Kredi Kartı ile yaptığımız Online-Alışverişlerimizi nasıl korumalıyız?

Kredi Kartı ile yaptığımız Online-Alışverişlerimizi nasıl korumalıyız? 1

Son güncelleme: 14 Mayıs 2020

Kredi Kartı ile yaptığımız Online-Alışverişlerimizi nasıl korumalıyız? Online alışveriş yaparken, dışarıda pazarlık yaparak zar zor elde ettiğiniz indirim hakkına sahip olamazsınız. Dahası da kredi kartı dolandırıcılığı mağdurlarından birisi de siz olabilirsiniz.

Bu yıl online kredi kartı kullanımı hakkında gündeme oturmuş bir çok ihlal haberleriyle telaşlanmak yerine dikkatli olmanızda fayda var.

Kredi Kartı ile yaptığımız Online-Alışverişlerimizi nasıl korumalıyız?

Güvenli alışveriş için bu genel tavsiyelerin yanı sıra, online olarak kartınızı okuturken, burada aklınızda tutmanız gereken bazı kredi kartı ip uçları verilmektedir.

Kredi Kartı Bilgilerinizi Sadece Güvenli Sitelerle Paylaşın

Şuana kadar umuyoruz ki ne yapmanız gerektiğini anladınız. Kredi kartı bilgilerinizi yalnızca banka işlemlerinizi baştan sona şifreleyen bir internet sitesiyle paylaştığınızdan emin olmak için kilit bağlantıları ya da diğer dijital güvenlik sertifikalarının yanı sıra url adresindeki hipermetin aktarma protokolü bağlantısını gözlemlemeniz gerekmektedir. Kesinlikle, kredi kartı bilgilerinizi e-posta üzerinden göndermeyiniz.

Online işlemleriniz için Ön Ödemeli Bir Kart Satın Alınız

Günlük kredi kartı işlemlerinden online alışverişlerini tamamen ayrı tutmak isteyenler için ön ödemeli kredi kartları göz önünde bulundurulması gereken bir seçenektir. Bu kartlara online olarak ya da küçük bir ücret karşılığında geleneksel işletmelerden temsilciler yardımıyla sahip olabilirsiniz.

Ön ödemeli kredi kartları, satın alma esnasında size bir miktar para yüklemeniz için izin vermektedir.  Online işlemleriniz için ön ödemeli kartınızı kullanırken birçok avantaja sahip olacaksınız, ama en büyük avantajı kartınızın seri numarasının gizliliği ifşa edilse bile, kartınızdan para çekilmesi için belli bir sınırlama vardır.

Bazı bankalar ve finans kurumları sizlere tam alımlar için sanal kredi kartı numarası oluşturmanıza izin vermektedir. Bu genellikle normal sayı yerine girebileceğiniz tek kullanımlık sayıdır.

Kredi-karti-Guvenligi

Herhangi Olağan Dışı İşlemler İçin Açıklamaları Takip Edin

Birçok bankanın gelişmiş 24/7 izleme sistemleri dolandırıcılık ve izinsiz kredi kartı kullanımını tespit etmek için tasarlanmış olsa da, önemli finansal açıklamaları hem online hem de kağıt üzerinden takip etmelisiniz. Eğer şüpheli bir şey görürseniz, hemen bankanıza başvurunuz.

Kredi Kartınızın Güvenlik Katmanlarını Arttırınız

Birçok kredi kartı ihmaller nedeniyle etkinleştirilmemiş ek güvenlik katmanlarına sahiptir. MasterCard özel bir kod olan güvenlik kodu olarak adlandırılan bir üründür. MasterCard, desteklenen bir sitede alışveriş yaparken girmeniz gereken ve satıcılara asla açıklanmayan özel bir kod ön görür.

Visa tarafından onaylı, diğer taraftan, siz alışveriş yaparken özel bir mesaj olan sizi karşılama mesajı alacaksınız ve bu mesajınızın içerisinde satın alma yetkisi içeren bir şifre göreceksiniz. Bu seçeneklerden birinden yararlanabilmek için bankanıza ya da finansal kurumunuza danışınız. Güvenlik kodunuzu buradan da talep edebilirsiniz. İşleminiz Visa tarafından onaylanırken, kodunuzu bulunduğunuz bölgenin Visa sayfasında bulabilirsiniz.

