1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. İşlemci Sıcaklığına Nasıl Bakılır?

İşlemci Sıcaklığına Nasıl Bakılır?

İşlemci Sıcaklığına Nasıl Bakılır? 1

İşlemci Sıcaklığına Nasıl Bakılır, işlemci sıcaklığı ne olmalı, en iyi işlemci sıcaklığına bakma programı core temp nasıl kullanılır?

Bir çok kişi bilgisayarına ait işlemci sıcaklığını öğrenmek istiyor. Peki İşlemci Sıcaklığına Nasıl Bakılır?

Bilgisayarınızın fiziksel olarak en çok çalışan ve dolayısıyla en çok yorulan parçalarından biri olan işlemcinizin sıcaklığı, uzun vadede sistem performansını etkileyen önemli bir veridir.

Temel bilgisayar parçalarında birçok nedenden kaynaklı olarak ısınmalar ortaya çıkmaktadır. Bu donanımların ısınması sonucunda bilgisayarınız oldukça yavaşlar ve ciddi performans sorunları yaşarsınız. Isınmanın en önemli sebepleri; bilgisayarınızın havalandırma sisteminde sorun olması veya yetersiz kalmasıdır.

Donanımların belirli bir sıcaklık kapasitesi vardır. Bu değerlerin sınırına yaklaştığı zaman bilgisayarınızı neredeyse kullanamazsınız. Bu kapasiteyi aşması durumunda, bilgisayarınızda kapanma ve resetleme gibi durumlar ortaya çıkabilir. Tabi her kapanma ve resetleme sıcaklıktan kaynaklı değildir. Bunun farklı nedenleri olabilir. Bu durumu en iyi tespit etmeniz en önemli yolu “Sıcaklık kontrol” yazılımları ile donanımların değerlerini kontrol etmektir.

İşlemci Sıcaklığına Nasıl Bakılır?

Core Temp programı bilgisayarınızın en önemli dahili bilenşenlerinden olan işlemcinizin sıcaklık değerlerini takip edebilmeniz için size işlemcinizin ısısını gösteren ücretsiz bir program. İşlemcinizin sıcaklık bilgisi dışında hangi hız aralıklarında çalıştığını, aldığı voltaj değerlerini ve yüzdelik dilim olarak çalışma oranlarını da Core Temp ile takip edebilirsiniz.

İşlemci Sıcaklığına Nasıl Bakılır2

Yalnız ilk öğrenmeniz gereken bilgisayarınızın kaç bir işletim sistemine sahip olduğudur. Bunun için Bilgisayarımın üzerinde sağ klik yaptıktan sonra açılan panelde Özellikleri seçme ve açılan pencerede Sistem Türü yazın yerin karşısına bamak. Ardından aşağıdaki BİT’lere göre indirip çalıştırmak. Bu kadar basit.

  • 32 Bit İşletim Sistemi İçin İşlemci Sıcaklığı Ölçme Programı: İndir
  • 64 Bit İşletim Sistemi İçin İşlemci Sıcaklığı Ölçme Programı: İndir

 

İşlemci Nedir? Nasıl Çalışır?

Yorum Yap

] }

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. detaylı anlatılmış teşekkürler

Bir cevap yazın