Mavi Balina Oyunu Nedir?

Mavi Balina Oyunu Nedir?

Oynayanları intihara sürüklediği belirtilen Mavi Balina Oyunu Nedir, Mavi Balina Blue Whale nasıl bir oyun, Mavi Balina oyunu kimleri hedef alıyor?

Mavi Balina (Blue Whale) son zamanlarda oynayanlarına yaptırdığı intiharlarla gündeme gelmeyi başarmış bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Oyunun adı karaya vuran balinalardan geliyor. Neden karaya vurduğu bilinmeyene balinaların kurtulma şansı ise çok az.

Mavi Balina Oyunu Nedir ?

Mavi Balina (Blue Whale) oyununda herhangi bir internet sitesi bulunmuyor. Oynamak isteyenler sadece Rus sosyal medya sitelerinde bulunan sizleri oyuna alacak kişilere ulaşmayla oynanmaktadır. Oyunun sistemi oldukça gizlidir bu yüzden oyunun yasaklanması için bir müdahale yapılamamakta.

Online olarak oynanan Mavi Balina oyunu oyunculara çeşitli görevler veriyor. Oyuncuları 50 gün içinde çeşitli eylemler yapma konusunda ikna eden oyunda son görev olarak intihar etmeleri isteniyor.

Mavi Balina Oyunu Nedir ?

Oyuna katılan kişilerin, oyun üreticisinin bilinçli tercihi ile gece saatlerinde yapılması istenen çeşitli ve ürkütücü görevlerle ruh sağlıkları bozuluyor. Oyuncular Mavi Balina oyununda bu görevleri yerine getirmekle yükümlü. Görevler her aşamada zorlaşıyor ve tehlikeli bir hal alıyor. Oyun sonunda başarısız olan oyunculara ise ‘öl, nasıl olsa tekrar doğacaksın’ şeklinde telkinlerde bulunuluyor.

Bunun yanında oyunu oynamak isteyen kişilere, sözde oyunun yöneticisi görünümündeki internet korsanları tarafından virüs içerikli bir link gönderiliyor. Gönderilen bu link ile kişisel bilgileri Oltalama (Phishing) yoluyla çalınan gençler yakın çevrelerindeki kişilerle ilgili tehdit, şantaj ve siber zorbalığa maruz kalıyorlar.

Mavi Balina Blue Whale nasıl bir oyun ?

  • Mavi Balina 50 görevden oluşuyor.
  • Görevler genellikle oyuncunun kendi vücudunu jiletle kesmesinden oluşuyor.
  • Görev sonunda yapılan işlem, yetkili kişiye görsel olarak kanıtlanıyor.
  • Oyuncudan korkunç video ve müzikler dinlenmesi isteniyor.
  • 6. görev gizli tutuluyor ve ne olduğu bilinmiyor.
  • 50. görevde oyuncunun yüksek bir binaya çıkıp aşağı atlaması isteniyor.

Mavi Balina oyununun engellenmesine yönelik standart bir adresi olmadığını, oyunun kullanıcılar arasında özel linklerle paylaşılarak oynatıldığını belirten BTK oyunun tarayıcı tabanlı bir oyun olmayıp, çocuklara, sosyal medya ve benzeri ortamlarda oyun yöneticisi tarafından gizlice gönderilen linkler ile ulaşıldığı için ailelerin bu konuda çok dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

BTK tarafından yapılan açıklama metni;

Ebeveynlerin aşağıdaki maddelere özellikle dikkat etmesi gerekiyor;

– Çocukların sosyal medya ve internet ortamında bu tarz tuzaklara düşüp, üzücü olayların yaşanmaması için aileler, çocuklarının internet kullanma alışkanlıklarını mutlaka takip etmeliler.

– Oynadıkları oyunları mutlaka birlikte belirlemeliler.

– Oyun başında ve internette geçirilen sürenin sınırlandırılması ve oyunun çocukların yaşına uygun olması gerekir.

– İnternet ortamında bilinmeyen yabancılara karşı şüphe ile yaklaşılması ve bu kişilerin hayatımız açısından tehlikeli sonuçlar doğurabileceği çocuklara mutlaka anlatılmalıdır.

– Aileler bu konuda sorumlu ebeveyn yaklaşımları sergilemeli, gerekirse bir uzmandan destek almalı, çocuklarını sosyal aktivitelere yönlendirmeli ve sosyal paylaşım ağlarında arkadaşı olup, çocuklarının internet adımlarından haberdar olmalılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. Allah ne muradın varsa versin tuttuğun altın olsun eyw çok sağol bitanesin

  2. Allah ne muradın varsa versin tuttuğun altın olsun eyw çok sağol bitanesin

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?