.

Her geçen sene akıllı telefonların kameralarının geliştiğini, işlemci hızlarının yükseldiğini ve daha fazla RAM’e sahip olduklarını görüyoruz. Ancak maalesef, tam anlamıyla su geçirmez olan bir telefon hala üretilebilmiş değil. Bu da hangi IP sertifikasına sahip olurlarsa olsunlar, tüm akıllı telefonların su içerisinde bozulabileceği anlamına geliyor. Peki, akıllı telefonumuzu bir şekilde ıslatmayı başarırsak teknik servise uğramadan önce neler yapmalıyız?

Islanan Telefonu Kurtarmak için 6 Yöntem

İşte ıslanan akıllı telefonunuzu kurtarmanızı sağlayabilecek 6 adım:

Derhal Cihazı Sudan Çıkarın

Başlığı okuduğunuzda “Cidden mi? Bunu tahmin edemezdim” gibi bir tepki verdiğinizi tahmin edebiliyorum ancak akıllı telefonun mümkün olduğunca erken şekilde sudan çıkartılması, donanımlar için hayati önem taşır.

Donanımlar arasında bulunan hava, bir süre suyun donanımlara ulaşmasını engelleyebilir fakat bunu uzun süre yapamaz. Bu nedenle hızlı davranmanız oldukça önemli.

Telefonunuzu Kapatın

Suyla dolu olan donanımlar kısa devre yapabilir ve kalıcı olarak hasar görebilir. Bundan ötürü bir an önce akıllı telefonunuzu kapatmanızda fayda var.

Bataryayı Çıkartın

Bildiğiniz gibi akıllı telefonlar bataryadan enerji alır. Yani suyun temas etmesini isteyeceğiniz en son donanım bataryadır. Yapabiliyorsanız telefonunuzun bataryasını çıkartın.

Sökebildiğiniz Her Şeyi Sökün

Çıkarabildiğiniz, sökebildiğiniz tüm parçaları telefondan ayırın. SIM kartı, hafıza kartı, kulaklıklar, aksesuarlar ve diğer her şey buna dahil. Unutmayın, ne kadar az parça varsa cihazınız o kadar kolay kurur.

Cihazınızı Kurutun

Telefonunuzun tüm parçalarını çıkarttığınıza göre kurutma işlemine başlayabilirsiniz. İlk olarak donanımlara takılmayacak, çizmeyecek veya başka türlü zararlar vermeyecek olan maddelerle (pamuk, peçete, bez gibi) cihazınızı kurulayın.

Asla saç kurutma makinesi kullanmayın.

Ardından akıllı telefonunuzu hafifçe sallayarak içerisinde bulunan suyu çıkarmaya çalışın. Eğer akıllı telefonunuzun bazı parçalarını çıkartamadıysanız, cihaza çok yaklaştırmamak şartıyla elektrikli süpürge kullanabilirsiniz.

Tüm bunları yapmanızın ardından akıllı telefonunuzu, ayakkabı kutularında bulunan silika jellerin arasına yerleştirin. Silika jel, nemi emme konusunda son derece başarılıdır ancak bu maddeyi bulamazsanız yulaf da kullanabilirsiniz. Eğer yulaf bulma konusunda da sorunlar yaşıyorsanız, son çare olarak pirince başvurabilirsiniz.

Islanan Telefonu Kurtarmak için 6 Yöntem

En Zor Adım: Beklemek

Yaptıklarınızın işe yarayıp yaramadığını görmek istediğinizi biliyorum ancak telefonunuzun içindeki suyun çıkması 24 ila 48 saat sürebilir. En azından bu sürenin geçmesini beklemeniz gerekmektedir.

Eğer telefonunuzu beklemeden çalıştırırsanız, içeride kalan su kısa devreye neden olabilir. Böylece hem tüm emekleriniz boşa gitmiş olur, hem de cihazınız sabırsızlığından ötürü bozulur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu