MKVToolNix Nedir? MKVToolNix Kullanımı

MKVToolNix nedir, MKVToolNix nasıl kullanılır bu yazımızda detaylı olarak anlatacağız.

MKV dosyaları üzerinde çeşitli düzenlemeler yapmanızı sağlayan MKVToolNix nedir, MKVToolNix nasıl kullanılır bu yazımızda detaylı olarak anlatacağız.

MKV dosyası Ruslar tarafından geliştirilmiştir ve açılımı Matroska Video ‘dur. Ruslar tarafından geliştirilen bu uzantının ismi Rusya’nın oyuncak matruşka bebeklerinden gelmektedir.  MKV uzantılı dosyaları açabilmek için belirli video playerları kullanmanız veya Matroska Codec paketini bilgisayarınıza yüklemeniz gerekmektedir.

MKV Videoları MP4’e Dönüştürme için dilerseniz VLC media player programını dilerseniz de program yüklemeden online MKV to MP4 Converter yapan siteleri kullanabilirsiniz.

MKVToolNix nedir?

MKVToolnix, MKV formatı için çeşitli araçlar içeren ücretsiz bir uygulamadır.

MKVToolNix uygulaması, mkvinfo, mkvextract, mkvmerge olmak üzere 3 araç içermektedir.

  • mkvinfo, MKV dosya formatı hakkında bilgi vermektedir.
  • mkvextract, MKV dosyalarını parçalama ve düzenleme işlemlerini yapmanızı sağlar
  • mkvmerge ise, yeni MKV dosyaları oluşturmanızı ve video dosya formatı değiştirme işlemleri yapmanızı sağlamaktadır.

Bu araçlar ile MKV oluşturabilir, düzenleyebilir, bölebilir, birleştirebilir ve altyazı, ses gibi ek özellikler ekleyebilirsiniz.

MKVToolNix nasıl indirilir?

MKVToolnix uygulamasını buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

MKVToolNix nasıl kullanılır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi MKVToolNix uygulaması, mkvinfo, mkvextract, mkvmerge olmak üzere 3 araç içermektedir. Şimdi bu araçlara ayrıntılı olarak bakalım.

MKVToolNix Nedir, Nasıl Kullanılır?

mkvinfo aracını çalıştırdığınız zaman MKV dosya formatı ve MKVToolNix araç seti hakkında bir bilgilendirme sistemi ile karşılaşacaksınız. Aracın arayüzü İngilizce ve pek çok teknik terimle dolu. Bu nedenle konuya ilginiz yoksa biraz kafa karıştırıcı olabilir ancak incelemekten zarar gelmez.

mkvmerge aracını çalıştırdığınız zaman yakın zamanda kaldırılacağına ve ana araç olan mkvextract ya da MKVToolNix GUI olarak da geçen araca entegre edileceğine dair bir bilgilendirme metni ile karşılaşacaksınız.

mkvextract ya da MKVToolNix GUI olarak da geçen araç ise tam olarak istediklerinizi yapmanızı sağlıyor. Bu ana aracı çalıştırdığınız zaman en boy oranı, çözünürlük, kırpma gibi pek çok temel video düzenleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Videolara altyazı ve ses dosyası ekleme işlemini de yine bu araç üzerinden yapabilirsiniz. mkvextract aracı üzerinden eski DVD formatına sahip videoları düzenlemeniz de mümkün.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu