• DOLAR
  3,4999
  % 0,14
 • EURO
  4,1295
  % 0,41
 • ALTIN
  144,8021
  % 0,12
 • BIST
  108.899
  % 0,28

Kabloların Üzerindeki Silindir Şeklindeki Kısım Nedir ?

Kabloların Üzerindeki Silindir Şeklindeki Kısım Nedir ?

Dizüstü bilgisayarın şarj kablosu üzerindeki silindir şeklindeki kısım dikkatinizi çekmiştir. Peki Kabloların Üzerindeki Silindir Şeklindeki Kısım Nedir ?

Bu silindir şeklindeki boğumlar sadece diziüstü bilgisayar kablolarında değil mouse, klavye, monitöre kablosu yada yazızı kablolarının üzerinde de mevcuttur.

Bu yuvarlak silindir boğumlara ferrit boğumları veya diğer ferrit boncukları olarak adlandırılır.

Peki bu boğum ne işe yarıyor, görevi nedir ?

Kabloların Üzerindeki Silindir Şeklindeki Kısım Nedir ?

Elektrikli aletler çalışırken etrafa ufak çaplı sinyaller yayar.Elektronik aletlerin çalışmasını (veya bu durumda şarj olmasını) sağlayan elektrik yükü, iletken kablolardan geçerek cihazınıza ulaşır. Kablo içerisindeki bu elektrik yükü, kendi etrafında radyo dalgaları oluşturur ve bu dalgaları etrafa saçar.

Bu sinyallere gürültü, diğer adıyla parazit denir. İşte kablo üzerinde bulunan ufak boğum burada devreye girer.

Elektronikte ki adı ferrit boğumu yada ferrit düğümü olarak adlandırılan bu silindir,  parazitleri engelleyerek daha temiz sinyaller elde edilmesini sağlar. Kullanım amacı elektromanyetik parazit (EMI) ve radyo frekansı (RFI) girişimini azaltmaktır.

Ferrit nüve adı verilen mıknatıs benzeri içi boş silindir şeklindeki parçanın içinden geçen elektrik parazitlerden temizlenir. Ferrit boğumu genellikle kablonun cihaza yakın kısmında bulunur. Buradaki amaç parazitlerden arındırılan sinyalin en kısa yoldan cihaza ulaşmasını sağlamaktır.

Eğer bu yumru olmazsa, cihazınıza istenmeyen sinyaller girebilir, cızırtılar olabilir ve yüksek frekansta cihazınız dahi bozulabilir. Ferrit atomları kendilerini farklı yönde hizalarlar, bu sayede cihaza dışarıdan gelen sinyaller ısı enerjisine dönüşür.

Kabloların Üzerindeki Silindir Şeklindeki Kısım Nedir ?

Bazı cihazlar, silindiri doğrudan dışarıda bulundurmaz. Bu muhtemelen tasarımla alakalı bir durumdur. Ancak her makine bu işlemi yapmak zorundadır.

Bu nedenle cihazınızda sizin bu güne dek farketmediğiniz bir yerde, bulunuyor olabilir.

PC Kasasının içindeki Kabloları Derli Toplu Tutmanın 3 Pratik Yolu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Resimde görüneni kutuya yazınız: *

 • ÇOK OKUNAN


İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.