1. Ana Sayfa
  2. BİLGİSAYAR
  3. Laptopunuzu Kaç Defa Şarj ettiniz hiç merak ettiniz mi?

Laptopunuzu Kaç Defa Şarj ettiniz hiç merak ettiniz mi?

Laptopunuzu Kaç Defa Şarj ettiniz hiç merak ettiniz mi?

Laptopunuzu Kaç Defa Şarj ettiniz merak ediyorsanız bunu öğrenmek çok basit. Laptop batarya sağlığını ve kaç defa şarj edildiğini Windows’da sadece bir komutla öğrenebilirsiniz.

Taşınabilir cihazlarınızın pili, belirli bir şarj – deşarj sayısının ardından eski performansını kaybetmeye başlayacaktır. İster laptop’unuz olsun, ister telefonunuz veya tabletiniz, piliniz bir veya birkaç sene içinde verimliliğini yitirebilir ve değişime ihtiyaç duyabilir.

İşte bu yüzden Windows, pilinizi kaç kez şarj ettiğinizi ve diğer dinamik pil bilgilerini gösterebiliyor. Windows 8 ve üzerinde pilinizle ilgili bir rapor oluşturmak için şu adımları takip etmeniz yeterli.

Laptopunuzu Kaç Defa Şarj ettiniz öğrenin!

Başlat menüsüne sağ tıklayıp Komut İstemi (Yönetici) seçeneğine tıklayın ve şu komut yazın:

[infobox color=”#dd3333″]powercfg /batteryreport[/infobox]

Batyarya kullanım kaydınız bilgisayarınızda C:\Kullanıcılar\KULLANICI ADINIZ\battery report.html dosyasına kaydedilecek.Şimdi kullanıcı klasörünüze gidin ve battery report.html dosyasını bulun. Kullanıcı klasörünü şu konumda bulabilirsiniz:

[infobox color=”#dd3333″]C:\Kullanıcılar\KULLANICI ADINIZ\battery report.html[/infobox]

Bu dosyayı açın, açılan raporda batarya ile ilgili kimlik bilgisi, son kullanımlar, kullanım grafiği ve geçmişi, batarya kapasite geçmişi, daha önce kaydedilen maksimum batarya ömrü gibi önemli bilgileri görebilirsiniz.

Installed Batteries bölümünde bulunan Design Capacity ve Full Charge Capacity değerlerine bakın. Bu değerler sırasıyla orijinal ve şu anki şarj kapasitesini gösterir. Cycle Count ise pili kaç kere şarj ettiğinizi gösterir.

Bu işlemin ardından raporun yer aldığı dosyayı silmenizde veya işlemi tekrar yapmanızda bir sakınca da yok.

Bunlarda ilginizi çekebilir;

-Laptop’ınızın Pilini Değiştirme Zamanı Geldi mi?

-Laptop Pil Ömrünü Uzatma Yöntemleri

-Laptop Bataryasız Kullanmak Zararlı mıdır?

Yararlanılan Kaynak : Chip

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap