Motor Freni ne işe yarar?

Motor Freni ne işe yarar?

Bu yazımızda araç sürücüleri için merak edilen konulardan biri olan motor freni nedir, motor freni ne işe yarar konusunu ele alacağız.

Motor Freni Nedir?

Motor freni bir aracın ayak freni kullanmaksızın, frenlenmesi metodudur. Bu metot, araç hızının azaltılabilmesi için, motorun dönme direncinin kullanılmasıdır. Özellikle otobüs ve kamyon şoförlerinin vazgeçilmezi olan motor freni otomobillerde çok nadir gerek duyulan bir işlevdir.

Motor Freni ne işe yarar?

Günümüzde araçlarda standart olan disk frenler ve kampana frenler, ağır vasıtalar için tek başlarına yeterli olmamaktalar. Motor freni büyük nakliyat kamyonlarında yada döner frenlerle zor yavaşlayan araçlarda kullanılır.

Buzlu, mıcırlı kaygan zeminler de, aracınız yavaş olsa bile en ufak bir frende kayma riski çok fazladır. Bu durumlarda yavaşlamak için en uygun hareket, vites düşürerek aracın kompresyon fren güçüyle yavaşlamasını sağlamaktır. Örneğin, 4. viteste giden bir aracın hızını düşürmek/yavaşlatmak için, araç vitesini önce 3’e, ardından 2’ye düşürürüz.  Motor freni, en çok 1. viteste etkilidir.

Herhangi bir tehlike anında ve özellikle aracın freninin boşalması gibi durumlarda motor freni kullanımı hayat kurtarıcı bir noktada devreye giren unsurlardan birisi olarak dikkatleri çektiği gibi her şoförün bilgi sahibi olması gereken unsurlardan birisi olarak da dikkat çekiyor.

Motor freni kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında vites değiştirme işleminde ayağın debriyajdan yavaşça çekilmesidir. Motor freni kullanmak isteyen bir sürücü özellikle karlı ve yağışlı havalarda sürüş güvenliği sağlamak için ayaklarını debriyajdan mümkün olduğunca yavaş çekmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Kaynak:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın
  • ÇOK OKUNAN

Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri bulabilirsiniz.