Kota Aşımı Neden Olur?

Kota Aşımı Neden Olur?

İnternet faturası fazla geldi ve kota aşımı yaşıyorum diyorsanız Kota Aşımı Neden Olur, kotaya etki eden faktörler nelerdir yazımızda anlatacağız.

Çoğumuz interneti genellikle; gazete okumak, haber takibi, ilgi alanlarımızla alakalı araştırma yapmak için kullanırız. Ve ülkemizde bu durumda olan kişilerin hemen hemen hepsi kotalı ADSL kullanmaktadır. Adil Kullanım Kotası (AKK) ‘nı ne olduğunu daha önce buradaki yazımızda detaylı olarak anlatmıştık.

Mevcut kotanın, bu kullanım ile dolması neredeyse imkansızdır. Limitli (kotalı) ADSL kullanıcılarının en büyük şikayetlerinden ya da sorunlarından biri, kotalarının nedensiz yere dolmasıdır. Kotalı internet kullanıcıları sık sık “İnternet faturası fazla geldi” “kota aşımı yaşıyorum” gibi sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Kota Aşımı Neden Olur?

Kota aşımına sebep olabilecek unsurları şu başlıklar altında özetleyebiliriz;

  • Yüksek boyutlu verileri fazla indirmek. (Oyun, film vb.)
  • Sürekli youtube üzerinden video izlenmesi.
  • Bir ağda birçok kişinin olması.
  • Bilgisayara virüs girmesi.

Yukarıdaki faktörler Kota Aşımına neden olan en önemli faktörlerdendir.

# Bilgisayara virüs girmesi

Eğer bilgisayarınızda virüs var ise arka planda sürekli olarak indirme yapıyor olabilir. Bir antivirüs programı ile tarama işlemi gerçekleştirmeli ve onu silmelisiniz. Bedava antivirüs programına ihtiyacı olanlar için En iyi 8 Ücretsiz Antivirüs Programı ‘na buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

# Arkaplanda kendini güncelleyen yazılımlar

Bazı yazılımlar arka plandaki kendini güncelleyebilirler. Eğer bu yazılımları tespit etmezseniz o yazılımlar da kotanızın aşımına sebep olabilir. Bu yazılımların güncellenme özelliklerini iptal etmelisiniz. Sisteminizde yüklü olan her yazılım için geçerlidir bu.

# Yüksek çözünürlüklü videoların izlenmesi

Yine sürekli youtube videolarının izlenmesi, filmler seyredilmesi veya oyunlar indirilmesi de aynı anlamda kotanızı aşmanıza neden olacaktır.

Özellikle de youtube videolarının seyredilmesi, aslında basit bir video gibi görünse bile her bir video 720p den oluştuğunu farz edersek oldukça yüksek oranlara sahiptir. Çünkü artık internet bağlantılarımız oldukça hızlı ve internetteki videoları otomatik olarak 720p veya 1080p seyretmekteyiz. Daha ayrıntılı bilgi için Youtube’dan Video yada Film İzlemek Ne Kadar Kota Harcar yazımıza bakabilirsiniz.

# Kablosuz internetinize erişim sağlanmış olabilir

Kablosuz modem kullanıyorsanız güvenlik ayarlarını yapmanız gerekmektedir. Çünkü; bağlantı hırsızı komşunuz, sizden habersiz kablosuz bağlantınızı kullanıyor olabilir. Kablosuz Modem Kullananlar Nelerde Dikkat Etmelidir yazımızdan bu konu hakkında ihtiyacınız olacak tüm bilgilendirmeleri bulabilirsiniz.

İnternet hızı yavaşlıyor ve internet faturası çok geliyorsa kotanızı düzenli olarak takip ederek bu gibi sorunlara karşı önlem alabilirsiniz. Buradaki yazımızda yer verdiğimiz servis sağlayıcılarının Kota Sorgulama sayfası‘nda Adil Kullanım Kotası Sorgulama yapabilir bu ay kaç GB daha kullanım hakkınız olduğunu görüntüleyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

16 yorum

  1. Çok teşekkür ederim. Sorunu çözdüm sayenizde . Iyi çalışmalar.

  2. Aramadığım yer kalmadı keşke daha önce sitenizi ziyaret etseydim

  3. Çok teşekkür ederim. Sorunu çözdüm sayenizde . Iyi çalışmalar.

  4. Çok teşekkür ederim. Sorunu çözdüm sayenizde . Iyi çalışmalar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.