Noterden adınıza işlem yapılıyor mesajı ne demek?

Noter bilgi mesajı nedir, iptal edilebilir mi?

Bu yazımızda Noterden adınıza işlem yapılıyor mesajı hakkında bilgiler vererek Noter bilgi mesajı nedir, iptal edilebilir mi gibi soruları cevaplandıracağız.

Noter, kanunun belirlediği sınırlar çerçevesinde tüzel yahut özel kişilerin işlemlerini yaparak belgelerle yasal işlerlik kazandıran belirli bir yasal statüsü olan kamu görevlisidir.

Noter bilgi mesajı nedir?

Türkiye Noterler Birliği, 2018 yılında, Bilişim Teknolojileri Kurumu (BTK) ile, hakkında işlem yapılan T.C. vatandaşlarına, bilgilendirme amaçlı mesaj gönderimi için anlaşmada bulundu. Anlaşma kapsamında; Turkcell, Türk Telekom ve Vodofone olmak üzere Türkiye’de faaliyet gösteren cep telefonu operatörleri, bu bilgilendirici mesajları göndermeye başladılar.

Noterliklerde kendisine ait işlem yapılan ilgiliye, aşağıda belirtilen SMS metni gönderilmektedir.

“NOTER BILGI: Sn. ………… ……… Noterliğinde adınıza işlem yapılmaktadır. Bilgi için ……………… nolu telefonu arayınız.”

Noterden adınıza işlem yapılıyor mesajı ne demek?

Noterden adınıza işlem yapılıyor mesajı ne demek?

“SMS Bilgilendirme Hizmeti” ile Noterliklerde adına bir işlem yapıldığında, ilgilinin T.C. kimlik numarasına kayıtlı tüm GSM numaralarına anında SMS gider. Vekaletname, Araç satış işlemleri, imza sirküleri, imza beyannameleri, temlikname, taahhütname gibi noterliklerde kendi adına yapılan bazı işlemlerden işlem sahiplerinin SMS yoluyla bilgilendirilir.

Noterliklerde kendi adına işlem yapan ilgiliye gönderilen bilgilendirme mesajı üzerine, eğer bu işlem ilgiliye ait değilse SMS’deki noterlik numarasını arayarak işleme müdahale edebilirsiniz.

Noter bilgi mesajları almak istemiyorum, ne yapmalıyım?

Noterlikten gönderilen bu mesajlar kanuni bir zorunluluktur.

T.C. Ticaret Bakanlığı Online Şikayet Sistemi‘ne girerek B ile başlayan SMS kodu, numara ve SMS saati ile şikayet edebilirsiniz. Şikayet işleme alınıp size bir daha mesaj ulaştırılmaması mümkün olabiliyor.

Noter bilgi hizmetini kendinizin veya herhangi bir aile ferdinizin almasını istemiyorsanız, kullanmış olduğunuz operatörün çağrı merkezini arayarak yardım talep edebilirsiniz.

Noterden adınıza işlem yapılıyor mesajı hakkındaki yazımız sona erdi.

Sabit telefon, Cep telefonu, Dijital TV aboneliklerini E Devlet abonelik iptali hizmeti ile kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu