LG G6 ve LG G5 Karşılaştırması

LG G6 ve LG G5 Karşılaştırması 2

Son güncelleme: 4 Mayıs 2020

LG G6 ve LG G5 arasındaki farklar neler? LG G6, önceki modeline göre bize ne gibi avantajlar sağlıyor? İşte her yönüyle LG G6 ve LG G5 Karşılaştırması

LG G6 modeli MWC 2017 kapsamında resmi olarak duyuruldu. Şirketin yeni amiral gemisi, gerek tasarım gerekse de donanımsal özellikler olarak bir hayli dikkat çekici özelliklerle donatılmış durumda. Bakınız LG G6 Özellikleri Nelerdir?

Peki, LG G5 ile arasındaki farklar neler? LG G6, önceki modeline göre bize ne gibi avantajlar sağlıyor?

LG G6 ve LG G5 Karşılaştırması

Yazımızda iki farklı amiral gemisi LG G6 ve LG G5 akıllı telefonları tüm yönleri ile karşılaştıracağız. Bakalım LG G6’nın LG G5’den üstünlükleri neler?

LG G6 ve LG G5 Tasarım Karşılaştırması

Aslında tasarım iki cihaz arasında bulunan en büyük farklardan biri. Geçtiğimiz yıl satışa sunulan LG G5 modüler tasarımı ile ön plana çıkıyordu. Yekpare kasasının hemen alt kısmı kolayca ayrılabiliyor ve cihaza ait modları burada kullanabiliyorduk.

Şimdi bu durum tamamen değişti. 5.7 inçlik bir ekran ile gelecek olan LG G6 çok yüzde 78.6 ekran kasa oranı sunuyor. Bu yıl çerçevesiz telefonların yılı demiştik. LG G6 pek bu duruma uyan bir cihaz gibi de görünmüyor.

LG G6 arka kısımdaki parmak okuyucu sensör konusunda LG G5 ile benzerlik gösterirken, çift kamera kısmında da bu durum değişmiyor. LG G6 kasasının da IP 68 sertifikası ile suya ve toza karşı dayanıklı olacağını da ekleyelim.

LG G6 ve LG G5 Karşılaştırması

LG G6 ve LG G5 Ekran Karşılaştırması

Ekran konusunda öncelikle LG G5‘e bir kez daha göz atalım. LG’nin bir önceki amiral gemisi modeli, yüzde 70.1‘lik ekran kasa oranına sahip, 5.3 inçlik SUPER AMOLED IPS LCD panel kullanıyordu. 16 milyon renk desteği sunan bu ekran, 554 ppi piksel sıklığına ve 1440 x 2560 çözünürlük değerine sahipti. Bu ekran Corning Gorilla Glass 4 ile de çizilmelere karşı korunuyordu.

LG G6 ekranı ise yeniden düzenlenen ekran kasa oranı sayesinde 5.7 inç boyutu ile bize hayli geniş bir alan sunuyor. Yine SUPER AMOLEDTeknolojisinden yararlanan LG G6, 1440 x 2880 ekran çözünürlüğüne ve 564 ppi piksel sıklığına sahip. Ekran her alanda belli ölçüde yükseltilirken, bu kez korumayı Corning Gorilla Glass 3 sağlayacak.

LG G5 gibi LG G6’nın da Always On ekran özelliğine sahip olacağını da belirtelim.

LG G6 ve LG G5 Donanım Karşılaştırması

LG G6, Qualcomm tarafından üretilen Snapdragon 821 işlemci modelini kullanıyor. LG G5 ise bir alt model olan Snapdragon 820‘yi kullanıyordu.

Doğal olarak LG G6 nesil farkı ile işlemci bazında önde görünüyor.

LG G6 işlemcisi olan Snapdragon 821, 4 dört adet çekirdeğe sahip. Bu çekirdeklerden ikisi 2.35 Ghz hıza sahipken, diğer iki çekirdek ise 1.6 Ghz‘lik saat hızına sahip.

LG G5 ise Snapdragon 820 kullanıyordu. Yine 4 çekirdeğe sahio olan bu işlemcinin iki çekirdeği 2.15 Ghz ile çalışırken, diğer iki çekirdek ise 1.6 Ghz ile çalışıyor.

İki cihaz da grafik arabirimi olarak Adreno 530 kullanıyor.

Bellek kısmında ise LG G6 ufak bir bir düzenleme ile geliyor. LG G5 4 GB RAM desteği sunuyordu. Bu rakam LG G6 ile birlikte bu belek miktarı değişmiyor. Ama LG G5 tek seçenek olarak arttırılabilir 32 GB depolama alanı sunuyordu. LG G6 ise 32 GB ve 64 GB olmak üzere, iki farklı depolama seçeneği ile geliyor.

LG G6 ve LG G5 Kamera Karşılaştırması

LG G6 – LG G6 karşılaştırmamızda önemli farkların bulunduğu bir alandayız. Kamera söz konusu olduğunda LG’nin iki amiral gemisi cihazında büyük farklar hemen göze çarpıyor.

Ana kamera dediğimiz arka kamera kısmında LG G5, 16 Megapiksel ve 8 Megapiksel olmak üzere ikili bir sistem kullanıyordu. Lazer otofokus ve OIS desteği de sağlayan arka kamera, zaten başarılı olarak görülüyordu.

HDR desteği sunan ve 4K çözünürlükte 30fps çekim yapabilen LG G5, ön kamera olarak f/2.0’lik 8 megapiksellik bir kamera ile gelmişti.

LG G6 kamera anlamında önemli iyileştirmelere sahip. Bu kez arkada bulanan ana kameraların ikisi de f/1.8 ve f/2.4 diyafram açıklığına sahip ve 13 Megapiksel. Doğal olarak geniş açılı çekimlerinizde, panaromalarınızda ve genel kullanımınızda büyük farklar görmeniz olası.

Ön kamera olarak ise bu kez 5 Megapiksellik 1080p’lik f/2.2 kameraya sahibiz.

LG G6 ve LG G5 Batarya Performansları

LG G5 bildiğiniz gibi değiştirilebilir 2800 mAh‘lık Li-Ion batarya kullanıyordu. 20 saate kadar konuşma süresi ve 400 saate kadar konuşma süresi veren bu batarya Quick Charge 3.0 desteği de sunuyordu. Böylece bataryanın %83‘lük kısmını sadece 30 dakikada doldurabiliyorduk.

LG G6 ise bu kez değiştirilemeyen 3300 mAh‘lık bir batarya ile geliyor. Ayrıca Quick Charge 3.0 desteği sunuyor.

LG G6 ve Huawei P10 Karşılaştırması

] }

2 yorum

Çok teşekkür ederim. Sorunu çözdüm sayenizde . Iyi çalışmalar.

teknolojidolabi sitesine hayran kaldım

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol