Netflix’ten Dizi veya Film İzlemek Adil Kullanım Kotasını (AKK) Ne kadar Etkiler?

Netflix’ten Dizi veya Film İzlemek Adil Kullanım Kotasını (AKK) Ne kadar Etkiler?

Netflix ne kadar kota harcıyor, Netflix’ten Dizi veya Film İzlemek Adil Kullanım Kotasını (AKK) Ne kadar Etkiler ?

İnternet paketi sınırlı olanlar, veri kullanım sınırlaması nedeniyle ay sonunda sürpriz internet faturaları ile karşılaşabiliyor. Hatta internet paketi sınırsız olanlar da Adil Kullanım Kotası’na (AKK) takıldıklarında, Netflix’teki görüntü kalitesi düşüyor.

Netflix’ten Dizi veya Film İzlemek Adil Kullanım Kotasını (AKK) Ne kadar Etkiler?

Netflix’te dizi yada film izlerken harcanacak kota miktarları aşağıdadır;

Netflix’ten Dizi veya Film İzlemek Adil Kullanım Kotasını (AKK) Ne kadar Etkiler?

Netflix üzerinden film ve dizi izlenirken her standart çözünürlükte video yayını saatte yaklaşık 1 GB ve her HD video yayını için saatte yaklaşık 3 GB veri tüketiyor. Buna göre aylık 16 saatlik HD yayın, 50 GB’lik bir AKK’yi tek başına tüketiyor.

Netflix’i izlerken kullanılan bant genişliği miktarını azaltmanın en kolay yolu, kullanıcıların “Hesap” bölümündeki  “veri kullanımı ayarlarını” ayarlamak. Kullanıcılar buradaki 4 veri kullanımı ay

arı arasından seçim yapabiliyor.

Netflix’ten Dizi veya Film İzlemek Adil Kullanım Kotasını (AKK) Ne kadar Etkiler?İnternet planınıza en uygun ayarı seçmek için Hesabınız sayfasına gidin ve “Profilim” bölümünde “Oynatma Ayarları”nı seçin. Yaptığınız bu değişikliklerin geçerli olması 8 saati bulabiliyor.

Netflix Mobile Veri Kullanımı Nasıl Düşürülür?

IOS veya Android kullanıcıları Netflix’in kullanacağı veri oranınıa ayarlayabiliyorlar. Netflix yayınları için mobilde 6 veri kullanımı ayarı sunuluyor:

 • Kapalı: Cihazda sadece Wi-Fi’ya bağlıyken yayın izleyebilirsiniz.
 • Otomatik: Netflix, veri kullanımını iyi video kalitesiyle dengeleyen bir veri kullanım ayarı seçer. Şu anda bu ayar, 1 GB veri ile yaklaşık 3 saat yayın izlemenize olanak tanır.
 • Düşük: 1 GB veri ile yaklaşık 4 saat yayın izleyebilirsiniz.
 • Orta: 1 GB veri ile yaklaşık 2 saat yayın izleyin.
 • Yüksek: 1 GB veri ile yaklaşık 1 saat yayın izleyebilirsiniz.
 • Sınırsız: Sadece sınırsız veri planınız varsa önerilir. Bu ayar, cihazınız ve izlediğiniz içerik için mümkün olan en yüksek kalitede yayın yapar. Bu ayarda cihazınıza ve ağ hızlarınıza bağlı olarak 20 dakikada 1 GB veya daha fazla veri kullanılabilir.

Mobil veri planınıza en uygun ayarı seçmek için:

 • Netflix uygulamasındayken Menü simgesini (üst köşede) seçin. 
 • Uygulama Ayarları öğesini seçin.
 • Hücresel Veri Kullanımı öğesini seçin.
 • Tercih ettiğiniz ayarı seçin.
Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

 1. akk olacaksa en az 300gb olmalı bu akk nin amacı aşırı kullanan ve hizmeti suistimal eden kişileri engellemek değilmi normal kullanıcılarıda etkilediği zaman ne anlamı kalıyor bu akk nin ?

 2. TurkcellTV Box var o akk’den bağımsız yayını 10-12saat geri alma şansın var nat geo’da gece yayınlanan nazilerin mega yapılarını gündüz 12de izleyebilirsin…

 3. Dizi izlemek icin para vermeye ne gerek var. Birsuru dizi sitesi var bedava. Gaza gelmeyin uyanik olun

 4. Samsung tv üzerinde app yayınlanmış. Dün akşam açtım 4k izlemeye çalıştım. Playback quality ayarını bulamadım, otomatik’te kalmış olmalı ki dizi 4k demesine rağmen kalite full hd düzeyindeydi. Superonline fiber kullanıyorum. 50 mbit, 150 gb AKK var. Şimdi paketlerini inceledim, 100 gb ek AKK 20 TL’ye satılıyormuş. Internete de az para vermiyorum. Evet çok pahalı olacak.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın