MAC Adresi Nedir? Nasıl Öğrenilir?

MAC Adresi Nedir? Nasıl Öğrenilir?

MAC Adresi Nedir, MAC Adresi ne işe yarar, MAC Adresi nasıl öğrenilir, MAC Adresi nasıl değiştirilir yazımızda bulabilirsiniz.

MAC Adresi Nedir ?

Her ethernet kartın, her modemin arayüzün de kendi özel bir fiziksel adresi vardır. Bu özel adresler bu cihazların bilgisayar ağ donanımı tanımamızı sağlar.

MAC adresi, İngilizce “Media Access Control (Ortam Erişim Yönetimi)”ün kısaltmasıdır.

MAC (Fiziksel) Adresi, ethernet gibi ortamlarda, ağ donanımını tanımlamaya yarar. Basitçe, bir bilgisayarın ethernet kartına üretici tarafından kodlanmış adres bilgileridir. 01-23-45-67-89-ab şeklinde gösterimi vardır.

MAC adresleri, donanım içerisinde (ROM’a) saklanır. Ethernet donanım adresi (ethernet hardware adress (EHA), donanım adresi (hardware adress) ya da fiziksel adres (physical adress) olarak da bilinir. Sadece atandığı ürüne özel olduğundan, aynı MAC adresine sahip olan birden fazla ağ cihazı yoktur.

MAC Adresi Nasıl Öğrenilir?

MAC adresini öğrenmek oldukça basit. Başlat > Çalıştır’a girip “cmd” yazıp çalıştırın. Daha sonra açılan komut penceresine “ipconfig /all” yazın ve ENTER’layın.

Karşınıza kullandığınız DNS’ler, IP’ler vb. herşey çıkacaktır. Pencerede “Fiziksel Adres” yazan kısım sizin MAC adresinizdir. MAC Adresi Örneği; 00-13-E8-0E-92-C3

MAC Adresini öğrenmek için diğer bir yol;

Denetim Masası >>> Ağ ve Internet >>> Ağ ve Paylaşım Merkezi >>> Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir >>> Aktif olan Ağın Üzerini Çift Klikleyin (Kablosuz veya Kablolu) >>> Açılan Pencerede Ayrıntıları seçin.

MAC Adresi Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?