İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Akıllı Telefonlar
  3. Mobil Veri Kullanımı Azaltmanın 7 Yolu

Mobil Veri Kullanımı Azaltmanın 7 Yolu

Mobil Veri Kullanımı Azaltmanın 7 Yolu

Akılllı telefonunuzda yada tabletinizde kullanmakta olduğunuz internet paketiniz ay sonu gelmeden çabucak bitiyor mu ? İşte mobil veri kullanımı azaltmanın 7 yolu!

Mobil internetim neden çabuk bitiyor ? İnternet kotam neden bu kadar çabuk bitti ?

Sorular… Sorular…

Akıllı telefonlarımızda kullandığımız internet paketlerine her ay hatırı sayılır miktarlarda paralar ödemekteyiz. Satın aldığımız bu paketler 1GB, 2GB, 4GB,10GB gibi kotalı tarifelerden oluşmakta. Dolayısı ile acil durumlarda internetsiz kalmamak ve fatura dönemlerinde yüksek miktarlı faturalar ile karşılaşmamak için mobil veri kullanımı azaltmanın yollarını denemeniz lazım.

Akıllı telefon ve tabletlerimize yüklediğimiz bir çok uygulama internet paketini kullanırlar ve kısa zamanda internet kotası biter. Satın almış olduğunuz internet paketiniz ne olursa olsun sınırlıdır ve bu kadar harcamaya elbbetteki bitecektir. Tercih ettiğiniz internet paketini daha verimli kullanabilmenin çeşitli yolları mevcut.

Mobil Veri Kullanımı Azaltmanın 7 Yolu

Mobil veri planınızı daha doğru bir şekilde kullanabilmek için kullanabileceğiniz farklı yöntemler de mevcut. Şimdi bunlara bakalım.

Veri kullanımını Takip Edin!

Mobil veriyi kontrol altında tutmanın en iyi yolu veri kullanımını anlık olarak takip etmektir.

IOS cihazlarda; AyarlarHücresel altından veri kullanım durumuna bakabilirsiniz.

Android Cihazlarda ise; AyarlarVeri kulanımı altında uygulamaların veri tüketimini görebilmenin yanı sıra veri kullanımına sınırlama getirebilir, belirlediğiniz kotada uyarı almayı seçebilirsiniz.

Kullanmadığınız Uygulamaların Hücresel Veriye Erişimini Kapatın!

Android yada IOS cihazlarda yüklediğiniz her bir uygulamanın mobil veri erişimini isteğinize göre ayarlama şansınız var. Zorunlu olarak kullanmadığınız uygulamaların mobil veriye erişimini kısıtlayabilirsiniz.

IOS’ta;  Ayarlar altında listelenen uygulamalardan herhangi birine girip Hücresel Veri’yi kapalı konuma getiriyorsunuz. AyarlarHücresel altında listelenen uygulamaları kapalı konuma getirmekle de aynı şeyi yapmış oluyorsunuz. Bu şekilde mobil bağlantı etkin iken o uygulamayı hiçbir şekilde kullanamıyorsunuz.

Android’de; AyarlarVeri Kullanımı altında listelenen uygulamalara dokunup “Arka plan verilerini kısıtla“yı açarak uygulamanın sadece WiFi etkin iken açılmasını sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak güncellenen oyunlar, video izleme platformları, bulut depolama uygulamalarının bu yolla veri tüketimini kısıtlatmanız mümkün.

Uygulamalardaki otomatik video oynatma özelliğini kapatın!

Facebook, Instagram, Twitter, YouTube gibi sosyal ağlarda bulunan videoların otomatik olarak oynatılmasını engelleyerek mobil internetten tasarruf edebilirsiniz.

Facebook’ta; AyarlarHesap Ayarları Videolar ve FotoğraflarVideo Ayarları altında bulunan WiFi bağlantılarında videoların otomatik oynatılmasını seçin,

Twitter’da; AyarlarVeri altında bulunan videoyu otomatik oynatı yalnızca WiFi kullan kısmını seçin,

Instagram’da; Seçenekler menüsünde Ayarlar altında Hücresel Veri Kullanımını “Daha az veri kullan”ı seçin,.

YouTube’da; Ayarlar kısmından “Sadece kablosuzda HD”yi  işaretleyerek videoların otomatik oynamasını durdurabilirsiniz.

Yüksek kalitede Müzk yada Video Oynatmayın!

Telefonunuza mp3 depolamak yerine Apple Music, Spotify gibi hem çevrimiçi hem de çevrimdışı yüksek kalitede müzik dinleme imkanı tanıyan platformları tercih ediyorsanız müziklerinizi doğrudan cihazınıza indirmek dışında yapmanız gereken çalma kalitesini düşürmek.

Hem Apple Music, hem de Spotify’da Hücresel veri etkin iken çalma kalitesini ayarlama mevcut. Yüksek kaliteyi normal olarak ayarlayarak belki dinleme kalitenizden biraz ödün verirseniz ancak paketinizden daha az harcamış olursunuz.

Mobil veriyi tasarrufu yapan tarayıcı kullanın!

iOS’un varsayılan web tarayıcısı Safari’nin ayarlarında mobil veri tüketimini azaltacak bir seçenek bulunmadığından Opera Mini, Google Chrome gibi veri dostu tarayıcıları tercih etmenizde fayda var. Gezdiğiniz web sayfalarını belli oranda sıkıştırarak mobil veriyi tasarruflu şekilde kullanılabilen tarayıcılar arasından özellikle Opera Mini’yi videoları da sıkıştırması açısından tavsiye ederim.

Arka plan yenilemesini kapatın!

Arka planda uygulama yenileme seçeneğini kapalı tutmanızın hem pil hem de mobil veri tüketimine olumlu katkısı var. Sık kullandığınız uygulamaların arka planda otomatik yenileme yaparak girdiğiniz anda bekletme yapmadan içerikleri göstermesi tabii ki güzel fakat burada listelenen uygulamalara bakmanızda fayda var. Sıklıkla kullanmadıklarınız için bu özelliği kapatmanız fazla olmasa da veri tasarrufu sağlatacaktır.

Bakınız : iPhone’da Arka planda çalışan uygulamaları kapatmak!

 

İnternet hızınızı düşürün!

Mobil veri tüketimini azaltmak için yapacağınız son şey bağlantı hızınızı düşürmek.

Bulunduğunuz konuma göre zaten iPhone’unuz bu işlemi otomatik olarak yapacaktır ancak yüksek hıza ihtiyaç duymadığınız vakit 4.5G’den 3G’ye 3G’den 2G’ye duruma göre düşmenizde fayda var. AyarlarHücresel Veri SeçenekleriSes ve Veri altında LTE, 3G ve 2G seçenekleri karşınıza çıkacaktır.

Android telefonda bu ayar Mobil VeriŞebeke Modu altındadır.

Yorum Yap
Kaynak:

Yorum Yap