Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Engellenir ?

Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Engellenir ?

Koltuk altlarının gereğinden fazla terlemesi pek çok insan için rahatsız edici bir durum yaratmaktadır. Peki Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Engellenir ?

Koltuk altı terlemesi ter bezlerinin aşırı bir biçimde çalıştığı insanlarda görülen ve tıp dilinde “hiperhidroz” olarak adlandırılan bir terleme ve cilt sorunudur. Özellikle koltuk altlarının ve genital bölgenin aşırı terlemesi sadece fiziksel bir takım sorunlara değil, aynı zamanda sosyal yaşamda da ciddi problemlere yol açabilmektedir.

Pek çok kadın ve erkek, özellikle çok sıcak havalarda ve yoğun tempolu geçecek günlerde terlemeyi engellemek için alternatif yolları ararlar. Terleme ile ortaya çıkan bakteriler kötü kokular oluşturmaktadır. Fakat bu noktada, bir takım pratik önlemler de alınabilmektedir.

Koltuk Altı Terlemesi Nasıl Engellenir ?

Akla gelen ilk önlemlerden bir tanesi terleme önleyici deodorantlar olsa da, bu deodorantlardaki kimyasal bileşenler bir noktadan sonra hem daha kötü kokulara, hem de sağlığı tehdit edici unsurlara neden olur. Daha pratik ve daha etkili yöntemler ise, sağlık açısından da önerilen bitkisel yöntemleri içerir. Çeşitli doğal karışımlar ile hem daha az maliyetli, hem de doğrudan etkili çözümlere kavuşulabilir.

Bitkisel, içerisinde kimyasal bulunmayan ve doğal bir karışım sayesinde koltuk altı terlemelerinin bir nevi önüne geçmek mümkündür. Bu karışım için;

Gereken Malzemeler

• 1 kapsül E vitamini
• 1 tatlı kaşığı ölçeğinde lavanta yağı
• 1 tatlı kaşığı ölçeğinde aloe vera yağı
• 1 tatlı kaşığı ölçeğinde kakao yağı
• 1 çorba kaşığı ölçeğinde mısır nişastası
• 1 paket kadar karbonat

Mısır nişastası ve karbonat, bir kasenin içine konularak karıştırılır. Karışımın içine diğer hazırda bulunan yağlar ve E vitamini de eklendikten sonra yeniden homojen bir karışım elde etmeye çalışılır. Bunun için özellikle yağları iyice birbirlerine yedirmeye gayret etmek gerekir. Elde edilen karışım buzdolabına konulur ve 1 gün boyunca bekletilir.

Her banyonun ardından, söz konusu bitkisel karışım koltuk altlarına sürülerek uygulama gerçekleştirilebilir. Karışım, koltuk altında 10 dakika kadar durmalı ve daha sonra durulanmalıdır. Bu işlem haftada 3 defa yapılması halinde, ilk günlerden oldukça iyi sonuçları alınmas da mümkün olacaktır.

Koltuk altı terleme sorunu ve ter kokusu sorunu kimyasal çözümlerden önce, bu karışım ile elde edilenler gibi doğal yollarla halledilmesi daha sağlıklı olacaktır. Böylelikle, teninize değen maddelerin zarar verme olasılıkları da en aza indirilmesi mümkün kılınacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap