OTA Güncelleme Nedir ?

OTA Güncelleme Nedir ?

Eğer akıllı bir cep telefonu kullanıyorsanız büyük ihtmalle OTA kelimesini en az bir kez veya birden fazla defa duymuşsunuzdur. Peki OTA Güncelleme Nedir  nasıl kullanılır?

OTA güncellemesi tabirini, özellikle akıllı telefon kullananlar bir şekilde duymuşlardır. Telefonlarınıza gelen sistem güncellemelerinin OTA güncellemesi olduğu konusunda bir uyarı ile karşılaşmış da olabilirsiniz. Peki OTA Güncelleme Nedir , nasıl kullanılır?

OTA Güncelleme Nedir?

OTA ingilizce Over The Air kelimelerinin kısaltılmış halidir.

Bunu Türkçe’ye çevirdiğimizde ise Şebeke üzerinden güncelleme gibi bir manaya gelmektedir. OTA’nın daha doğru bir tanımını yapmamız gerekirse eğer operatörlerin veya üreticilerin verileri (güncellemeleri) terminallere (cihaz & aygıtlara) ve uzak bölgelere şebeke üzerinden veya kablosuz bağlantı üzerinden (Wifi) aktarmasına (göndermesine) olanak tanıyan teknolojidir.

Bu kullandığınız mobil şebeke ve ya WiFi ağı üzerinden yapılabilen ama herhangi bir bilgisayara bağlantı kurmanıza ihtiyaç duymadan yine kullandığınız cihaz üzerinden yapabildiğiniz güncelleme türüdür.

OTA ile güncellemleri teknolojisi sadece cep telefonlarında veya tabletlerde kullanılan bir tekonoloji değildir. Bu teknoloji bir çok akıllı cihaz ve üründe kullanılmaktadır.

OTA tekonolojisinin başlıca ve en çok kullanılan ürünlerin başında Akıllı TV’ler, Uydu Alıcıları (Receiver), Akıllı Saatler, Modemler, Cep Telefonları ve Tabletler sayılabilir.

Örnek olarak kullandığınız telefon Android işletim sistemli bir cihaz olsun. Diyelim ki sistem sürümü 5.1.1 den 6.0 e yükselecek. Eğer bu bir OTA güncellemesi olarak dağıtılacaksa cihazınıza güncelleme olduğuna dair bir uyarı gelir. Sizde bu güncellemeyi Android sisteminizin ayarlar bölümünden sistem güncellemesi olarak cihazınızı bilgisayarınıza bağlamadan yapabilirsiniz.

OTA Güncelleme Nedir?

Duruma göre mobil şebekenizi kullanabilirsiniz. Ama genelde sistem güncellemesi büyük dosyalardan oluştuğu için cihazınıza WiFi bağlantısı yapıp güncellemeyi öyle yapmanız tavsiye edilir.

Tabi sistem güncellemesi yapmadan önce muhakkak önemli olduğunu düşündüğünüz dosyların bir yedeğini telefon harici bir yere almanızı tavsiye ederim.

>OTG Kablosu Nedir ? OTG Fonksiyonları Nelerdir?

Kaynak:
Sosyal Medyada Paylaşın:

14 yorum

  1. Madem Android 4.3 de OTA desteği var 696 MB güncelleme nedir?Bu kadar büyük ne fark var 4.2.2 ile 4.3 arasında?

  2. Yaparsam telefondaki bilgiler gider mi ? Yapmadığım takdirde bana negatif bi getirisi olur mu?

  3. Allah ne muradın varsa versin tuttuğun altın olsun eyw çok sağol bitanesin

  4. Merhaba ben güncelleme yapıyorum telefon kapanıp açıldığında “❌ ota paketi yuklenemedi” böyle yazıyor ne yapa bilirim yardim edin lütfen

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Resimde görüneni kutuya yazınız: *İçerik önerileri ve diğer istek ve şikayetlerinizi teknolojidolabi@yandex.com adresine bildiriniz.

TeknolojiDolabi.com-Sitemizde bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcılarının sık karşılaştığı sorunlara ait çözümleri kolayca bulabilirsiniz.