Laptopların pil ömrü nasıl uzatılır?

Laptopların pil ömrü nasıl uzatılır?

Laptopların pil ömrü nasıl uzatılır

Lityum iyon piller, aynı elbiselerimiz, eşyalarımız ve bizler gibi yıpranabiliyorlar. Bunu engellemenin bir yolu olmasa da, yavaşlatmak için yapabileceğiniz şeyler var.

Laptop pilinizin yıpranmasına ve ömrünün azalmasına en çok onu şarj edip boşaltmak katkıda bulunuyor. Pilinizi şarj etmekten ve kullanmaktan tamamen vazgeçemeyeceğiniz bir gerçek. Ancak mümkün olduğu kadar az şarj-deşarj işlemi yaparak, onu kullanmadığınızda sökerek laptop pilinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Laptop’unuzun pilini takmadan onu kullanmanın bazı dezavantajları var. Örneğin dışarı çıkarken pilinizi dışarda unutmamanız, hatta çıkmadan önce birkaç saat şarj etmeniz gerekecektir. Bunun yanında PC’nizin içinde pil yokken onu kullanırken elektriklerin kesilmesi halinde, PC’nizi pil enerjisini kullanamayacağından kapanacaktır.

Daha pratik bir çözüm ise PC’nizin bir hafta veya daha uzun süre şebeke elektriğinden ayırmayacağınızı düşündüğünüzde pilinizi çıkartmak olabilir. Pilinizi kullanmadığınız sürede şarjının bir kısmının kendiliğinden boşalabileceğini unutmayın. Bu nedenle dışarı çıkmadan önce onu şarj etmeniz gerekebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak: Chip

BİRDE BUNLARA BAKIN

8 yorum

  1. bilgisayar açıkken pili çıkarıp takmada bi sakınca var mı?

  2. Laptop pilini çıkarmayın ancak metal uçlarına bant yapıştırın uygun bir biçimde, pili unutmazsınız.

  3. Kullansan da kullanmasan dan 1 yıllık raf omurleri vardır pillerin ve kitapcığın da 300 doldur boşalt veya 500 doldur boşaltma omru vardır saygılarımla..

  4. bilgisayar açıkken pili çıkarıp takmak ta sıkıntı olmaz ;)

  5. bataryanında bir raf omru var. ne kadar dikkatli kullanırsanız kullanın bir omru var.

  6. pili hiç kafaya takmayın. iyi de kullansanız, kötü de kullansanız her geçen gün kullanım ömrü azalıyor. nasıl olsa ölüp gidiyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?