Laptopların pil ömrü nasıl uzatılır?

Laptopların pil ömrü nasıl uzatılır?

Laptopların pil ömrü nasıl uzatılır diye soruyor ve Dizüstü bilgisayarınızın pil ömründen memnun değilseniz yapacağınız basit şeylerle laptop pil ömrünü uzatmanız mümkün.

Laptopların pil ömrü nasıl uzatılır?

[dropcap type=”letter”] 1 [/dropcap] Eğer office uygulamalarını kullanıp internet ve veri aktarımını kullanmayacaksınız. Wi-Fi ve BlueTooth’u kapatın Laptoplarda bu işlemi kısa yoldan kapatabileceğiniz kısayol tuşları ya da ekranınızdaki programlardan bu hizmetleri devredışı bırakabilirsiniz. Gereksiz yere açık kalan Wi-Fi ve BlueTooth’u kapattığınızda tasarruf sağlayacaksınız.

[dropcap type=”letter”] 2 [/dropcap] Laptoplarınızda oyun oynamamaya dikkat edin. Sadece batarya ile kullanımlarında aşırı derecede güç gerektirip, ekran kartı ve işlemcinin çalışmasını arttıracaktır. Bu da sizin bataryanızın daha kısa sürede tükenmesine neden olacaktır. Yine benzer şekilde, DVD izlemek, müzik dinlemek gibi multimedya aktiviteleriniz de bu süreyi kısaltacaktır. Ama yine de film izlemek istiyorsanız bunu optik sürücünüz içerisindeki bir DVD’den yapmak yerine, o videoyu hard diskinize kopyalayın. Harici bir uygulama olarak çalışan optik sürücü ayrı bir güç harcayacağından bataryanızın kullanım süresini azaltacaktır.

[dropcap type=”letter”] 3 [/dropcap] Laptopunuzun firewire bağlantı, USB cihaz ve optik sürücü gibi harici donanımlarınızı devre dışı bırakın. Hatta mouse kullanmak yerine laptobunuzdaki touchpad’i kullanmanızda fayda vardır.

 

[dropcap type=”letter”] 4 [/dropcap] Ekran parlaklığınızı ayarlayın. Yüksek seviyedeki ışık bataryanızın ömrünü kısaltacaktır. Güç seçeneklerinden ekran parlaklığını düşürmeni laptobun kullanım süresini arttıracaktır.

 

[dropcap type=”letter”] 5 [/dropcap] Kullanmadığınız anda laptopu bekleme konumuna geçmesini sağlayacak Windows güç seçeneklerini ayarlayın. Ekran açık olduğu zaman bilgisayarınız enerji harcamaya devam edecektir. Belirli bir süre bilgisayarda işlem yapılmaması durumunda bilgisayarınızın kendini bekleme moduna alması için güç ve uyku ayarlarını mutlaka kendi istediğiniz şekilde yapılandırın. Örneğin bir 10 dakika hiçbir şey yapmadığınızda hard diskinizi ve ekranınızı kapatacak şekilde gerekli ayarlamaları yapın.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak: Chip

BİRDE BUNLARA BAKIN

8 yorum

  1. bilgisayar açıkken pili çıkarıp takmada bi sakınca var mı?

  2. Laptop pilini çıkarmayın ancak metal uçlarına bant yapıştırın uygun bir biçimde, pili unutmazsınız.

  3. Kullansan da kullanmasan dan 1 yıllık raf omurleri vardır pillerin ve kitapcığın da 300 doldur boşalt veya 500 doldur boşaltma omru vardır saygılarımla..

  4. bilgisayar açıkken pili çıkarıp takmak ta sıkıntı olmaz ;)

  5. bataryanında bir raf omru var. ne kadar dikkatli kullanırsanız kullanın bir omru var.

  6. pili hiç kafaya takmayın. iyi de kullansanız, kötü de kullansanız her geçen gün kullanım ömrü azalıyor. nasıl olsa ölüp gidiyor.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.