Bu güvencelerin yanı sıra, bazı bankalarda güvenlik kodu ve Visa tarafından onay yerine, kendi doğrulama sistemleri mevcuttur. Bu bankalar ikinci bir güvenlik katmanı olarak telefonunuza bir seferlik pin ya da güvenlik kodu gönderirler.

Eğer kredi kartı bilgilerinizin tehlikede olduğunu düşünüyorsanız, diğer güvenlik yöntemlerinin neler olduğunu öğrenmek için bankanızla ya da kredi kurumuyla iletişime geçiniz. Hem MasterCard hem Visa online ve offline işlemlerde gerçekleşebilecek dolandırıcılık eylemlerinde sorumluluk almamaktadır.

Businessman using a credit card and digital tablet for buying on-line.

Tarayıcı Ayarlarınızı Kontrol Ediniz

Tarayıcınızın otomatik tamamlama ayarlarını kredi kartı ya da kişisel bilgilerinizin dikkatsizlik sonucu kaydedilmesini önlemek amacıyla kapatınız.

Chrome sayfasında, Ayarlara gidin ve Gelişmiş Ayarları Göster’i seçin. Şifreler ve Formlar bölümüne tıklayın ve Otomatik Doldurma Ayarlarını Yönet seçeceğini seçin. Otomatik olarak kaydolan kredi kartı bilgilerini silin ve daha sonra tek bir tık ile form içerisindeki otomatik kaydet seçeneğindeki onayı kaldırın.

Firefox Menü düğmesine tıklayın ve Seçenekleri seçin. Gizlilik panelini bulun ve Tarihe açılan kutuya bakın. Burada, geçmiş için özel ayarları kullanın. Daha sonra arama ve geçmiş formundaki işareti kaldırın.

Safari sayfasında Tercihler seçeneğini bulun. Otomatik Doldur sekmesini tıklatın ve sonra form verilerini hatırlama seçeneklerini, kredi kartı seçeneği de dahil olmak üzere kaldırın.

Internet Explorer’da, ayarlar sekmesine tıklayın ve İnternet Seçeneklerini seçin. İçerik sekmesine tıklatın ve Ayarları seçip form bölümlerindeki otomatik tamamlama işaretini kaldırın.

Kredi Kartını Nerede ve Nasıl Kullanmalıyız?

Mümkün olduğunca kredi kartı üstündeki bilgilerinizi mağaza satıcıları ile paylaşmayarak dolandırıcılık mağduru olma şansınızı azaltabilirsiniz. Her bir kredi kartı bilgilerinizi satın alma işlemini gerçekleştireceğiniz zaman giriniz.

Ayrıca, online bir satıcı ile yaptığınız her hesap için ayrı bir şifre kullandığınızdan emin olun. Şifreler e-posta hesapları ve diğer çevrim içi servislerde kullanılanlardan farklı olmak zorundadır.

Üzerine düşmediğiniz, önem vermediğiniz şey,  kredi kartı bilgilerinizi girdiğiniz yerin konumu olabilir. Demek istediğimiz şu ki, kredi kartı bilgilerinizi toplum içerisinde diğer insanlar görebileceği yerlerde girmeyiniz. Örneğin toplu taşıma araçlarında uygun bir tabletten para çekimi yaparak hızlı bir alışveriş fikri harika olabilir, ama omzunuzun üzerinden sizi izleyen birilerinin olabileceği fikrini aklınızdan çıkarmamanız gerekir.

Kolaylık Sağlamak İçin Başka Bir Servis Kullanın

DoNotTrackMe olarak da bilinen Blur online satıcılar ile sizin aranızda ki güvenlik katmanını arttırmak amacıyla size yardımcı servisler sunmaktadır. Premium aboneler için, yaptığınız her alışveriş de size yeni bir sayı üreten gizli kredi kartı özelliği bulunmaktadır. Bu kart sayesinde alışveriş için bir fiyat belirtebilirsiniz ve satıcılar sizin belirttiğiniz miktardan daha fazla para çekme şansına sahip değildirler. Hizmet yakın zamanda diğer ülkelerde de aktif hale getirilecek ancak bu yıl sadece  $39 olarak ABD’de ki kullanıcılar için geçerlidir.

Bu yazımızıda okumanızı tavsiye ederiz! –> İnternette Güvenli Alışveriş nasıl yapılır?

] }

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol