• DOLAR
  3,6780
  % 0,33
 • EURO
  4,3229
  % 0,19
 • ALTIN
  151,5379
  % -0,30
 • BIST
  107.302
  % 0,29


Laptop Adaptörü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Laptop Adaptörü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Laptop şarj aletiniz yani Laptop adaptörünüz bozulmuşsa yeni bir Laptop Adaptörü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli yazımızda anlatıyoruz.

İnternette çok uygun fiyatlara bir çok Laptop Adaptörü seçeneği mevcut. Ancak birçok kişinin yaşadığı problemlerden biri de adaptörlerin cihazlarla uyum sağlamaması.

Adaptörlerin genellikle yan sanayi ürünler piyasada olmaktadır. Aslında bakarsanız orjinali yalnızca Notebook’unuzun üzerinde gelmektedir. Bu sebeple yan sanayi ürün almanız gerekiyor ancak Adaptör alırken ürünün garantisi olup olmadığına önem verin çünkü garantisi olan bir ürün her ne kadar uğraşıp yollamasanız bile belirli kriterleri karşılıyordur. Bu sebeple garantili ürünleri tercih edin. Ve kutusuz ürünleri kesinlikle almayın.

Bu sebeple internetten alışveriş yaparken özellikle laptop adaptörü alırken dikkat etmemiz gereken bir çok husus mevcut.

Laptop Adaptörü Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Dizüstünüzün adaptörü bozulduysa veya kaybolduysa yeni adaptör alırken dizüstünüze uygun, Amper ve Volt’u aynı olanı tercih edin. 1 eksik 1 fazla bir şey yapmaz diye düşünmeyin. Ayarlanabilir adaptörlerden uzak durun.

Hem ayarlanabilir hem de çeşitli uçları değişebilen adaptörleri kullanmayın kesinlikle. Bunlar adi ve kötü malzemeden yapılan ucuz adaptörlerdir.

Alacağınız adaptör için mutlaka satıcınıza Notebook’unuzun tam modelini belirtin…

Unutmayın Voltaj – Amper – Soket ölçüsü uyumlu olmalı… ve Voltaj koruma devresi mutlaka olmalı!

(Laptop Kapağını Kapatınca Uyku Moduna Geçen Ekranın Kapanmasını Engelleme)

Her adaptörde bir AC girişi ve bir DC çıkışı vardır. Bu durum alınan alternatif akımın, doğrusal akıma çevrilmesini sağlar. Eğer üzerinde hiç bilgi yok veya az miktarda bilgi varsa, seçerken daha da dikkatli olmalıyız.

İlkin konektör ucunun bilgisayar girişine tamamen uygun bir boyutta olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Eski adaptörünüzü veya dizüstü bilgisayarınızın kendisini götürerek denerseniz daha iyi bir sonuç alacaksınız. Sonrasında amperaj ve voltaj değerlerine dikkat etmeli.

Genellikle dizüstü bilgisayarın arkasında bu değerleri bulabilirsiniz. Bazı durumlarda yalnızca voltajlar aynı olunca belli bir uyum yakalanabiliyor. Ancak bu tavsiye edilmeyen bir durum. Volt ve amper değerlerinin birebir aynı olduğu, konektör ucunun uyumlu olduğu bir adaptör, işinizi görecektir.

Özletlersek;

 • Konektörün boyutu ve şekli uyumlu olmalı
 • Voltaj ve polarite uyuşmalı
 • Amperaj uyumlu olmalı veya daha büyük olmalı
 • Düşük amperaj adaptörü yakabilir, laptop ısınabilir, dikkatli olunmalı!

Yüksek Performanslı 2’si 1 Arada En iyi 4 Laptop

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Resimde görüneni kutuya yazınız: *İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.