Laptop Fanı Çok Ses Çıkarıyorsa ne Yapmalı ?

Laptop Fanı Çok Ses Çıkarıyorsa ne Yapmalı ?

Laptop fanından ses gelmesi ne demektir?  Fandan Neden Çok ses çıkar? Laptop Fanı Çok Ses Çıkarıyorsa ne Yapmalı ?

Bilgisayarlarımızda fan’lar vardır. Fanlar  bilgisayar kasası içindeki donanımların soğutulmasından veya sıcaklığın belli değerlerde tutulmasından sorumlu vantiltörlerdir. Fan gürültüsü, dizüstü bilgisayarlarda hepimizin yaşadığı bir sorun. Bilgisayarlar hiçbir zaman aldığınız günkü kadar sessiz çalışmazlar.

Fandan Neden Çok ses çıkar?

Bir fan gereğinden fazla ses çıkarıyorsa eğer, bunun birkaç sebebi olabilir.

1 – Hava sıcaklıkları;

Özellikle yaz aylarında fanınız donanımları soğutmak için gereğinden fazla çalışmak zorunda kalır.

2 – Bilgisayarın içindeki tozlar;

İşlemci, anakart,ekran kartı üzerindeki toz birikintileri fanın donanımları soğutma işinme engel olmaktadırlar.

3 – Aynı anda çalıştırılan ağır yazılımlar;

Bilgisayarınızın gücünü aşan programlar veya bilgisayarınızı zorlayacak şekilde yapılan işlemler yüzünden işlemci ve ona bağlıdiğer donanımlar gereğinden çok çalışakları için bu durum bilgisayar kasasında ısınmaya sebep olacaktır. Bu ısınma karşısında fanın yetersiz kalması durumunda yine bilgisayarınız gereğinden fazla ses çıkaracaktır.

4 – Virüs ve Zararlı yazılımlar;

Bilgisayarınıza sızan ve arka planda sizden habersiz bir şekilde çalışarak işlemciyi kasan virüsler bile bilgisayarın çok ses çıkarmasına sebep olabilmektedirler.

Laptop Fanı Çok Ses Çıkarıyorsa ne Yapmalı ?

Dizüstü bilgisayarınızın fanı çok ses çıkarıyorsa bu sesi azaltmak için aşağıdaki yöntemlere başvurabilirsiniz. Mutlaka bir sonuç alacaksınız bundan emin olabilirsiniz.

# İşinize yaramayan İşlemleri Sonlandırın

Sistem araçları kullanarak (Mac kullanıcıları Etkinlik Monitörü’nden, Windows kullanıcıları ise Görev Yöneticisi) ya da yükleyeceğiniz küçük programlarla Windows’un açılışına yerleşen programlardan ihtiyacınız olmayanları başlangıçtan kaldırabilirsiniz.

 

# Artık Bilgisayarınızı Temizleme vakti geldi

Toz ve çeşitli döküntüleri toplayan fanlar, hava akışını azaltarak bu sorunları yaşamanıza neden oluyor. Bu nedenle, bilgisayarınızı söküp havalandırma kanallarını ve fanı temizlemenizde fayda var.

Bunu yapmanın birkaç yolu var, ancak eğer bilgisayarınız garanti kapsamındaysa, bu işlemi yapmak garantiyi geçersiz hale getirecektir.

İlla yapacağım derseniz; Bilgisayarınızı kapatarak fan deliklerine elektrik süpürgesi, kompresör ya da basınçlı hava spreyi tutarak tozlardan kurtulmayı deneyebilirsiniz. Hava üfleyiciler, elektrik süpürgesi gibi hava çeken çözümlerden daha etkilidir, ancak bu çözümlerin tüm tozları giderme garantisi olmasa da denedikten sonra bilgisayarınızın fanının daha rahat çalıştığını göreceksiniz.

# Fan hızı ve Sıcaklığını ölçen yazılımlar kullanabilirsiniz

Bilgisayarın ısınma ve ses sorunu için 3.parti yazılımlar kullanabilirsiniz. Fan hızını düşürmenin, yalnızca bilgisayarı daha sıcak hale getirdiğini ve çalışma ömrünü azaltacağını söylememize gerek yok sanıyorum.

# Laptop soğutucu kullanın

Laptop Fanı Çok Ses Çıkarıyorsa ne Yapmalı konusunda sunduğumuz çözümler haricinde  basitçe bir dizüstü soğutucu da kullanabilirsiniz.

Laptop soğutucuları özellikle aşırı sıcaklar sırasında laptopun korunmasını sağlamakta.  Laptop ısınma sorununu soğutucu kullanarak engelleyebilirsiniz. Piyasada bir çok soğutucu mevcut, bunların arasında seçim yapabilmenizi kolaylaştırmak için bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor. Yanlış soğutucu seçimi notebook’unuzu iyileştirmek yerine daha düşük performansla çalışmasına neden olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?