Mobil

LG G5 Bootloader Kilidi Açma Rehberi

Bu yazımızda LG G5 bootloader kilidi açma rehberi ile cihazlarınızın bootloader kilidini nasıl açacağınızı anlattık.Her adımın ayrıntılı olarak anlatıldığı rehberimizi takip ederek kolaylıkla bootloader kilidini kaldırabilirsiniz.

Rehberimizin detaylarına geçmeden önce aşağıdaki adımları sadece LG G5 H850 kod numaralı yani Avrupa bölgesi LG G5’e uygulayabileceğinizi önemle hatırlatıyoruz.

Bu kod numaralı LG G5 dışında bir cihaza sahipseniz aşağıdaki adımları lütfen uygulamayınız.!

UYARI: Cihazların bootloader kilitlerinin açılması bazı güvenlik zaaflarına neden olabilir. Bu bağlamda ileride yaşanabilecek güvenlik zaaflarından dolayı bu rehberi hazırlayan technokaptan.com sorumlu tutulamaz.

LG G5 Bootloader Kilidi Açma Rehberi

Ön koşullar:

# Avrupa bölgesi LG G5 H850
# ADB & Fastboot kurulumuna sahip bilgisayar.  ADB/Fastboot dosyalarını Windows için buradan, ADB/Fastboot dosyalarını Linux/OS X için buradan indirebilirsiniz.
# Temel düzeyde ADB/Fastboot, Windows komut istemcisi veya Linux/OS X terminali.
# Cihazın İMEİ numarası. 15 haneli bu numaraya çağrı uygulamanızda *#06# kodunu tuşlayarak ulaşabilirsiniz.
# LG geliştiriciler hesabı (bedava, herkes hesap alabilir. Buradan kayıt olabilirsiniz.)

Direktifler:

LG G5 bootloader kildi açma direktiflerini uygularken sırasıyla gittiğinize emin olun. Bir adımı tam olarak yaptığınıza emin olmadan lütfen sonraki adımlara geçmeyin.

İşlemlere geçmeden önce rehberin bu kısmını en azından bir kere baştan sona göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

1- USB Debugging (hata ayıklama) modunu aktif hale getirin. ADB ve fastboot’un çalışabilmesi için bu modun aktif olması gerekir. Aktif hale getirmek için cihazınızda Ayarlar-Cihaz Hakkında-Yazılım bilgisi yoluna gelip 7 kez tıklayıp Geliştirici seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor.

2- OEM Unlock modunu etkinleştirin. Aktif hale getirmek için cihazında Ayarlar-Geliştirici seçenekleri-OEM Unlock yolunu takip ederek menüde bu modu etkinleştirebilirsiniz.

3- Cihazınızı USB data kablosu ile bilgisayara bağlayın.

4- adb reboot bootloader kodunu komut istemcisine girerek cihazınızı bootloader modunda tekrar başlatın. Eğer bu noktada ADB cihazınızı tanımazsa cihazınızın USB modunu şarj modundan MTP yada PTP moduna alınız.

LG G5 Device ID Kodunu Bulma

5- Bootloader moduna girince bu kodu kullanarak fastboot oem device-id cihazınızın Device ID denilen kodunu alın. Bu kod bootloader kilidini açmak için kullanacağımız koddur.

Yukardaki kodu girdiğinizde görseldeki gibi kod satırları görüncektir.

Örnek:

LG G5 Bootloader Kilidi Açma Rehberi-1

Unlock için gereken kodu oluşturmak için örnekteki gibi iki satırı tek bir satır haline getirip kopyalamanız gerekecek. Bunu yapmak için herhangi bir text editörünün üstünde oluşturmanızı tavsiye ederiz.

Yukardaki örnekteki kod nihai olarak tek bir satırda şu şekilde olacaktır.

CD58B679A38D6B613ED518F37A05E013F93190BD558261DBBC 5584E8EF8789B1

6- Siz de yukardaki örnekte olduğu gibi kodunuzu tek satır hale getirdikten sonra kopyalayın ve LG geliştiriler sayfasındaki ilgili yere yapıştırın. Bu noktada İMEİ numaranızı da aynı şekilde giriş yaparak onaylama butonuna tıklayın.

Birkaç dakika sonra geliştirici sayfasına kayıt esnasında kullandığınız e-mail adresine, unlock.bin dosyası iliştirilmiş bir e-posta alacaksınız. İliştirilmiş olan unlock.bin dosyasını bilgisayarınıza indirin.

7- Cihaz hala fastboot modundayken aşağıdaki kodu girin ve enter’a basın.

fastboot flash unlock unlock.bin Bu komutla birlikte cihazınızın bootloader kilidi açılacak, fabrika ayarlarına dönerken içindeki tüm datalar silinecektir.

8- fastboot reboot komutunu girerek cihazınızı tekrar başlatabilirsiniz. Artık cihazınızın bootloader kilidi açıldı.

Bu maddeden sonra TWRP custom recovery yükleme ve root etme adımlarına geçeceğiz.

LG G5 İncelemesi

LG G5 Custom Recovery Yükleme Ve Root Etme

LG G5 bootloader kilidi açma rehberinin bu kısmında custom recovery yükleme ve root etme adımlarına devam edebilirsiniz.

Bu adımlara geçmeden önce sizlere tavsiyem Micro-sd kartınızın içine son aşamada gerekli olacak güncel SuperSU dosyasını indirip atın.

Buradan da LG G5 uyumlu TWRP zipli dosyayı bilgisayarınıza indirin.

9- Cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın ve komut istemcisine adb reboot bootloader komutunu girerek bootloader modda açılmasını sağlayın. Bu adımı yapmadan önce cihazın USB Debugging modunun aktif olduğunu kontrol edin. Zira bootloader açma işleminin ardından tekrar pasif duruma geçmiştir.

10- fastboot flash recovery twrp-3.0.2-0-h850.img komutuyla indirdiğiniz custom recovery imajını cihazınıza yazdırın.

Bu aşamadan sonra cihamızı recovery modda tekrar açacağız. Bunun için cihazı USB data kablosundan ayırın, pilini çıkarıp tekrar takın. Cihazınızı recovey moda almak için cihazınız kapalıyken;

# Ses kısma tuşuyla birlikte güç tuşuna basılı kalın.

# LG logosunu gördüğünüzde elinizi ses azaltma tuşunda tutmaya devam ederken güç tuşuna bir kez daha basın ve fabrika ayarları ekranını görene kadar basılı kalın.

Son aşama olarak TWRP recovery arayüzünde Install kısmına tıklayıp daha önce Micro-sd kartının içine attığımız zipli SuperSU dosyasını bulup yükleyin.

Artık bootlader kilidi açık, TWRP custom recovery yüklenmiş ve root edilmiş bir LG G5 sahibi oldunuz.

LG G5 bootloader kilidi açma rehberimizi işlemlerden önce bir kere baştan sona okumanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer adımlarla ilgili sorularınız olursa yorumlar kısmında sorularınızı yazabilirsiniz. Mümkün olduğunca yanıtlamaya çalışacağımızdan emin olabilirsiniz.

Son Güncelleme: 5 Mart 2021

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu