MEB Sertifikası Nasıl İndirilir ?

MEB Sertifikası Nasıl İndirilir ?

MEB Sertifikası nedir, MEB Sertifikası nasıl indirilir , MEB Sertifikası nasıl yüklenir, MEB Sertifikasının doğru yüklendiiği nasıl kontrol edilir?

MEB Sertifikası nedir?

Meb sertifikası, Fatih projesi kapsamında, MEB (Milli Eğitim Bakanlığı)’na bağlı bilgisayar, tablet, telefon, akıllı tahta gibi cihazların güvenli bir şekilde internete erişibilmelerini sağlayan güvenlik sertifikasıdır.

MEB, tüm MEB ağını kullanan cihazların bu sertifikayı yüklemelerini zorunlu kılmıştır. Meb sertifikası yüklenmeyen bilgisayar ve cihazlarda Bağlantınız Gizli Değil hatası alınacak ve internet üzerinde işlem yapılması engellenecektir.

MEB Sertifikası nasıl indirilir?

MEB sertifikasını indirmek için buraya tıklayınız.

İndirdiğiniz sertifikayı kurmanız gerekmekte. Oldukça basit olan kurulum birkaç dakika içinde tamamlayabiliyorsunuz.

MEB Sertifikası nasıl yüklenir?

Cihazınıza MEB Sertifika yüklemek için aşağıdaki adımları takip ediniz:

Windows işletim sistemi kullanıyorsanız indirdiğiniz dosyaya çift tıklayın. Açılan Sertifika başlıklı pencerede Sertifika Yükle… butonuna tıklayın.

MEB Sertifikası Nasıl İndirilir ?

Daha sonra, Sertifika Alma Sihirbazı başlıklı pencere açılacaktır. Burada Depo Konumu‘nun altında yer alan seçeneklerden Geçerli Kullanıcı‘yı işaretleyin ve İleri butonuna tıklayın.

MEB Sertifikası Nasıl İndirilir ?

Aynı Sihirbaz üzerinde yeni açılan pencerede Sertifika Depolama Alanı seçmeniz istenecektir. Buradan Tüm Sertifikaları aşağıda depolama alanına yerleştir seçeneğinin altındaki Gözat butonuna tıklayın.

MEB Sertifikası Nasıl İndirilir ?

Yeni açılan Sertifika Depolama Alanı Seç başlıklı pencerede, Güvenilen Kök Sertifika Yetkilileri klasörünü seçin ve Tamam butonuna tıklayın.

MEB Sertifikası Nasıl İndirilir ?Depolama alanı seçildikten sonra, bir önceki pencerede yer alan Sertifika Depolama Alanı‘nda seçtiğiniz alanı görebilirsiniz. Daha sonra İleri butonuna tıklayın ve bir sonraki adıma geçin.

MEB Sertifikası Nasıl İndirilir ?

Şimdi, Sihirbaz’da Sertifika Alma Sihirbazı Tamamlanıyor adlı bölümdesiniz. Burada aşağıdaki görselde yer alan işaretli alanlardaki bilgilerin olup olmadığını kontrol edin ve MEB Sertifika yükle işlemini tamamlamak için Son butonuna tıklayın.

MEB Sertifikası Nasıl İndirilir ?

Son olarak ekranda açılan Güvenlik Uyarısı başlıklı pencerede Evet butonuna tıklayın.

MEB Sertifikası Nasıl İndirilir ?Yukarıdaki tüm adımları doğru şekilde yaptıysanız, Sertifika Alma Sihirbazı başlıklı küçük bir pencerede İçeri aktarma başarılı mesajını alacaksınız. Tamam butonuna tıklayın ve değişikliklerin geçerli olabilmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

MEB Sertifikası Nasıl İndirilir ?

MEB Sertifika Doğru Yüklendiğini Kontrol Etme

Bir önceki bölümde yer alan adımları doğru bir şekilde yaptıysanız, artık Windows bilgisayarınızda MEB sertifikası yüklü olmalıdır. Bunun kontrolünü sağlayabilmek için aşağıdaki adımları takip edin.

Windows bilgisayarınızda sol alt köşede yer alan Başlat butonuna ya da Windows penceresi olan butona tıklayın.

MEB Sertifikası Nasıl İndirilir ?

Windows XP’de Çalıştır seçeneğine, daha yüksek versiyonlarda ise en alttaki Programları ve dosyaları ara kutusuna certmgr.msc yazarak Tamam butonuna ya da Enter’a basın.

MEB Sertifikası Nasıl İndirilir ?

certmgr başlıklı pencerenin sol tarafında yer alan klasörlerden Güvenilen Kök Sertifika Yetkilileri‘nin yanındaki ok işaretine tıklayın ve hemen altında görünen Sertifikalar klasörüne tıklayın.

Sağ bölümde bilgisayarda yüklü olan sertifikalar arasında fatihca adlı sertifikayı görmeniz, MEB sertifika yükleme işlemini başarıyla tamamlamış olduğunuzu gösterir.

MEB Sertifikası Nasıl İndirilir ?

MEB sertifika yükleme işlemi sırasında sorun yaşıyorsanız ya da bu konuda sormak istediğiniz farklı sorular varsa yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Mac OS MEB Sertifika Yükleme Rehberi İçin Tıklayınız

IOS MEB Sertifika Yükleme Rehberi İçin Tıklayınız

Android MEB Sertifika Yükleme Rehberi İçin Tıklayınız

Sosyal Medyada Paylaşın:

5 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.