Mobil Ödeme ve Dijital Cüzdan Nedir?

Mobil Ödeme ve Dijital Cüzdan Nedir?

Mobil çevrim içi ödemeler ve Dijital Cüzdan artık tüm dünyada giderek büyüyen bir Endüstri haline geliyor.

Peki Mobil Ödeme ve Dijital Cüzdan Nedir Ne işe Yarar?

Mobil ödeme ve Dijital Cüzdan hakkında bu haziran ayında 15 farklı ülkede yapılan araştırmalarda mobil kullanım eğilimleri incelendi. Özellikle Mobil ödemelerin artmasının en büyük nedeni Mobil bankacılık ve E-ticaret‘in çok kullanılmasından kaynaklanıyor. İnsanların kredi kartları ve Hediye kartlar yerine kullanımı kolay Mobil ödeme sistemlerini tercih etmeleri en büyük etken. Henüz Türkiyede alt yapı sistemeleri nedeni ile kullanılmaya başlanmasada Avrupa ve Amerikada gittikçe artan bir ödeme sistemi haline geliyor.

Avrupa ve Amerikada Cep telefonu kullanarak ödeme yapanlar hala düşük bir oran olsada %12’lik bir kesim mobil ödemeyi kullanıyor. %7’si mağazalardan akıllı telefonları ile ödeme yapıyor.

Mobil Ödeme ve Dijital Cüzdan Kullanımı

Mobil Ödeme Dijital Cüzdan ile PayPal Bingo, Google, Apple Pay, Samsung Pay gibi diğer ödeme sistemleri dahil hepsi ile akıllı telefonlarımızın NFC deteği sayesinde ödeme yapmamıza yarıyor. Mobil ödeme ile karşımıza çıkan Dijital Cüzdan artık Kredi kartını ortadan kaldıran bir sistemdir. Ülkemizde pek fazla kullanılmasada yakın gelecekte yaygın olarak kullanılacak.

mobil-odeme-sistemi

Mobil ödeme yapanların sayısı düşük olsada hala popüleritesini kullanan bir ödeme sistemidir. Artık Dijital Cüzdan ile Nakit Ödeme sistemi yavaş yavaş kalkacak diyebiliriz. Çoğu insan Mobil Ödemenin ne olduğunu dahi bilmiyor. Bilenlerin çoğuda güvenlik nedeni ile mobil ödemeye sıcak bakmıyor. Hatta internetten yapılan alışverişlerde dahi güvensizlik bulunurken mobil ödeme sistemine insanların çoğuda bu yüzden güvenmiyor. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerdeki dolandırıcılıklar nedeni ile Mobil ödemeye insanlar şimdilik uzak duruyor.

Her ne kadar insanlar mobil ödemeden uzak dursada geleceğin ödeme sistemini kullanmaya başlayacaklardır. Mobil ödeme sisteminin insanlar üzerinde nasıl bir etki yaratır bilinmez ama İnsanlar Mağazaya gittiklerinde veya Online alışverişlerde Kredi kartınınmı yoksa Mobil ödeme sisteminin daha kolay ve güvenli olduğunu görüp karar verenlerde olacaktır.

Cep Telefonu ile Ödeme

mobil-odeme-sistemi-nedir

Google, Apple Pay, Samsung Pay gibi sistemi kullanan akıllı telefonlar ile Mağazalardan telefonumuzun NFC Akıllı Telefonlar ile POS cihazına ödeme yapılabiliyor. Kredi kartına ihtiyaç duymadan ödeme yapabileceğimiz mobil ödeme sistemi artık akıllı cihazlar ile yapılacak.

Online satış sitelerinden veya Mağazalardaki satışlardan çok Mobil Ödeme Sisteminin en çok tercih edildiği alan bir hesaptan para transferi yada Diğer insanlara para gönderme gibi kolay işlemler sunuyor. Bankaya gitmek veya Bilgisayar üzerinden bankacılık işlemini kullanmaktansa Mobil ödeme sistemini kullanmaka daha kolay ve hızlı oluyor.

mobil-odeme-sisteminde-bizleri-neler-bekliyor

Ödeme işlemleri hala Bilgisayar üzerinden kredi kartı ile alışveriş, İnternet bankacılığı gibi hala geleneksel yöntemler kullanılıyor. Mobil Ödeme Sisteminin hala kullanımı yavaş yavaş gelişsede Mobil ödeme ve Bankacılık işlemleri için Mobil Ödeme Sistemi hala Popüleritesini koruyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak: Rooteto

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.