Bilgisayar

Mouse Kısayol Tuşları – Kolay Kullanım

Mouse Kısayol Tuşları – Kolay Kullanım

Mouse, fare kısayol tuşlarınızı kullanarak bilgisayar kullanımınızı oldukça hızlandırabilirsiniz. Mouse kısayol tuşlarını bilmek , özellikle internet kullanımda hem daha pratik hem daha zevkli bir kullanım sunabilir.

Mouse ve klavye tuş foksiyonlarını aynı anda kullanarak yapacaklarınıza gerçekten inanamayacaksınız. Bilmeyen kullanıcılar için oldukça faydalı bir kaynak olacağını düşünüyoruz.

Shift Sol tık

Sitelerde, yazılarda veya klsörlerde seçim yapmak için CTRL + A tusunu kullanabiliyoruz.

Mouse ile daha farklı bir seçim yapabilirsiniz. Bunu yapmak için seçime başlanılan yere tıklamanız ve daha sonra shift tuşu ile birlikte seçimin biteceği yere tıklamanız yeterlidir. Bu şekilde inanın çok daha rahat ve eksiksiz seçim yapabilirsiniz.

Fare Tekerleğini Tam Olarak Kullanımı

Hepimizin en çok kullandığı tuşlardan bir tanesi fare tekerleği. Sayfalarda aşağı yukarı gezinmek için kullanıyoruz. Peki fare tekerleği sadece aşağı yukarı kaydırma için mi? Aşağıdakiler fare tekerleğiyle yapabileceğiniz şeylerden sadece birkaçı.

  • Fare tekerleği sadece bir tekerlek değil, bir buton olarak da kullanılabilir. Tekerlek üzerine basarsanız 3. bir mouse butonunuz olur. Bu tuş ile linklerin üzerine tıkladığınızda ayrı sekmede açmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca açık olan sekmelerin üstüne fare tekerleği ile tıklayarak sekmeyi kapatabilirsiniz.
  • Ctrl tuşu basılı haldeyken fare tekerleğini kaydırarak  internet sayfalarına, world belgelerine vs. zoom yapabilirsiniz.
  • Bazı fare tekerlekleri sağa sola çekilerek geri ve ileri şeklinde kullanılabilir.
  • Fare tekerleğini sayfanın boş bir alanına tıklayarak gezinme yardımcısını çıkarabilir ve fare sürüklemesi ile sayfa kaydırımı yapabilirsiiniz.

Çift ve 3 Tık ile Seçim Yapma

Herhangi bir kelimeye çift tıklayarak o kelimeyi seçebilirsiniz. Eğer tüm cümleyi veya paragrafı seçmek istiyorsanız 3 kere tıklamanız yetecektir.

İpucu: Eğer çift tıktan sonra fareyi sürüklerseniz seçimi kelime kelime yapacaktır.

Son Güncelleme: 14 Mayıs 2020

1 2 3Sonraki sayfa

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu