Kinect nedir?

Kinect nedir?

El ve kol hareketleriyle oyun kontrol imkanı sunan teknoloji Kinect nedir, Kinect ne işe yarar, Kinect nasıl kullanılır

Kinect nedir?

Türkiye’ye 2010’nun son aylarına doğru gelen Kinect teknolojisi bilgisayar ortamında çevre birimler kullanmadan (kol,silah, konsol araçları vb.) sadece el, kol, gövde, bacak hareketleriyle oyunlarda kontrol sağlayan bir konsoldur.

Kinect ne işe yarar?

Kinect teknolojisi, tenis oynarken bir konsol yerine el ve kollarınızı kullanmak, oyunu daha gerçekçi yaparken, gerçek tenis deneyimi yaşatmakta diyebiliriz. Kinect teknolojisinin nasıl çalıştığını merak ediyorsanız hemen açıklayalım.

Kinect nedir?

Kinect nasıl çalışır?

Kinect sensöründe yeralan kızılaltı ışın yayan projektörler yardımıyla hareketler algılanmaktadır. Ayrıca sesli komutlar ile de işletim imkanı vardır.Özgür hareket etme imkanı sağlayan kinect uyumlu oyunların popüleritesi giderek artmaya devam etmektedir.

Kinect , kullanıcı oyuna başlamadan hemen önce üzerindeki kızılötesi ışın sağlayıcıları ile kullanıcıya ışık yansıtır. Daha sonra kullanıcıya çarpan ışınları Cmos algılayıcısı sayesinde algılayıp elde edilen verileri önceden hazırlanmış yazılımla tarar. Bu taramanın ardından Kinect kullanıcının el , kol , vücut , yüz ve baş bölgelerini tespit dip odak noktaları belirler. Bu sayede oyunun konsol koordinasyonu sağlanmış olur. Kullanıcı / oyuncu sağa sola hareket ettiğinde odak noktaları da hareket ederek oyun üzerindeki yazılım çalıştırılmış olur. Kinect oyuncunun hareketlerini bir oyun konsolu gibi işleyerek cihaza gönderir ve oyun oynanmış olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?