Mac’te Windows nasıl çalıştırılır?

Mac’te Windows nasıl çalıştırılır?

Merhaba. Bu yazımızda Boot Camp uygulaması ile Mac’te Windows nasıl çalıştırılır, MAC bilgisayara Windows 10 nasıl kurulur anlatacağız.

Mac bilgisayarların tercih edilmesindeki en büyük neden, kullanım kolaylığı ve uzun ömürlü olmaları olmuştur. Ancak Mac kullanıcıları bazı durumlarda Windows’a ihtiyaç duyabiliyorlar. Apple bu konuda da kullanıcılarını düşünmüş ve bunun için bir yardımcıyı işletim sistemine entegre etmiş. Bu yardımcı sayesinde kolayca Boot Camp yaparak Mac’inizde hem macOS hem de Windows kullanabilirsiniz.

Tabi her şeyden önce bir şeyi söylemekte fayda var. Mac’inize Windows yüklemek için bir ürün anahtarına sahip olmanız gerekiyor. Elinizde bir ürün anahtarı yoksa, bir ürün anahtarı satın alın ya da bu işe hiç boşu boşuna girişmeyin. Tamindir olarak her zaman lisanslı yazılımdan yana olduğumuzu da böylece buraya eklemiş olalım.

Mac’e Windows Kurmak için Gerekli Olanlar

  • Elbette ki bir Windows yazılımı gerekli (64 bit). USB SuperDrive’a sahipseniz Windows yazılımı CD/DVD ortamında olabilir veya ISO disk görüntüsüde olabilir.
  • Boot Camp uygulaması.
  • Windows sürücülerini yüklemek için MS-DOS (FAT) olarak biçimlendirilmiş 8 GB USB depolama aygıtı (USB) veya harici sürücü (thumbdrive, sabit disk, vb)
  • Sabit diskinizde yükleyeceğiniz Windows sürümüne göre yeterli alan olması gerekiyor. (Ortalam 30 GB)

Mac’te Windows nasıl çalıştırılır?

Ürün anahtarınız var, uygun imaj dosyasını Microsoft’un buradaki sayfasından indirdiniz ve bilgisayarınızı güç kaynağına taktınız. Artık Boot Camp için hazırsınız.

Launcpad’de bulunan “Boot Camp Yardımcısı”nı açın. “Sürdür” dedikten sonra indirdiğiniz Windows imaj dosyasını seçin.

BOOTCAMP Mac'te Windows Çalıştırma

Daha sonra da bilgisayarınızdaki hafızaya ve Windows’ta kullanmak istediğiniz hafızaya uygun olarak diskinizi bölüntüleyin. Sürdür dedikten sonra Windows Destek Yazılımı’nın indirilmesin bekleyin.

BOOTCAMP Mac'te Windows Çalıştırma

İndirme işlemi bittikten sonra Windows dosyalarının kopyalanması adımıyla karşılaşacaksınız. Bunun ardından ise bilgisayarınız yeniden başlatılacak ve daha önceden aşina olduğumuz Windows kurulum ekranı gelecek.

BOOTCAMP Mac'te Windows Çalıştırma

Dil, saat, bölge ayarlarını kontrol ettikten sonra ürün anahtarınızı girmeniz ve sözleşmeyi kabul etmeniz gerekiyor. Yükleme yeri olarak da “BOOTCAMP” adlı sürücüyü seçmeniz gerekmekte. Daha sonrasında ise dosyaların kopyalanması, özelliklerin yüklenmesi gibi Windows’un klasik kurulum aşamaları karşınıza gelecek.

Kurulum bittikten sonra ayarlarınızı yaparken internet bağlantı seçeneklerinde herhangi bir kablosuz ağ bulunamazsa bu adımı atlayın. Daha sonrasında düzelecek.

Kendinize uygun ayarları yaptıktan sonra Windows kurulumunun bitmesini ve “Merhaba” ekranının gelmesini bekleyin.

Windows açıldığında ilk olarak sizi “Boot Camp Yükleyici” karşılayacak. Boot Camp Yükleyici kurulumunu da tamamladıktan sonra grafik ayarlarınızdaki düzelmeyi ve kablosuz internetlerin aranmaya başladığını görebilirsiniz. Boot Camp Yükleyici’nin ayarlarınızı uygulaması için bilgisayarı yeniden başlatmasına izin verin.

BOOTCAMP Mac'te Windows Çalıştırma

Bilgisayar yeniden başladıktan sonra doya doya sorunsuz bir şekilde Windows kullanabilirsiniz. Ayarlardan sistem güncellemelerini yapmayı unutmayın.

Boot Camp işi sorunsuzca bitti. Ancak şöyle bir şey var. Bilgisayarınızı kapattıktan sonra her açılışında Windows işletim sistemi ile açılacak. macOS’e geçmek için bilgisayarınızın güç tuşuna basarken “alt” tuşuna basmayı unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.